آموزش ثبت برند بصورت رایگان در سایت مالکیت معنوی

این مقاله را به این منظور آماده کرده‌ایم تا شما را در جریان نحوه ثبت برند رایگان و علائم تجاری در اداره مالکیت معنوی قرار دهیم، اقدامی که افراد زیادی به دنبال آن هستند و تمایل دارند نحوه انجام آن را به بهترین شکل ممکن یاد بگیرند. ما در این مقاله تمامی مراحل ثبت برند را به صورت گام به گام به شما آموزش می‌دهیم،‌ و البته این کار را به صورت تصویری انجام می‌دهیم تا روند کار برای شما ملموس‌تر باشد.

یک برند تجاری متعلق به فرد یا شرکتی است که آن را برای خود ثبت کرده است و به طور انحصاری حق دارد از آن استفاده کند. افراد در زمینه ثبت برند و علائم تجاری کاملا مختار هستند و اجباری در این زمینه وجود ندارد، به جز مواردی که بر اساس قانون ثبت برند الزامی تلقی شود.

معرفی وبسایت اداره مالکیت معنوی برای ثبت برند رایگان

آموزش ثبت برند رایگان در مرکز مالکیت معنوی

سایت اداره مالکیت معنوی مرجع رسمی برای ثبت برند رایگان، لوگو و علائم تجاری در تمام شهر های ایران می باشد که از طریق نشانی اینترنتی می توانید به آن مراجعه کنید. افرادی که قصد دارند بصورت شخصی جهت ثبت علائم تجاری اقدام کنند، می توانند از طریق این سایت مراحل آن را پیگیری کنند. در این مقاله از سامانه آگاه ثبت، به آموزش قدم به قدم کار با این سایت خواهیم پرداخت.

ثبت برند رایگان در سامانه اداره مالکیت معنوی چیست؟

بهتر است با ذکر یک مثال این مسئله را بهتر برای شما تبیین کنیم. اگر شما یک محصول تقلبی که بر روی بدن استفاده می‌شود تهیه کنید، این مسئله سلامت شما را به خطر می‌اندازد. اما اگر این محصول تقلبی را به اسم یک برند معروف تهیه کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟ پس بهتر است صاحب یک برند معروف برای پیشگیری از بروز تقلب در تولید محصولات مورد نظر خود، حتما نسبت به ثبت برند رایگان خود بر روی همه محصولاتش به خصوص محصولاتی که جزء کالاهای دارویی، آرایشی و خوراکی است، اقدام کند. این‌ محصولات جزء مواردی است که بر اساس قانون، ثبت برند برای آن‌ها الزامی است.

ثبت برند رایگان و اینترنتی به چه صورتی انجام می‌شود؟

بسیاری از افراد هستند که با مشکلات زیادی در زمان اقدام برای ثبت برند مواجه می‌شوند. با توجه به این مسئله، هدف ما از نوشتن این مقاله کمک به این افراد است تا بتوانند به صورت کامل و به طور تصویری نحوه ثبت برند را آموزش ببینند.

تنها اقدامی که شما باید در زمینه ثبت برند خود انجام دهید، ورود به سایت مالکیت معنوی است، سامانه‌ای که مخصوص ثبت برند طراحی شده است. شما صرفا از طریق این سایت این امکان را به دست می‌آورید که روند ثبت برند خود را به صورت کامل انجام دهید، بدون اینکه نیاز داشته باشید به اداره ثبت علائم تجاری مراجعه کنید.

نکات مهم برای آموزش ثبت برند در سامانه اداره مالکیت معنوی که باید مدنظر قرار دهید

 • بهترین مرورگر برای انجام این کار نسخه 16 برنامه فایرفاکس و یا نسخه بالاتر این برنامه است
 • شما در صورتی می‌توانید توقع بررسی اظهارنامه خود را داشته باشید که زودتر از افراد دیگر درخواست خود را در سامانه ثبت کرده باشید. در عین حال حضور در اداره ثبت برند باعث جلو افتادن نوبت شما نخواهد شد.
 • شما صرفا می‌توانید نتایج بررسی اظهارنامه خود را از طریق سایت و قسمت پیگیری، دنبال کنید.
 • سامانه ثبت برند تنها مرجع برای ارسال مکاتبات مربوط به اظهارنامه است و شما باید انواع درخواست‌های خود را از قبیل از بین بردن نواقص پرونده، پرداخت هزینه‌ها، تمدید زمان برند، انتقال مالکیت مربوط به برند تجاری و دیگر موارد فقط از طریق این سامانه پیگیری کنید.
 • شما برای پرداخت هزینه‌های مربوط به ثبت برند نیز باید صرفا از طریق این سامانه اقدام کنید، با توجه به این مسئله، هر نوع پرداخت وجه از طریق بانک یا سامانه‌های دیگر، مورد پذیرش اداره ثبت برند قرار نخواهد گرفت.
 • شما در ابتدای کار یک تعهدنامه را تایید می‌کنید و اداره ثبت برند بر اساس تعهدنامه تایید شده از سوی شما اقدامات مربوط به ثبت برند را انجام می‌دهد، و هر موردی غیر از مفاد تعهدنامه از دایره تعهدات این اداره خارج خواهد بود.

بررسی اظهارنامه مربوط به ثبت برند تجاری رایگان چه نتایجی خواهد داشت؟

به طور کلی شما باید منتظر سه نتیجه نهایی، پس از بررسی‌ اظهارنامه خود باشید: بیانیه مربوط به لزوم رفع نواقص احتمالی، که منظور از آن وجود نقص در مدارک ارائه شده توسط شما است، و بیانیه مربوط به رد درخواست شما برای ثبت برند، که دلیل آن این است که شما قانون را در درخواست خود رعایت نکرده‌اید، و یا اینکه برند مورد درخواست شما تکراری است و پیش از این شخص دیگری آن را به نام خود ثبت کرده است؛ و در نهایت بیانیه مربوط به رد اظهارنامه به صورت مشروط، که در این حالت ثبت برند شما به دلیل اینکه برخی از کالاها و خدمات ارائه شده از سوی شرکت شما برخلاف متن اظهارنامه است،‌ به صورت کامل انجام نمی‌شود و مشروط بر رعایت موارد خاصی است.

