ثبت برند دفتر املاک

نحوه ثبت برند دفتر املاک

برندها تنها علائم و عبارات نیستند و اگر متناسب با نوع کسب و کار طراحی شوند می توانند تاثیرات فوق العاده ای از خود به جای بگذارند. برندها در واقع معرفی کننده افراد حقیقی و حقوقی هستند و وقتی کسب و کاری برندی مخصوص به خود داشته باشد از سایر کسب و کارهایی که در همان حوزه کار می کنند متمایز بوده و می توان به راحتی آن را شناخت. گاهی اوقات حتی ثبت برند می تواند باعث افزایش میزان سرمایه گذاری در حوزه کاری شما شود.

به همین دلیل است که امروزه برندسازی برای کسب و کارها اهمیت زیادی پیدا کرده و حتی مشاورین املاک نیز به این فکر افتاده اند که برای کسب و کار خود یک برند طراحی و ثبت کنند.

برخی کسب و کارها نیاز مبرم به برند سازی و طراحی برند دارند اما برخی دیگر تنها برای آنکه بتوانند موفقیت های بیشتری به دست آورند و در حوزه کاری شان برجسته تر باشند اقدام به ثبت برند می کنند.

ثبت برند در املاک نیز مانند ثبت برند در دیگر شاخه های کسب وکار با ارائه مدارک و پرداخت هزینه های مربوط به آن امکان پذیر شده است. اگر شما نیز در یک دفتر املاک کار می کنید و تمایل دارید که برندی مخصوص خود داشته باشید توصیه می کنیم این متن را مطالعه کنید.

ثبت برند دفتر املاک چقدر زمان می برد؟

ثبت برند دفتر املاک چقدر طول میکشد

ثبت برند دفتر املاک در دو مرحله صورت می گیرد؛ در یک مرحله مدارک ارائه داده می شود و کارشناسان نیز باید مدارک دریافتی را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند و در مرحله بعدی باید یک اقدام به پرداخت روزنامه کثیرالانتشار جهت چاپ کنید.

از زمانی که شما مدارک را به اداره مربوطه تحویل می دهید تا زمانی که برند ثبت شود دو ماه طول می کشد. البته گاهی اواقت اگر نقصی در پرونده تان وجود داشته و یا اینکه شما پیگیری های لازم را انجام نداده باشید ممکن است این مدت زمان بیش از 2 ماه نیز به طول بینجامد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند دفتر املاک

ثبت برند دفتر املاک آنلاین

مدارک ثبت برند املاک در ایران به شرح زیر می باشد.

 • ارائه کپی کارت ملی و شناسنامه افراد حقیقی و حقوقی
 • ارائه کپی از آگهی چاپ شده در روزنامه
 • ارائه مدارک وکیل و یا نماینده قانونی
 • در صورتی که برند شما لاتین باشد باید کارت بازرگانی ارائه دهید
 • ارائه جواز کار
 • ارائه 10 تصویر از برند
 • اگر تقاضای حق تقدم دارید باید تقاضانامه آن را نیز آماده و ارائه کنید
 • ارائه کپی از جواز تاسیس و بهره برداری یا پروانه ساخت
 • پرداخت هزینه های مربوط به تقاضانامه
 • پرداخت هزینه های ثبتی و ارائه رسید

مراحل ثبت برند دفتر املاک

چگونگی ثبت برند دفتر املاک

انجام تمام مراحلی که در ادامه ذکر خواهد شد برای ثبت برند دفتر املاک لازم و ضروری به نظر می رسد. این مراحل را ما در 6 قدم خلاصه کرده و در اختیار شما قرار داده ایم.

قدم اول

اولین و مهم ترین کاری که باید ثبت برند دفتر املاک باید انجام دهید انتخاب اسم برند است. اسمی که انتخاب می کنید نباید با دیگر اسامی که در همین حوزه کار می کنند مشابهی داشته باشد. در ضمن اسم انتخابی نباید باعث منحرف شدن ذهن مشتری شده و یک اسم کاملا متفاوت باشد و خلاقیت زیادی در طراحی آن به کار برده شود.

قدم دوم

بعد از آنکه نام انتخاب شد باید استعلام گرفته شود. طرح و اسم برند استعلام می شود تا مشخص شود که آیا برای برند مورد نظر نمونه های مشابه وجود دارد یا خیر. اگر در انجام این مرحله اهمال کاری کنید ممکن است هزینه و وقت شما به دلیل مشابه بودن یک برند به برند انتخابی تان، بیهوده تلف شود. توجه داشته باشید که در صورت تشابه بین دو برند، درخواست ثبت برند دفتر املاک شما رد می شود.

قدم سوم

در این مرحله باید به سایت اداره مالیکت مراجعه کرده و یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید و موارد زیر را در سامانه اداره مالیکت ثبت کنید:

 • مشخص کردن نوع تقاضانامه
 • پر کردن تمامی اطلاعات درخواستی در مورد متقاضی
 • بارگذاری تمام مدارک
 • بررسی و تایید اطلاعات
 • پرداخت هزینه
 • دریافت کد تقاضانامه و رمز

بعد از آنکه تمام مراحل ذکر شده را در سامانه اداره مالکیت انجام دادید باید یکی از برگه های تایید را همراه باید مدارکی که برابر اصل شده است به اضافه رسید پرداخت به این اداره ارسال کنید.

