هزینه ثبت شرکت سهامی عام

ثبت شرکت سهامی عام ، یکی از روش های ثبت شرکت در حوزه های کاری متفاوت می باشد که در این مقاله از وبسایت آگاه ثبت، قصد داریم به معرفی و روش های آن بپردازیم.شرکت سهامی عام ، جزو شرکت هایی می باشد که قسمتی از سرمایه آن، از طریق فروش سهم های شرکت، به عموم، تهیه می شود و می توان با استفاده از آن رشد های چشم گیری در زمینه های تجاری مختلف را تجربه کرد.

آگاه ثبت با تجربه ثبت بیش از هزاران شرکت سهامی عام در ایران، می تواند شما را از صفر تا صد مراحل آن، راهنمایی کرده تا به هدف خود برسید.شرکتهای سهامی عام، تقریبا اکثر حوزه های تجاری را شامل شده و نیاز به مجوز بانک مرکزی، سازمان بورس را دارد و به دو گروه سهامی خاص و عام تقسیم می شود که در این مطلب به توضیحات بیشتری در این باره می پردازیم.

همین حالا ثبت شرکت کنید

ثبت شرکت سهامی عام چیست؟

چجوری ثبت شرکت سهامی عام کنیم

با هدف توسعه کسب و کار و تجارت، افراد و شرکتهای کوچک و بزرگ علاوه بر قانونی کردن روال کاری خود، اقدام به ثبت شرکت سهامی عام می کنند. در این نوع شرکتها سرمایه کل شرکت، به تعدادی سهم تقسیم می شود و هر سهام دار بر اساس تعداد سهام، مسئولیت مرتبط را بر عهده دارد. این شرکت ها جزو شرکت های بازرگانی به حساب می آید و نیاز به حداقل 5 نفر شریک برای تشکیل و ثبت دارد.

بصورت خلاصه شرکت سهامی عام، شرکتیست که افراد در آن بخشی از سرمایه شرکت را از روش فروش سهم به افراد عادی و عموم جامعه تهیه می کنند. لازم به ذکر است افرادی که شرکت را تشکیل داده اند، 20% از سرمایه خود را تعهد می کنند و 35% از ۀن را در حسابی به نام شرکت در بانک های معتبر نگه داری می کنند. این شرکتها ویژگی های خود را دارند که در ادامه معرفی خواهیم کرد.

مشخصات شرکت های سهامی عام

شرایط ثبت شرکت سهامی عام

 • پس از ثبت شرکت سهامی عام، تشکیل مجمع عمومی امری ضروری و واجب می باشد.
 • در هنگام تاسیس و ثبت شرکتهای سهامی عام باید 20 درصد از سرمایه توسط افراد تاسیس کننده شرکت تعهد شده و به میزان حداقل 35 درصد به حسابی در بانک های معتبر با نام شرکت واریز گردد.
 • باقی مانده سرمایه از طریق فروش سهام به عموم مردم قابل تهیه می باشد
 • حداقل سرمایه برای ثبت شرکت های سهامی عام مبلغ 500 هزار تومان است
 • این نوع شرکتها به منظور تامین سرمایه از طریق فروش سهام خود به عموم مردم، باید اعلامیه پذیره نویسی خود را بر اساس قوانین درج شده منتشر نمایند
 • حداقل تعداد افراد برای ثبت این نوع شرکت 5 نفر می باشد.
 • قابلیت استفاده از اوراق قرضه در این شرکت ها فراهم است

برای ثبت شرکت های سهامی عام باید افراد موسس مراحل زیر را به دقت طی کنند تا در روند ثبت، به مشکل عدم تائید بر نخورده و در سریع ترین زمان به نتیجه مطلوب برسند. همچنین می توانید برای بررسی بیشتر و دریافت اطلاعات کامل تر با مشاوران و کارشناسان آگاه ثبت در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

مراحل ثبت شرکت سهامی عام در سریع ترین زمان ممکن

برای ثبت شرکت های سهامی عام باید افراد موسس مراحل زیر را به دقت طی کنند تا در روند ثبت، به مشکل عدم تائید بر نخورده و در سریع ترین زمان به نتیجه مطلوب برسند. همچنین می توانید برای بررسی بیشتر و دریافت اطلاعات کامل تر با مشاوران و کارشناسان آگاه ثبت در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

1. ارسال مدارک و اسناد تاسیس شرکت به منظور دریافت مجوز های لازم

 • تکمیل فرم تقاضای ثبت و تاسیس اوراق بهادار
 • تکمیل فرم بیانیه ثبت
 • ارائه گواهی تائید نام شرکت در حال ثبت
 • اظهارنامه شرکت در حال ثبت
 • اساس نامه شرکت، مورد تائید سازمان بورس برای ثبت شرکت سهامی عام
 • طرح اعلامیه پذیره نویسی برای فروش سهام
 • دریافت طرح کسب و کار برای سرمایه گذاری ها و انجام فعالیت در حوزه کاری مرتبط با اساس نامه
 • ارائه گزارش رسمی کارشناس رسمی دادگستری در خصوص ارزیابی سرمایه های غیرنقدی موسسین
 • تکمیل فرم تائیدیه آورده غیر نقدی توسط موسسین شرکت برای بانک عامل در صورت وجود
 • ارائه یک نسخه قرارداد با مشاور عرضه
 • تهیه یک نسخه قرارداد با متعهدان و فرد عامل پذیره نویسی، به همراه نامه متعهدان برای خرید سهام باقی مانده شرکت
 • ارائه صورتجلسه هیئت مؤسس در خصوص تعیین نمایندگان
 • مجوز فعالیت از مراجع ذی ربط
 • اسناد مرتبط با حقوق انحصاری ناشر در صورت وجود

2. دریافت مجوز عرضه عمومی سهام شرکت به منظور ثبت شرکت سهامی عام

کلیه اسناد و مدارک ارسالی به همراه اطلاعات شرکت توسط سازمان بورس و اوراق بهادار بررسی می شود و نتیجه آن در طی مدت زمانی به شما ابلاغ خواهد شد. در صورتیکه سازمان بورس با مدارک و ثبت شرکت شما موافقت نماید، قادر به دریافت مجوز ارائه سهام و ارائه آگهی تبلیغ برای پذیره نویسی خواهید شد.