نحوه ثبت برند رایگان در مرکز مالکیت معنوی

چاپ تبلیغات در بار اول

در این مرحله اداره ثبت برند با توجه به اینکه شما همه موارد قانونی را رعایت کرده‌اید و در پرونده شما نیز نقصی وجود ندارد، برند را به نام شما ثبت می‌کند. در این صورت شما 31 روز از تاریخ انتشار آگهی فرصت دارید که نسبت به مواردی که مسائل مدنظر شما رعایت نشده است، اعتراض کنید.

حق ثبت

پس از این دوره زمانی اداره ثبت برند هزینه انجام این کار را مشخص می‌کند و شما موظف هستید که این هزینه را صرفا از طریق سامانه اداره مرکز مالکیت معنوی پرداخت کنید.

چاپ آگهی برای بار دوم:

پس از آنکه شما هزینه را پرداخت کردید، شماره ثبت اداره مرکز مالکیت معنوی برای شما صادر می‌شود تا با استفاده از آن بتوانید سند گواهی برند تجاری خود را صادر کنید. پس از آن اداره ثبت سند یک پیش‌نویس آگهی رسمی برند تجاری به یکی از رسانه‌های رسمی کشور ارسال می‌کند که البته هزینه چاپ آن نیز بر عهده شما خواهد بود. پس از آن که این هزینه را پرداخت کردید، آگهی شما چاپ می‌شود. سپس شما این آگهی را به اداره مرکز مالکیت معنوی ارائه می‌دهید و پس از این مرحله برند تجاری شما ثبت می‌شود و اعتبار آن نیز 10 ساله خواهد بود.

مراحل ثبت برند رایگان در سامانه اداره مالکیت معنوی ایران

ثبت برند تجاری در وبسایت مالکیت معنوی ایران، به طور کلی دارای 12 مرحله است که در این قسمت این 12 مرحله را توضیح می‌دهیم.

مرحله اول ورود به سامانه یا پورتال سامانه مالکیت معنوی

مراحل ثبت برند رایگان در مرکز مالکیت معنوی

شما باید در این مرحله وارد سایت اداره کل مالکیت صنعتی شوید که آدرس آن iripo.ssaa.ir است. سپس مانند تصویر زیر گزینه ورود و ثبت نام متقاضی جدید را انتخاب و روی آن کلیک کنید.

مرحله دوم شامل ثبت نام مالک و اعضای شرکتی است که قرار است برند به نام آن ثبت شود.

نحوه ثبت برند رایگان در سایت مرکز مالکیت معنوی

در این مرحله شما برای اینکه وارد کارتابل مخصوص خود شوید، باید نام کاربری و رمز عبور و کد امنیتی را در بخش‌ یا مخصوص وارد کنید و سپس وارد سامانه شوید. پس از آن باید گزینه ثبت اظهارنامه برند تجاری را انتخاب کنید.

در مرحله سوم ضروری است که تعهد نامه را تکمیل کنید.

اظهار نامه برای ثبت برند رایگان

در صورتی که این تعهد نامه را تکمیل کنید و آن را بپذیرید، به معنای این است که تمامی مسائل و مفاد قانونی را در اظهارنامه خود رعایت کرده‌اید. این موارد به صورت خودکار انجام می‌شود، بنابراین شما امکان تغییر مفاد تعهدنامه را نخواهید داشت. پس نسبت به رعایت موارد قانونی حتما مراقب باشید.

مرحله چهارم مربوط به انتخاب نوع اظهارنامه از سوی شما است.

نحوه ثبت اظهارنامه تجاری برای ثبت برند رایگان در مرکز مالکیت معنوی

شما در این لحظه دو گزینه را پیش رو دارید، یک اینکه اظهارنامه جدید خود را ثبت کنید،و دو اینکه نسبت به اظهارنامه اعتراض خود را ثبت کنید. این مورد زمانی باید انجام شود که شما برند خود را در جای دیگری دیده‌اید و احساس کرده‌اید که فرد دیگری در حال سوءاستفاده از نام برند شما است. بنابراین باید اظهارنامه خود را بر اساس مشخصات مربوط ثبت برند تجاری خود ثبت و در کنار آن متن اعتراض خود را نسبت به تخلف انجام شده ارائه کنید.

مرحله پنجم: در این مرحله شما موارد مربوط به ثبت اظهارنامه را انجام خواهید داد.

این موارد شامل ارائه اطلاعات مربوط به اظهارنامه و برند تجاری شما است که باید کامل و بدون نقص در سامانه ثبت شود. در مرحله بعدی شما باید برند خود را توصیف کنید که در این زمینه برخی نکات از قبیل توصیف نحوه نوشتن، ظاهر نام برند، معنای کلمه به کار رفته در برند و نحوه آوانویسی آن مشخص شود.

عنوان برند در سایت مالکیت معنوی چگونه باید باشد؟آموزش نحوه ثبت اظهارنامه تجاری برای ثبت برند رایگان در مرکز مالکیت معنوی

انتخاب عنوان برند به سه صورت انجام می‌شود، یا به صورت یک تصویر، یا به صورت یک تصویر همراه با واژه و یا حرف، و فقط به صورت یک واژه. یکی از موارد دیگر در زمینه ثبت عنوان برند این است که آوانویسی آن به صورت لاتین نیز انجام شود تا خواندن آن آسان باشد.

 • توصیف علامت: در مرحله بعدی شما ظاهر برند خود را توضیح دهید و بگویید که منظور شما از شکل به کار رفته در برند چیست، برند شما نماد چیست و قرار است چه چیزی را به ذهن تداعی کند.
 • علامت و حروف مشخص: در صورتی که حروف در برند شما به شکل فانتزی نوشته شده باشند، شما باید حرف اصلی را به صورت عادی بنویسید تا دقیق مشخص شود که چه حرفی در آن به کار رفته است.
 • عنوان علامت ترجمه: شما باید در این قسمت معنای کلمه به کار رفته در برند خود را بنویسید، البته اگر معنای خاصی داشته باشد.
 • نحوه ثبت اظهارنامه تجاری برای ثبت برند رایگان در مرکز مالکیت معنوی

  رنگ‌های به کار رفته در برند: این بخش مخصوص توضیح درباره رنگ‌های استفاده شده در برند شما است. به این صورت که شما باید رنگ‌هایی را که در برند خود به کار برده‌اید، معرفی کنید و درباره علت انتخاب آن توضیح دهید.