قدم چهارم

بعد از آنکه تمام مراحل مربوط به ثبت تقاضانامه انجام شد و مدارک مورد نیاز نیز به صورت کامل و قانونی جمع آوری شدند، کارشناسان اداره مالکیت باید مدارک را مورد بررسی قرار دهند. نتیجه بررسی به صورت پیامک و با به صورت ایمیل به دست متقاضی ثبت برند دفتر املاک خواهد رسید.

نتیجه ای که یک متقاضی ممکن است دریافت کند به دو صورت زیر است:

 • تایید برند و رفتن به مراحل بعدی
 • رد برند به دلایلی مانند وجود تشابه بین برند مذکور و دیگر برندهای ثبت شده

قدم پنجم

در ادامه مراحل ثبت برند، متقاضی باید در یک روزنامه رسمی، آگهی مبنی بر ثبت برند به چاپ برساند. چاپ آگهی ثبت برند دفتر املاک نیز خود شامل هزینه ای است و شما باید هزینه آن را پرداخت نمایید.

معمولا چاپ آگهی در دو مرحله صورت می گیرد و علت آن نیز به راحتی خیال مالک برند از عدم وجود تشابه و ادعای مالکیت در مورد برندی که طراحی کرده است بر می گردد. معمولا در یک روزنامه ثبت برند آگهی می شود تا چنانچه فردی ادعا و یا شکایتی در این رابطه داشته باشد به راحتی آن را مطرح کند.

 قدم ششم

در این مرحله متقاضی باید در اداره مالکیت حضور یافته و اقدامات لازم برای ثبت آگهی مرحله دوم را نیز انجام دهد.

قدم هفتم

بعد از آنکه دو نوبت آگهی در روزنامه به چاپ رسید، متقاضی ثبت برند در دفتر املاک باید همراه با یک کپی از آگهی چاپ شده و یک تصویر از برند در سایز 6 در 6 به اداره مالکیت مراجعه کرده و سند رسمی برند خود را دریافت کند.

نکته مهمی که در مورد ثبت برند و تاریخ های اعلامی برای ثبت برند باید به آن توجه داشته باشید این است که سعی کنید در موعد مقرر و در تاریخ هایی که به شما اعلام شده است برای انجام مراحل بعدی اقدام کنید. بی توجهی به این مساله و به تعویق انداختن مراحل، می تواند قضیه ثبت برند دفتر املاک را به طور کلی کنسل کند.

مدت اعتبار ثبت برند دفتر املاک

ثبت برند دفتر املاک ده ساله است و بعد از تمام شدن این مدت زمان فرد باید با آماده کردن مدارک مورد نیاز برای تمدید برند خود اقدام کند. تمدید برند نیز مساله مهمی است و توجه داشته باشیدکه با ثبت برند می توانید برای سالیان دراز مالک برند خود باشید.

چه برندهایی قابلیت ثبت ندارند؟

 • برندهایی که به خوبی نمی توانند یک کسب و کار را معرفی کنند.
 • برندهایی که توصیفی هستند قابلیت ثبت ندارند.
 • برندهایی که حاوی یک اسم مشخص کننده محصول هستند را نیز نمی توان ثبت کرد.
 • برندهایی که ممکن است مخاطب و بیننده را گمراه کنند اصلا قابلیت ثبت ندارند.
 • برندهایی که با نظم و قوانین یک کشور در تضاد هستند را نمی توان ثبت نمود.
 • برندهایی که به صورت کامل یا جزئی به برندهای دیگر تشابه دارند نیز قابلیت ثبت در اداره مالکیت را ندارند.
 • برندهایی که در آنها از اسامی شهرها یا کشورها استفاده شده است نیز از جمله موارد ممنوعه در حوزه ثبت برند دفتر املاک می باشد.
دیدگاه های دیگران
هیچ نظری وجود ندارد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آخرین مقالات

مشاهده همه

تمدید برند

از مهم‌ترین ویژگی‌های مشاغل و کسب و کارهای موفق، داشتن علامت تجاری و برند است. اما هر برند ثبت شده دارای اعتبار محدود می‌باشد و برای استفاده…

ثبت شرکت رایگان

ثبت شرکت رایگان در انواع شرکتهای : سهامی عام، سهامی خاص، مسئولیت محدود، تضامنی، تعاونی، نسبی، مختلط سهامی و غیر سهامی، دانش بنیان و … توسط سامانه…

ثبت شعبه و نمایندگی شرکت

شرکت‌ها و اشخاص حقوقی، گاهاً قصد دارند کسب و کار و فعالیت خود را گسترش دهند و خدمات مربوط به کسب و کار خود را در نقاط…

ثبت مؤسسه حقوقی

مؤسسات حقوقی در دو نوع غیرانتفاعی یا غیرتجاری با هدف انجام اموری غیر از فعالیت‌های تجاری راه اندازی می‌شوند. این مؤسسات می‌توانند به عنوان امور خیریه، پژوهش‌های…