3. آغاز پذیره نویسی

کلیه افراد موسس شرکت باید پس از دریافت و تکمیل مجوز هایی که در بالا به آن اشاره کردیم، با مراجعه به اداره ثبت شرکتها، اجازه انتشار اعلامیه پذیره نویسی را دریافت کرده و قادر به ارائه آن در روزنامه های تعیین شده باشد.پس از آن می توان نسبت به شروع پذیره نویسی با رعایت قوانین مندرج اقدام کرد.

4. برگزاری مجمع عمومی  برای ثبت شرکت سهامی عام

برای دریافت مجوز برگزاری مجمع عمومی، پس از پایان زمان پذیرع تئیسی، نسبت به ارسال مدارک خود به سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام کنند.این مدارک شامل:

 1. فهرست پذیره نویسان
 2. ارائه فرم تکمیلی و مورد تائید توسط بانک، در ارتباط با مانده حساب در پایان زمان پذیره نویسی
 3. ارائه گزارش افراد مؤسس به مجمع عمومی
 4. دعوت افراد پذیره نویس به مجمع عمومی با یک آگهی
 5. دریافت تائیدیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و یا بیمه مرکزی، به منظور تایید صلاحیت افراد هیئت مدیره شرکت

5. اتمام مراحل عرضه عمومی  برای ثبت شرکت سهامی عام

 • پس از برگزاری مجمع عمومی به منظور دریافت تائید نامه سازمان بورس، کلیه افراد مؤسس باید مدارک زیر را به این سازمان ارائه کنند:
 • تهیه و ارائه صورت جلسه مجمع عمومی با حضور افراد
 • تهیه فهرست افراد حاضر در مجمع عمومی
 • ارائه یک نسخه اساس نامه شرکت که در مجمع عمومی تصویب شده باشد و همراه با امضای هیئت مدیره باشد
 • تائید بازرسان شرکت سهامی عام

6. ثبت مراحل عرضه عمومی در اداره ثبت شرکت ها

به منظور ثبت شرکت سهامی عام، در گام ششم باید پس از صادر شدن گواهی تائیدیه تکمیل فرایند و تائیدیه ثبت شرکت توسط سازمان بورس، افراد موسس شرکت باید به منظور ثبت شرکت سهامی عام، به مرجع ثبت کننده شرکت ها یعنی اداره ثبت مراجعه کنند.

گام پایانی، دریافت شماره ثبت از سازمان بورس به منظور ثبت شرکت با سهامی عام

در مرحله آخر ثبت شرکت سهامی عام، باید پس از ثبت مراحل عرضه عمومی، شرکت در سازمان بورس به ثبت رسیده و از آن به بعد با توجه به قوانین آن فعالیت خود را ادامه بدهد.

همچنین میتوانید برای اطلاع از نحوه ثبت شرکت سهامی خاص مطالعه کنید.

مزایای ثبت شرکت سهامی عام

ثبت شرکت سهامی عام چه مزیت هایی دارد؟

همانطور که می دانید اصولا ثبت شرکتها به صورت سهامی عام، با هدف فعالیت های تجاری، صنعتی، توریستی و … صورت می گیرد که از این طریق می توان سرمایه گذاری مناسبی در حوزه مرتبط خود انجام داد. همچنین با توجه به امکان فروش سهام شرکت بصورت عام، می توان با جذب سرمایه، قرار دادها و فعالیت های تجاری خود را در داخل و خارج ایران نیز گسترش داد تا در مدت زمان کم، بیشترین بازدهی نسیب شرکت با سهامی عام شود.

جمع بندی

ثبت شرکت سهامی عام در ایران، امروزه با توجه به گسترش بازار سرمایه و بورس ایران و استفاده از پتانسیل های آن، بسیار مورد توجه و استقبال افراد و تجار گرامی می باشد. ثبت شرکت سهامی عام در آگاه ثبت، در کمترین زمان ممکن و با قیمت مناسب و اقتصادی قابل انجام می باشد و می توانید کلیه مراحل خود را به همراه افراد متخصص و با تجربه در این حوزه، طی نمایید. برای دریافت مشاوره رایگان می توانید با ما در ارتباط باشید.

این نوع شرکت ها با مشارکت حداقل 5 شریک و استفاده از سرمایه عموم مردم با کمک فروش سهام تشکیل می شود و با اهداف تجاری اقدام به فعالیت می نماید.

کلیه مؤسسان شرکت سهامی عام، در صورت عدم رعایت قوانین درج شده، در برابر حوزه های قانونی مسئولیت دارند.

در شرکت های سهامی عام هنگام برگزاری مجمع عمومی، تمامی افراد مانند:مؤسسین شرکت، پذیره نویسان امکان حضور در زمان و مکان مقرر را دارند.

 

 

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.


جهت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای
باز کردن چت
1
چت آنلاین آگاه ثبت
سلام
برای مشاوره رایگان از طریق واتس اپ کلیک کنید و منتظر پاسخ کارشناس بمانید.