 • سه بعدی بودن:اگر علامت شما سه بعدی باشد (دارای حجم است)، در این قسمت گزینه بله را انتخاب نمایید.
 • درخواست برند جمعی: در مواردی که برند شما دارای شرایط مربوط به برند جمعی است، گزینه بلی را انتخاب کنید، در عین حال ضروری است که مدارک و مجوزهای مربوط به این بخش را نیز به مدارک دیگر ضمیمه کنید.
 • منظور از برند جمعي، برندهایی است که در اظهارنامه به آن عنوان برند جمعی اطلاق شده است و در عین حال به راحتی قابل رویت است و از سوی دیگر در آن همه موارد مربوط به کالا مانند مبدا تولید آن، كيفيت آن و خدمات مربوط به اشخاص حقيقي و حقوقي استفاده کننده از برند شما به طور کامل نشان داده شده است.

مراحل ثبت برند به صورت رایگان

در واقع این نوع برند مخصوص تشخیص دادن اصالت کالا و خدمات مربوط به اشخاص حقیقی یا حقوقی خواهد بود، در عین حال این نوع برند صرفا تحت نظارت مالک برند استفاده خواهد شد.

اگر بخواهیم مثالی در این زمینه بزنیم، می‌توانیم به برن ارگانیک اشاره کنیم. این برند زمانی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد که همه قوانین ضوابط و شرایط مربوط به استفاده از آن به طور کامل رعایت شده باشد. علاوه بر این یک گواهی صادر شده از سوی مقام صلاحیت‌دار نیز باید در این زمینه ارائه شود، پس از آن امکان استفاده از این برند جمعی فراهم می‌شود.

اگر در عنوان برند یک کلمه به کار رفته باشد، این کلمه به صورت یکی از سه حالت زیر خواهد بود:

 • در آن فقط از حروف فارسی استفاده شده است.
 • در آن فقط از حروف غیر فارسی استفاده شده است.
 • در آن هم از حروف فارسی و هم از حروف غیر فارسی استفاده شده است.

هر یک از این گزینه‌ها که باز شود، فرم ویژه درج اطلاعات برای شما نمایش داده خواهد شد.

 • در این قسمت از شما خواسته می‌شود که یک نمونه واضح از برند خود را در اندازه شش در شش سانتی‌متر با عنوان تصویر برند بارگذاری کنید.
 • نکته مهم: هرگز چند نمونه برند علامت یکسان را در یک فایل تصویری قرار ندهید.
 • در عین حال اگر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، می‌توانید بر روی گزینه بیشتر بدانید، کلیک کنید.
 • در این مرحله پس از اتمام کار گزینه مرحله بعدی بزنید تا به قسمت بعدی وارد شوید.
 • نکته مهم: در صورت دریافت کد رهگیری، این تصور که منظور از این کد این است که کار شما به پایان رسیده و اظهارنامه شما ثبت شده است، تصور نادرستی است. زیرا کد رهگیری فقط مخصوص طی کردن مراحل تا پایان تکمیل مدارک است، و و هنوز فرآیند ثبت اظهارنامه به پایان نرسیده است.

منظور از توصیف برند چیست؟

همانطور که قبلا گفتیم، هر برند به سه شکل تهیه می‌شود، فقط به صورت تصویر، فقط به صورت کلمه و یا ترکیبی از کلمه و تصویر. در این شرایط شما باید برند خود را به طور کامل توصیف کنید، به خصوص اگر از برندی استفاده کرده باشید که در آن فقط تصویر به کار رفته باشد.

در عین حال شما باید در زمان ایجاد برند خود به موارد زیر توجه ویژه داشته باشید:‌

 • عنوان علامت
 • توصیف علامت
 • آوا نویسی به لاتین
 • آوا نویسی به فارسی

به عنوان مثال یک برند را که شکل آن به صورت زیر است، به این شیوه توضیح دهید: در این برند یک دایره دارای زمینه قرمز رنگ وجود دارد که برشی در زیر آن ایجاد شده و این دایره داخل یک کادر سفید به شکل مستطیل قرار گرفته است، داخل دایره قرمز رنگ نیز یک دایره آبی رنگ است که در آن دو گیاه سفید و کرم نازک کار شده است و در کنار آن نیز یک لامپ وجود قرار گرفته است. نام این برند جرجم است و به زبان فارسی در برند نوشته شده است. آوانویسی این برند به زبان لاتین نیز به این صورت است: jorjam.

مرحله ششم: درج کالاها و خدمات

نحوه وارد کردن اطلاعات برای ثبت برند در مالکیت معنوی

تذکر مهم: شما در این قسمت باید آن دسته از کالاها و خدماتی را انتخاب کنید که مجوز ارائه آن را در اختیار دارید. در غیر این صورت هم زمان خود را از دست خواهید داد و هم در ادامه مجبور خواهید شد کالاهای غیرمجوز دار را حذف کنید. در عین حال شما در صورتی می‌توانید خدمات و کالاهای مشابه با خدمات و کالاهای مجوزدار خود را انتخاب کنید که کار بازرگانی دارید.

در این بخش می‌توانید کلمه مورد نظر خود را جستجو کنید و پس آن که کالا و خدمات مورد نظر خود را یافتید، آن را انتخاب کنید. در این بخش نیازی نیست که چندین بار این کار را تکرار کنید. زیرا کلمه قبلی انتخاب شده توسط شما در لیست می‌ماند و صرفا کلمات جدید انتخاب شده توسط شما به لیست قبلی افزوده خواهد شد.

نکته مهم: هرگز یک کالا یا خدمات را دو بار انتخاب نکنید. از سوی دیگر دقت داشته باشید که اگر در برند خود از حروف لاتین استفاده کرده‌اید، باید در این بخش صادرات را از لیست مورد نظر انتخاب کنید.

