مراحل اخذ کارت بازرگانی حقیقی به همراه شرایط و قوانین جدید

افراد و اشخاص حقیقی برای دریافت کارت بازرگانی، نیازمند طی کردن مراحلی برای اخذ این مجوز هستند که مختص به اشخاص حقیقی‌ای می‌باشد که نیازمند به انجام امور بازرگانی در سطح دنیا هستند. مراحل دریافت حقیقی این کارت کار بسیار ساده ایست، اگر این مقاله را با دقت مطالعه نمایید و طبق مراحل آن پیش روی کنید.

 

کارت بازرگانی چه مجوزیست؟

همانطور که می دانید، کارت بازرگانی، کارتی است که به شما تاجران حقیقی اجازه می دهد که به امر تجارت در سطح جهان بپردازید. اعتبار کارت بازرگانی حقیقی از تاریخ صدور، به مدت یکسال می باشد و تمدید کارت بازرگانی نیز، با ارائه مدارک لازم برای مدت مذکور انجام می گیرد. نمی خواهیم خیلی وقت شما را در زمینه ی تعریف کارت بازرگانی بگیریم و بعد از تعریف انواع کارت بازرگانی، به سرعت سراغ اخذ کارت بازرگانی حقیقی و مراحل اخذ کارت بازرگانی می پردازیم.

 

هر نوع کارت بازرگانی، برای چه تجارتی است؟

در این قسمت ما در اخذ انواع کارت بازرگانی فوری به شما توضیحاتی را ارائه می کنیم؛ تا شما در مورد نوع کارت بازرگانی مورد نظر خود، و اخذ آن به نتیجه ی درست و مورد نظر خود برسید تا هنگام مراحل اخذ کارت بازرگانی یادتان نیوفتد که هنوز نمیدانید چه نوع کارت بازرگانی باید دریافت کنید؛ و زمان زیادی را از دست می دهید تا در مقالات دیگر، به دنبال انواع کارت بازرگانی و تعاریف آنان بگردید ولی اگر این تعاریف را می دانید، به شما پیشنهاد می کنیم جهت سریعتر شدن زمان و مراحل اخذ کارت بازرگانی خود، این بخش را رد (Skip) کنید.

  • کارت بازرگانی تجاری
  • کارت بازرگانی خدماتی
  • کارت بازرگانی موردی
  • کارت بازرگانی تولیدی/صنعتی

 

کارت بازرگانی تجاری چیست؟

حالت پیشفرض و پرطرفدار کارت های بازرگانی این نوع از کارت ها می باشد که تعریف آن به این صورت است: بر اساس تعریفی که گمرک ارائه کرده، کارت بازرگانی تجاری مجوزی است، که دارنده آن چه شخصی حقیقی باشد چه شخصی حقوقی، می تواند با داشتن آن اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا کند. این تجارت از ثبت سفارش و ترخیص کالا تا واردات از مناطق آزاد، حق العمل کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز را در بردارد.

 

کارت بازرگانی خدماتی چیست؟

کارت بازرگانی خدماتی، برای اشخاص حقوقی که مجوز سرمایه گذاری با زمینه فعالیت خدماتی دارند، صادر می شود و این افراد باید به اخذ این نوع کارت بازرگانی اقدام کنند. واضح است که دارندگان این کارت تنها در زمینه ی فعالیت خود می توانند شروع به واردات کالا نمایند.

 

کارت بازرگانی موردی چیست؟

این کارت، تنها برای اشخاص حقیقی و حقوقی که برای یک بار خواهان ترخیص کالاهای خود باشند صادر می گردد. به بیان دیگر اگر می خواهید که یکبار به امر واردات و یا صادرات بپردازید، این کارت بازرگانی، بهترین گزینه برای شماست، که در زمانی کوتاه می توان جهت اخذ فوری آن اقدام کرد.