منظور از کالاها و خدمات مجوزدار، موارد زیر است:‌

 • پروانه بهره برداری سازمان صنعت ،معدن و تجارت تهران یا هر استان دیگر
 • پروانه ساخت صادره از سازمان غذا و دارو و یا دانشگاه علوم پزشکی تهران یا ایران
 • قرارداد سفارش کالا (تولید بدون کارخانه) با استفاده از ظرفیت خالی دیگران و استفاده از مجوزهای آنها
 • پروانه کسب از اتحادیه صنفی مربوطه
 • گواهی از اتحادیه مربوطه جهت کالا یا خدمات مورد نظر
 • پروانه از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران یا هر استان دیگر
 • سایر مجوزها از مراجع ذیربط حسب کالا یا خدمات مورد نظر متقاضی

مسائل بسیار مهم که باید مدنظر داشته باشید:

 • * کارت بازرگانی مجوز شما برای ثبت کالاهای جدید محسوب نمی‌شود، بلکه فقط برای ثبت برند دارای حروف غیرفارسی از آن استفاده می‌شود.
 • * مجوز تاسیس شرکت مجوز ارائه کالا و خدمات جدید نیست و کاربرد آن فقط در مورد ارائه درخواست ثبت برند در اداره مالکیت معنوی است و نه چیز دیگر.

مرحله هفتم:

راهنما ثبت برند در سامانه مالکیت معنویاشخاص مرتبط. شما باید اطلاعات مربوط به اشخاصی را که می‌توانند از این برند استفاده کنند، در این بخش وارد کنید. در عین حال باید تابعیت شخص مورد نظر و حقوقی بودن آن را نیز تعیین کنید. پس از آن کد شناسایی آن شخص را وارد و بر روی دکمه بازخوانی اطلاعات کلیک کنید.

منظور از کد شناسایی شماره‌ای است که پس از ثبت نام در سایت به شما پیامک شده است. در عین حال شما باید سمت شخص و مسئولیت آن شخص را نیز تعیین کنید.

آموزش تصویری ثبت برند رایگان

مالک اظهارنامه: شخصی که درخواست ثبت اظهارنامه و همچنین مجوز فعالیت شرکت به نام او است.

تبصره: در عین حال این امکان وجود دارد که علاوه بر این شخص، فرد یا افراد دیگری نیز به عنوان مالک اظهارنامه معرفی شوند، مشروط بر اینکه درصد مالکیت آن‌ها مشخص شده باشد. در عین حال ضروری نیست نیست که مالک مجوز دارای بیشترین درصد مالکیت مجوز باشد. انتخاب میزان درصد مالکیت افراد در حوزه اختیارات و بر اساس خواسته شما است. در عین حال این نکته را هم بدانید که منظور از شخص حقوقی، شرکت‌ها ، موسسات ، ارگان‌ها و نهادهای این چنینی است.

نکته 1: اشخاص حقوقی باید شناسه ملی خود را اعلام کنند. اداره کل ثبت شرکت‌ها تنها مرجع قانونی برای رفع خطاهاتی احتمالی در زمان ثبت مدارک محسوب می‌شود. این اداره در تقاطع اتوبان مدرس و خیابان میرداماد قرار دارد.

برخی از نمونه‌های خطاها:

 • شرکت منحل شده است.
 • این کد شناسایی اصلا وجود ندارد.
 • میان نام شرکت و کد شناسایی اختلاف وجود دارد ( در چنین مواردی سامانه نام درست را به شما نشان می‌دهد که شما می‌توانید همان نام را استفاده کنید. در صورتی که نام شرکت را عوض کرده‌اید، باید قبل از ثبت اظهارنامه، به به اداره کل ثبت شرکت‌ها مراجعه کنید تا این تغییر نام ثبت شود.)

نکته2: اشخاص حقیقی نیز باید کد ملی خود را اعلام کنند، می‌توان از سازمان ثبت احوال این کد را استعلام کرد.

شما می‌توانید موارد زیر را به صورت برخط از سازمان ثبت استعلام کنید:

 • شماره ملی (کد ملی)
 • نام
 • نام خانوادگی
 • نام پدر
 • تاریخ تولد

این نکته را مدنظر داشته باشید که تمامی این موارد باید دقیقا شبیه مورد استعلام شده از اداره ثبت احوال باشد و حتی در مورد تفاوت بین ”یی” و ” ئی”، ”ا” و ”آ” نیز موارد درست شبیه آن چیزی باشد که در کارت ملی درج شده است، زیرا سامانه به تمامی این موارد و حتی فاصله ایجاد شده بین کلمات حساس است.

نکته: در صورت نگرانی از قطع اینترنت یا برق، می‌توانید در تمامی مراحل ثبت فرم اظهارنامه، گزینه ثبت موقت را استفاده کنید، که در صورت انجام این کار کد رهگیری دریافت خواهید کرد، که این کد در بخش بالای فرم درج می‌شود.

نماینده قانونی: نماینده قانونی فقط از میان موارد زیر انتخاب خواهد شد:

 • نماینده قانونی معرفی نشود.
 • صاحب امضای شرکت / موسسه
 • وکیل دادگستری
 • دفتر حقوقی

منظور از موارد بالا چیست؟ در ادامه توضیح می‌دهیم:

توضیح بند 1: در صورتی که مالک یا مالکین، شخص حقیقی باشند، معرفی نماینده قانونی ضروری نیست.

توضیح بند 2: در صورتی که اگر مالک یا مالکین شخص حقوقی باشند، صاحبان شرکت باید صاحبان امضای شرکت را به عنوان نماینده قانونی معرفی کنند، البته این در صورتی است که شرکت وکیل رسمی دادگستری نداشته باشد.

توضیح بند 3: مالک یا مالکان حقیقی یا حقوقی می‌توانند یک وکیل رسمی دادگستری را به عنوان نماینده قانونی شرکت معرفی کنند.

تذکر: در صورت حقوقی بودن مالک یا مالکین، از بین وکیل رسمی دادگستری و یا صاحب امضا، یک نفر به عنوان نماینده قانونی معرفی شود.

توضیح بند 4: صاحبان شرکت می‌توانند یک دفتر حقوقی را به عنوان نماینده قانونی خود معرفی کنند.

دریافت کننده ابلاغ: فردی که قرار است ابلاغیه را دریافت کند، باید یک شخص حقیقی باشد. شما نمی‌توانید مشخصات دریافت کننده ابلاغ را تایپ و ثبت کنید، زیرا فقط یکی از افراد زیر می‌تواند ابلاغیه را دریافت کند: یکی از مالکین یا یکی از نمایندگان قانونی.

تبصره: شما فقط زمانی می‌توانید مشخصات دریافت کننده ابلاغ را تایپ کنید که مشخصات یک دفتر حقوقی را به عنوان نماینده قانونی در صفحه نماینده قانونی ثبت کرده باشید. در چنین شرایطی نام صاحب امضای دفتر حقوقی باید به عنوان دریافت کننده ابلاغ ثبت شود.

تذکر3: شخص معرفی شده حق انجام کلیه مکاتبات اداری را دارد.

برای اطلاع رسانی درباره مکاتبات، همه موارد به ایمیل یا شماره فرد مورد نظر ارسال خواهد شد. در عین حال از ایمیل یا شماره فقط برای اطلاع‌رسانی استفاده می‌شود و این موارد به منزله ثبت نهایی اظهارنامه نخواهد بود. در واقع ملاک اداره ثبت برند برای انجام کارها، صرفا مسائلی است که مربوط به پیگیری اظهارنامه و خلاصه پرونده است.

مرحله هشتم: ادعای حق تقدم در اداره مالکیت معنوی

چگونگی ثبت کردن برند به صورت رایگان

در صورتی که اظهارنامه دو فرد درباره یک برند یکسان ارائه شود، اظهارنامه‌ای صاحب برند خواهد شد که ثبت آن زودتر انجام شده باشد. این نکته بر اساس قوانین بین‌المللی وضع شده طبق کنوانسیون پاریس در نظر گرفته شده است.

به این معنی که اگر شخصی برندی را 5 ماه قبل در کشور دیگری به نام خود ثبت کرده باشد و امروز قصد ثبت آن برند را در ایران داشته باشد، در قبال شخصی که روز گذشته، امروز و یا حتی 4 ماه و 29 روز پیش درخواست ثبت این برند را ارائه کرده باشد، دارای حق تقدم است.

بنابراین این قسمت برای افرادی مفید است که پیشتر برند مزبور را به نام خود و در یک کشور دیگر ثبت کرده‌اند. در عین حال این قانون فقط بر اساس حق اولویت 6 ماهه است و نه بیشتر از آن. بنابراین اگر شما برند خود را در کشور دیگری ثبت نکرده‌اید، در این قسمت چیزی ننویسید و صرفا بر روی گزینه‌ ثبت اطلاعات کلیک کنید.

تذکر: اگر اطلاعات مربوط به حق تقدم را وارد کرده‌اید، نیاز است مدارک آن را نیز ثبت کنید. این مدارک باید به زبان اصلی باشد و در عین حال ترجمه رسمی دادگستری نیز ضمیمه آن باشد.

پس از کلیک بر روی دکمه ثبت حق تقدم جدید، فرم زیر برای شما نمایش داده می‌شود.

مرحله نهم: بارگذاری ضمائم اظهارنامه

در پی انتخاب مرحله دو از مراحل چهارگانه ثبت اظهارنامه به نام بارگذاری ضمائم اظهارنامه، این امکان را دارید که ضمائم مورد نیاز را به مدارک خود پیوست کنید. در این صفحه باید به نکاتی مانند نوع فایل وپسوندهایی که در این سامانه پذیرفته می‌شوند، و همچنین حجم قابل قبول از سوی سیتم دقت کنید و طبق این موارد فایل را ضمیمه کنید. برای مواردی که باید چند تصویر همزمان ارسال شود، از نوع ضمیمه پی‌دی‌اف استفاده کنید. به این صورت که تصاویر را در یک فایل پی‌دی‌اف قرار دهید و ثبت کنید.

مدارک لازم برای ثبت برند رایگان

برای اینکه ضمیمه‌ها را پیوست کنید، اول باید گزینه « بارگذاری پیوست » را انتخاب کنید. سپس از منویی که باز شده است، باید گزینه Browse و سپس تصویر مدرک مورد نظر را انتخاب کنید. و در پایان باید روی گزینه « ارسال پیوست » کلیک کنید.

ارسال مدارک برای ثبت برند به صورت رایگان

نکته : در صورتی که به هر دلیلی می‌خواهید پیوست ذخیره شده را حذف کنید، فقط کافی است روی بخش کناری آن پیوست کلیک کنید.

قوانین ثبت برند رایگان چیست

ضمائم اختیاری: الصاق برخی از ضمایم اختیاری ممکن است برای اظهارنامه شما ضروری باشد. در این صورت می‌توانید گزینه ” افزودن ضمائم اختیاری تکمیلی” را انتخاب کنید. ضمائم اختیاری به شرح زیر است:

 • نام ژنریک دارو برای کالاهای دارویی
 • آخرین تغییرات ایجاد شده در روزنامه رسمی شرکت
 • مدرک مربوط به هویت صاحب امضاهای بعدی
 • معرفی‌نامه افراد صلاحیت‌دار شرکت
 • وکالت نامه محضری برای افراد صلاحیت‌دار شرکت

نکته: اگر مالکان شرکت بیش از یک نفر باشند،در این صورت باید اطلاعات سایر مالکان نیز توسط شخصی که اطلاعات را وارد می‌کند، در سامانه درج شود و پس از درج اطلاعات، این موارد باید برای سایر مالکان ارسال شود تا آن‌ها نیز این موارد را تایید کنند. این افراد موظف هستند وارد حساب کاربری خود شوند و در آنحا اطلاعات ثبت شده را تایید کنند. پس از آن فردی که اقدامات مربوط به ثبت اظهارنامه را انجام می‌دهد، می‌تواند نسبت به تکمیل مراحل و پرداخت هزینه اظهارنامه اقدام کند.

سایت رسمی ثبت برند رایگان چیست؟

ضمائم اظهارنامه با مالک حقیقی: مدارک مورد نیاز برای مالک شخص حقیقی که باید ضمیمه اظهارنامه شود، به شرح زیر است:

 • کپی برابر اصل مدارک مثبت هویت مالک و یا مالکین حقیقی به تعداد مالک، به صورت مجزا به ازای هر مالک (کپی شناسنامه و کپی کارت ملی)
 • مدارک نمایندگی( وکالت نامه) درصورت وجود نماینده قانونی(صرفا، وکیل دادگستری دارای پروانه وکالت  دادگستری باشد می‌تواند به عنوان نماینده قانونی معرفی شوذ) ارائه وکالت‌نامه محضری مورد پذیرش نیست.
 • ارائه مدارک و کپی برابر اصل مربوط به فعالیت در رشته مرتبط با پروانه بهره برداری یا پروانه ساخت و نظایر آن که نشان دهد متقاضی در رشته مورد نظر فعالیت می‌کند.
 • یک نمونه از تصویر برند در اندازه شش در شش سانتی‌متر که با پسوند jpg و یا jpeg ایجاد شده است.
 • اگر برند شما سه بعدی است، باید تصویری ارائه شده در شش نما ایجاد شده باشد. یعنی از تمام زوایا باشد.
 • مدارک مربوط به حق تقدم، در صورت وجود ادعای حق تقدم
 • ارائه یک نسخه از قوانین مربوط به استفاده از برند جمعی
 • نام ژنریک دارو (در صورتی که برند شما مربوط به دارو است)
 • مستندات مربوط به معنی کلمه به کار رفته در برند
 • کپی برابر اصل کارت بازرگانی

ارسال صفحات زیر ضروری است:

ثبت اطلاعات برای ثبت علائم تجاری به صورت رایگان

 • صفحه حاوی نام شخص
 • صفحه حاوی نام کالاها و خدمات
 • صفحه‌ای که اعتبار کارت در آن مشخص است.