 

کارت بازرگانی تولیدی/صنعتی چیست؟

گرفتن این نوع کارت، برای اشخاص حقوقی که دارای مجوز سرمایه گذاری با زمینه فعالیت تولیدی هستند، مجاز می باشد. دارندگان این کارت می توانند فقط تجهیزات کارگاهی و مواد اولیه مورد نیاز تولید خود را برای کارخانه ها وارد نموده، و پس از تولید به کشور های خارجی صادر نمایند؛ این نوع از کارت های بازرگانی نیز برای کارخانه دارانی که به امر تولیدات کالا ها مشغولند، باید اخذ شود.

 

جدیدترین تعرفه ها و هزینه کارت بازرگانی را در مقاله ی هزینه کارت بازرگانی به طور کامل برای شما عزیزان شرح داده ایم تا با مطالعه ی آن، از نرخ جدید دریافت مجوز بازرگانی مطلع شوید.

 

مراحل اخذ کارت بازرگانی حقیقی به همراه شرایط و قوانین جدید بازرگانی

 

مراحل اخذ کارت بازرگانی چیست؟

در این قسمت ما مراحل اخذ کارت بازرگانی را به صورت کاملا دقیق و واضح برای شما شرح داده ایم، تا شما جهت اخذ کارت بازرگانی حقیقی خود اقدام کنید.

  1. وارد کردن آدرس اینترنتی سپس وارد کردن شناسه ملی متقاضی و ورود کلمه عبور.
  2. وارد کردن مشخصات متقاضی و اطلاعات شرکت متقاضی بطور کامل و دقیق.
  3. اطلاعات مربوط به دارنده کارت بازرگانی با دقت تکمیل شود. (عکس پرسنلی رنگی با پشت زمینه سفید، حداکثر حجم 300 کیلو بایت)
  4. اطلاعات ثبتی مطابق با برگه اظهارنامه ثبت در دفاتر بازرگانی وارد شوند.
  5. وارد کردن اطلاعات تماس و یک نشانی اصلی.
  6. وارد کردن اطلاعات هیأت مدیره.
  7. تأیید فرمهای مورد نیاز جهت صدور کارت بازرگانی بعد از دریافت.
  8. انتخاب حداقل یک رشته فعالیت برای واردات و حداکثر سه رشته.
  9. اسکن تمامی مدارک مورد نیاز جهت صدور کارت.
  10. وارد کردن اطلاعات مربوط به فیش های پرداختی.
  11. اصلاح و ویرایش کل اطلاعات تکمیل شده و سپس تأیید نهایی.

 

در قسمت اخذ کارت بازرگانی حقیقی و مراحل آن، مقداری پیچیدگی ها و دست انداز هایی وجود دارد که شما اگر از یک متخصص امور ثبتی و حقوقی کمک نگیرید، حتما دچار مشکل می شوید و در میانه ی راه از اخذ این کارت دست می کشید.

یکی از بزرگان امور حقوقی دنیا چنین بیان می کرد که : امور اداری، طوری تنظیم شده، تا شهروندان عادی هیچموقه از آن سر در نیاورند و همیشه در آن به بن بست بخورند.” پس استفاده از اخذ کارت بازرگانی آنلاین و یا مشاوره تلفنی رایگان موسسه حقوقی آگاه ثبت، مانند چراغ قوه ای است، که این مسیر تاریک اخذ کارت بازرگانی را قطعا برای شما روشن خواهد کرد.

 

مدارک شخصی اخذ کارت بازرگانی اشخاص حقیقی چیست؟

برای اقدام به اخذ کارت بازرگانی اشخاص حقیقی، باید مدارک دریافت کارت بازرگانی به طور کامل، آماده باشند تا در کمترین زمان بتوانید جهت اخذ کارت بازرگانی حقیقی، اقدام کنید.