ضمائم اظهارنامه با مالک حقوقی: مدارک مورد نیاز برای شخص حقوقی که به عنوان ضمیمه اظهارنامه باید ارائه شود به شرح زیر است:‌

 • مدارک مربوط به هویت مالک حقوقی
 • کپی برابر اصل تصویر روزنامه رسمی تاسیس شرکت
 • کپی برابر اصل تصویر آگهی روزنامه رسمی بر اساس آخرین تغییرات
 • کپی برابر با اصل تصویر شناسنامه و کارت ملی دارنده یا دارندگان حق امضا طبق آخرین روزنامه رسمی شرکت یا موسسه یا غیره
 • مدارک نمایندگی مربوط به وکالت نامه، درصورتی که نماینده قانونی (وکیل دادگستری که دارای پروانه وکالت دادگستری باشد و یا دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی طبق آخرین روزنامه رسمی). ارائه وکالت‌نامه محضری قابل پذیرش نیست.
 • ارائه مدارک و کپی برابر اصل آن درباره فعالیت در رشته مربوطه
 • نمونه برند در اندازه شش در شش سانتی‌متر با پسوند فایل عکس فقط jpg و یا jpeg . در صورت سه بعدی بودن برند نیز تصویر باید در شش نما و از زوایای مختلف تهیه شود.
 • مدارک مربوط به حق تقدم،
 • ارائه یک نسخه از قوانین مربوط به استفاده از برند جمعی
 • ارائه گواهی مقام صلاحیت‌دار درباره برند جمعی.
 • نام ژنریک دارو، (اگر فعالیت شما درباره دارو است)
 • مستندات مربوط به معنی کلمه به کار رفته در برند. در عین حال باید تصویر صفحه کتاب و یا سایتی که این کلمه و یا معنی آن در این صفحه یا سایت استفاده شده است، ضمیمه مدارک باشد.البته کتاب و سایت باید معتبر باشند.
 • کپی برابر با اصل کارت بازرگانی

ارسال صفحات زیر نیز ضروری است:

 • صفحه حاوی نام شخص
 • صفحه حاوی کالاها و خدمات
 • صفحه‌ای اعتبار کارت در آن مشخص است.

اقداماتی که باید قبل از ثبت نهایی انجام دهید: قبل از اینکه روی ثبت نهایی کلیک کنید، باید همه نواقص مشحص شده را قسمت اقدامات رفع کنید.

مدارک لازم برای ثبت برند رایگان به صورت غیر حضوری

دریافت کد رهگیری ثبت برند رایگان

مرحله دهم، پرداخت هزینه :

هزینه‌های مربوط به ثبت برند برای مالکان ایرانی به صورت اینترنتی (و یا به صورت برخط دریافت می‌شود. اما درباره مالکان غیر ایرانی، این اقدام باید به شماره حساب ارزی بانک ملی 2103310000042 در شعبه برج آرمیتا کد 1033به نام خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی واریز و تصویر فیش در سامانه قید شود. در عین حال مبلغ مورد نیاز باید به صورت معادل ارزی و بر مبنای فرانک سوئیس واریز شود. سیستم و سامانه بر اساس اطلاعات وارد شده، به صورت هوشمند صفحه را به درگاه بانک ملی متصل می‌کند و یا از شما تصویر فیش را می‌خواهد.

 پرداخت هزینه ثبت برند

تذکر مهم که متقاضیان غیر ایرانی باید به آن دقت کنند: بر اساس بند هشت ماده 111 و بند 5 ماده 114 ، پرداخت هزینه حق ثبت اظهارنامه الزامی است. بنابراین هر گونه اشتباه در درج مشخصات مربوط به فیش هزینه واریزی و یا عدم ارائه فیش، باعث فقدان اعتبار اظهارنامه خواهد شد و متقاضی هیچ حقی در این زمینه نخواهد داشت. اگرچه تمامی کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب امکان پرداخت هزینه را دارند، اما بهتر است از کارت بانک ملی برای این منظور استفاده کنید.

نحوه محاسبه هزینه اظهارنامه با مالک حقیقی:

در صورتی که مالک یا مالکین افراد حقیقی باشند، هزینه به این صورت محاسب می‌شود: مبلغ پایه 200000 ریال ( هزینه یک طبقه نیز در این مبلغ دیده شده است) ، هر طبقه اضافی 20000 ریال.

برای مثال برای ثبت برند موادشیمیایی در طبقه هزینه به این صورت محاسب می‌شود:‌ ثبت برند موادشوینده(در طبقه 3)، ثبت برند مواد ضدعفونی کننده (در طبقه 5)، توزیع (درطبقه 39)،صادرات (در طبقه 35). مجموع طبقات :1،3،5،35،39 ( 5طبقه). محاسبه: 200000 ریال + (20000*4 : 80000 ریال) مبلغ قابل پرداخت 280000 ریال

نحوه محاسبه هزینه ثبت برند در مالکیت معنوی

نحوه محاسبه هزینه اظهارنامه با مالک حقوقی:

در صورتی که مالک یا مالکین افراد حقوقی باشند هزینه به صورت زیر محاسبه می‌شود:

مبلغ پایه 400000 ریال ( هزینه یک طبقه نیز در این مبلغ دیده شده است) ، هر طبقه اضافی 40000 ریال. برای مثال موادشیمیایی (در طبقه 1)،موادشوینده(در طبقه 3)،مواد ضدعفونی کننده (درطبقه 5)،توزیع (در طیقه 39)،صادرات (در طبقه 35)، مجموع طبقات :1،3،5،35،39( 5 طبقه). محاسبه: 400000 ریال + (40000*4 : 160000 ریال) مبلغ قابل پرداخت 560000 ریال. نحوه هزینه اظهارنامه با مالک حقیقی و حقوقی:(در صورتی که مالکیت 50% ، 50% باشد)

در صورتی که مالک یا مالکین هم حقیقی و هم حقوقی باشند هزینه به صورت زیر محاسبه می‌شود:

مبلغ پایه 300000 ریال ( هزینه یک طبقه نیز در این مبلغ دیده شده است) ، هر طبقه اضافی 30000 ریال. برای مثال: موادشیمیایی (در طبقه 1)،موادشوینده(در طبقه 3)،مواد ضدعفونی کننده (در طبقه 5)،توزیع (در طیقه 39)،صادرات (در طبقه 35). مجموع طبقات :1،3،5،35،39(5 طبقه). محاسبه: 300000 ریال + (30000*4 : 120000 ریال) مبلغ قابل پرداخت 420000 ریال

مرحله یازدهم پیگیری اظهارنامه:

پیگیری برند ثبت شده در مرکز مالکیت معنوی

در صورتی که قصد پیگیری مراحل ثبت اظهارنامه خود را دارید، وارد کارتابل شوید و گزینه کارتابل عمومی را انتخاب کنید، ودر آنجا شماره اظهارنامه خود را وارد کنید. پس از آن بر روی دکمه کلیک کنید تا اظهارنامه برای شما نمایش داده شود. سپس در لیست بر روی شماره کلیک و بخش مربوط به گردش کار پرونده را انتخاب کنید.

مرحله آخر: چاپ اظهارنامه:

پیگیری برند ثبت شده در مرکز مالکیت معنویشما زمانی می‌توانید پرینت اظهارنامه را بگیرید که همه اطلاعات و ضمائم را وارد کرده باشید. از سوی دیگر باید هزینه را پرداخت کرده باشید و شماره اظهارنامه برای شما صادر شده باشد. وگرنه نمی‌توانید از اظهارنامه پرینت بگیرید.

ثبت برند رایگان به صورت شخصی

سایت ثبت برند شخصی

در صورتی یک شرکت، مورد توجه اغلب مردم قرار گرفته و از رقیبان خود جدا می شود که دارای یک برند اختصاصی باشد. درواقع برند شخصی، هویت یک شرکت محسوب می شود که نقش بسیار مهمی در معرفی محصولات و خدمات آن دارد.همچنین برندها سبب می شوند تا نام، محصولات و خدمات شرکت در ذهن افراد تداعی شود. اگر قصد دارید تا برند خود را بصورت شخصی و اختصاصی به ثبت برسانید و نیاز به دانستن مواردی مثل: مدارک مورد نیاز ثبت برند ، هزینه ثبت برند ، مراحل و قوانین آن دارید، می توانید از طریق این مقاله با کلیاتی در این باره آشنا شوید. همچنین در هر زمان از شبانه روز می توانید در صورت نیاز به مشاوره رایگان ثبت برند شخصی، با شماره تلفن های ما یا از طریق فرم های درج شده، در ارتباط باشید.

برند شخصی چیست؟

برند میتواند نام، اصطلاح، طرح و… باشد که در شناسایی کالاها، خدمات فروشندگان و متمایز نمودن آنها از رقبای خود کاربرد دارد. پس به طور خلاصه میتوان گفت برند، تعهد دائمی فروشنده به خریداران است که مجموعه ای از ویژگی ها، مزایا و خدمات خاص را به آن ها ارائه می دهد.

دارایی های نهفته شرکت ها، برندها می باشند که ارزش نهایی محصولات نزد مشتریان را بالا می برند.

همچنین صاحبان برندها می توانند گواهینامه ثبت برند خود را ازاداره کل مالیات صنعتی و علائم تجاری کشور خود، دریافت کنند. گواهینامه ثبت برند برای دارنده آن، مزایای بسیاری را به همراه دارد. از دلایل دیگر ثبت برند، این مورد می باشد که صاحب برند، انحصار نام تجاری را داشته و دیگران هیچ گونه حق کپی برداری و استفاده از آن را نخواهند داشت.

مزایای ثبت برند شخصی به صورت رایگان

ثبت کردن برند به صورت شخصی

دارایی های نهفته شرکت ها، برندها می باشند که ارزش نهایی محصولات نزد مشتریان را بالا می برند.

ثبت برند شخصی، مزایای بسیاری به همراه دارد. از جمله:

 • شرکت ها می توانند محصولات خود را از یکدیگر، متمایز کنند.
 • مشتریان می توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند.
 • درواقع برند، نوعی ابزار بازاریابی و شهرت برای هر یک از شرکت ها می باشد.
 • اجازه استفاده از آنها به اشخاص ثالث داده شده و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می باشد.
 • یکی از بخش های ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی است.
 • به احتمال زیاد، دارائی ارزشمند کسب و کار می باشد.
 • شرکت ها را تشویق می کند تا کیفیت محصولات خود را ارتقاء دهند.
 • برای دریافت وام نیز مفید می باشد.

مراحل ثبت برند شخصی رایگان

ثبت برند شخصی چه مراحلی دارد؟

مرحله اول، انتخاب نامی مناسب است. باید توجه کنید که نمی توانید از اسامی مشهور، نام جغرافیایی و… استفاده کنید. پس در صورت انتخاب چنین اسامی، اظهار نامه شما رد خواهد شد.

مرحله دوم، تکمیل مدارک ثبت برند است. برند به دو صورت حقیقی و حقوقی، قابل ثبت می باشد که هر یک، به مدارک متفاوتی نیاز دارند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند حقوقی به صورت رایگان

 • مدارک ثبتی شرکت مانند روزنامه رسمی تاسیس شرکت، آگهی تغییرات شرکت و‌‌…
 • مدارک شناسایی آخرین مدیر عامل شرکت
 • کپی برابر اصل جواز
 • تصویر لوگو به ابعاد ۶ در ۶

مراحل ثبت رایگان برند شخصی حقیقی

 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی
 • کپی برابر اصل جواز کسب و کار
 • تصویر لوگو به ابعاد ۶ در ۶
 • مرحله سوم، استعلام برند است. پس از تمامی مراحل فوق، اظهارنامه ای مبنی بر نام تجاری شما، ارسال می شود که مشخص می کند نام انتخابی شما در طبقه درخواستی شما به ثبت رسیده است یا خیر؟
 • مرحله چهارم، ثبت برند می باشد. با اخذ جوابیه استعلام برند، می توانید نسبت به ارسال اظهارنامه ثبت علامت تجاری و برند خود از طریق سامانه مالکیت صنعتی، اقدام کنید.

سپس با گذر دوره ۳۰ الی ۶۰ روزه، کارشناس اداره مالکیت صنعتی بررسی های لازم را انجام می دهد و در این باره، اظهار نظر می کند‌.

اگر نام درخواستی شما برای برندتان تایید شود، آگهی تقاضا صادر شده و به مدت ۳۰ روز راکد می ماند تا افرادی که به آن اعتراض دارند، اعتراض خود را اعلام نمایند.

اگر هیچ گونه اعتراضی نسبت به برند شما نباشد، میتوانید نسبت به فرآیند ثبت رسمی ۱۰ ساله اقدام کنید و اقدامات لازم را برای احذ تصدیق نامه علامت تجاری، انجام دهید.

قوانین انتخاب نام برای ثبت برند شخصی

ثبت برند رایگان به صورت شخصی

 • برند و نشان تجاری شخصی آن باید نشان دهنده ویژگی ها و خصوصیات محصول باشد و از طرح، رنگ و نقش های ساده در آن استفاده شده باشد.
 • اسامی معروف و نام های جغرافیایی، قابلیت ثبت به عنوان برند خصوصی و شخصی را ندارند.
 • در صورتی که برند انتخابی دارای شباهت ۵۰ درصدی با برندی دیگر باشد، قابلیت ثبت ندارد.
 • کلمات عام مانند میز و صندلی و… برای نام تجاری، رد می شوند.
 • نشانه های گمراه کننده مانند علامت گاو برای محصولات گیاهی، ثبت نمی شوند.
 • نشانه های خلاف قوانین اسلامی و عمومی، ثبت نخواهند شد.
 • از دیگر برندهای غیر قابل ثبت، پرچم ها، نشان های سلطنتی، علائم رسمی دولتی و… می باشند.

جمع بندی

در این مقاله از سامانه ثبت شرکت و برند آگاه ثبت، به بررسی و آموزش ثبت برند تجاری در اداره مالکیت معنوی بصورت تصویری و کامل پرداختیم. در هر کدام یک از مراحل اعم از : تهیه مدارک ثبت برند، پرداخت هزینه ثبت برند یا پیگیری کلی نیاز به راهنمایی داشتید، می توانید امور خود را به سامانه ما واگذار کنید. کارشناسان ما در سامانه آگاه، پیگیری مراحل را از صفر تا صد برای شما انجام داده و نیازی به پیگیری هیچ کدام یک از این مراحل توسط شما نخواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

چرا نیاز به ثبت برند شخصی داریم؟

بدون شک ارتباط با مشاوران و کارشناسانی که در این حوزه تخصص دارند و با تجربه ثبت هزاران برند شخصی، فعالیت دارند، می تواند به عنوان بهترین و سریع ترین روش شناخته شود.

ساده ترین روش برای دریافت نشان تجاری شخصی رایپان در سریع ترین زمان کدام است؟

اگر شما یک تولید کننده، طراح محصول، ارائه دهنده یک ارزش افزوده به بازار باشید، به منظور حفظ حق و حقوق و مالکیت محصولات و خدمات خود نیاز به ثبت برند شخصی خواهید داشت.

برندهای ثبت شده در سامانه مالکیت معنوی چه مدت اعتبار دارند؟

تمامی برند‌های ثبت شده بدون استثنا دارای اعتبار ۱۰ ساله هستند. این امکان نیز وجود دارد که پس از پایان این مدت، درخواست تمدید شش ماهه نیز ثبت شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند فارسی یا لاتین چیست؟

مدارک برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است. همچنین مدارک مربوط به ثبت برند فارسی و لاتین نیز با هم تفاوت دارد. در مورد کارت بازرگانی می‌توان اقداماتی صورت داد تا نیاز به ارائه کارت بازرگانی نباشد و برند لاتین بدون این کارت ثبت شود.

هزینه ثبت برند و ثبت لوگو چقدر است؟

هزینه ثبت برند به مسائل زیادی بستگی دارد، از جمله تعداد طبقات درخواست شده، روزنامه‌های رسمی، حق ثبت، حق‌الوکاله وکیل و موارد دیگر.

آیا داشتن شرکت برای ثبت برند ضرورت دارد؟

خیر، نیازی به داشتن شرکت برای ثبت برند نیست و ثبت برند هم به صورت حقیقی و هم به صورت حقوقی ممکن است. اعتبار هر دو نوع نیز با هم برابر است.

محل تعیین شده توسط قانون برای ثبت برند کجا است؟

سامانه ثبت برند اداره مالیکت معنوی تنها مرجع قانونی برای ثبت برند محسوب می‌شود.

برای ثبت کردن برند د رسامانه مالکیت معنوی کافیست فرم را ارسال کنید

دیدگاه های دیگران
هیچ نظری وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

مشاهده همه

تمدید برند

از مهم‌ترین ویژگی‌های مشاغل و کسب و کارهای موفق، داشتن علامت تجاری و برند است. اما هر برند ثبت شده دارای اعتبار محدود می‌باشد و برای استفاده…

ثبت شرکت رایگان

ثبت شرکت رایگان در انواع شرکتهای : سهامی عام، سهامی خاص، مسئولیت محدود، تضامنی، تعاونی، نسبی، مختلط سهامی و غیر سهامی، دانش بنیان و … توسط سامانه…

ثبت شعبه و نمایندگی شرکت

شرکت‌ها و اشخاص حقوقی، گاهاً قصد دارند کسب و کار و فعالیت خود را گسترش دهند و خدمات مربوط به کسب و کار خود را در نقاط…

ثبت مؤسسه حقوقی

مؤسسات حقوقی در دو نوع غیرانتفاعی یا غیرتجاری با هدف انجام اموری غیر از فعالیت‌های تجاری راه اندازی می‌شوند. این مؤسسات می‌توانند به عنوان امور خیریه، پژوهش‌های…