  1. در خواست صدور کارت.
  2. کپی از مدارک تحصیلی و کارت ملی.
  3. کپی از تمامی صفحات شناسنامه.
  4. داشتن کارت پایان خدمت یا برگه معافیت.
  5. حداقل سن 23 سال تمام.
  6. فرم رشته فعالیت از بخش خدمات بازرگانی اتاق.
  7. اصل و کپی از تمامی صفحات سند مالکیت یا اجاره نامه.
  8. اصل گواهی عدم پیشنه به اعتبار سه ماه.
  9. اصل فیش حق عضویت بسته به میزان سرمایه و فیش حق تمبر و آموزش.
  10. اصل وکپی فرم بانک مبنی بر حسن اعتبار بانکی.
  11. اصل گواهی مفاصا حساب مالیاتی آخرین سال عملکرد مبنی بر بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی.
  12. اصل مجوز تولید به نام شخص.

 

همچنین می توانید برای اطلاعات تکمیلی در زمینه اخذ کارت بازرگانی هوشمند، مقاله ی اخذ کارت بازرگانی هوشمند که در جهت گرفتن کارت بازرگانی نوشته شده است، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

مدارک اخذ کارت بازرگانی حقوقی چیست؟

برای اقدام به اخذ کارت بازرگانی اشخاص حقوقی، باید این مدارک به طور کامل، آماده باشند تا در کمترین زمان بتوانید جهت اخذ کارت بازرگانی حقیقی، اقدام کنید.

  1. تکمیل دو برگ فرم عضویت اتاق
  2. دو برگ اصل اظهارنامه ثبت در دفتر تجارتی که به گواهی اداره ی ثبت شرکت ها رسیده باشد.
  3. داشتن دفاتر پلمپ شده و ارائه گواهی پلمپ دفاتر از اداره ثبت شرکت ها
  4. دو برگ فتوکپی اظهارنامه ثبت شرکت
  5. فتوکپی شرکت نامه(در مورد شرکت های بامسئولیت محدود)
  6. دو برگ فتوکپی روزنامه رسمی در مورد آگهی روزنامه تاسیس شرکت و آگهی هر نوع تغییرات و دو برگ
  7. فتوکپی اساسنامه شرکت
  8. اصل و فتوکپی گواهی عدم سوءپیشینه مدیر عامل
  9. دو سری فتوکپی از تمام صفحات شناسنامه مدیر عامل (حداقل سن 18 سال تمام) و  بررسی اصل آن.
  10. اصل گواهی بانک مبنی بر حسن اعتبار بانکی شرکت
  11. عکس شش در چهار مدیر عامل چهار قطعه(جدید،تمام رخ،ساده)
  12. دو برگ فتوکپی کارت پایان خدمت و یا معافیت از سربازی برای آقایان و روئت اصل آن
  13. فتوکپی سند مالکیت و یا اجاره نامه محل کار(رسمی یا عادی که در صورت عادی بودن اجاره نامه، روئت اصل سند مادر الزامی است) و چنانچه سند به صورت مشاع تنظیم شده باشد ارائه اظهارنامه ی کتبی سایر مالکین نیز الزامی است.
  14. فرم تکمیل شده مشخصات بازرگانی
  15. تکمیل فرم تعهد نامه دریافت کارت بازرگانی و تصدیق امضای مدیر عامل توسط دفاتر رسمی یا تصدیق آن
  16. توسط کارگاه(برای واحدهای تولیدی)
  17. دو برگ از اصل و فتوکپی فیش بانکی به مبلغ 400.000 ریال

 

ما با بیان تمام مدارک اخذ کارت بازرگانی حقیقی، بر این باوریم که شما قبل از اقدام به اخذ کارت بازرگانی، تمام این مدارک را به صورت دقیق آماده کرده اید تا مراحل اخذ کارت بازرگانی شما، در زمانی کوتاه صورت گیرد تا خیلی فوری، به شروع تجارت خود بپردازید.

 

برای چه مواردی، اخذ کارت بازرگانی لازم نیست؟

5 مورد وجود دارد که از اخذ این کارت معاف می باشند و برای امور تجاری، نیاز به کارت بازرگانی ندارند.

  1. کالاهایی که وارد و صادر کردن آن ها بنا به تشخیص اداره ی گمرک برای فروختن نمی باشند.
  2. شرکت تعاونی مرزنشینان کشور.
  3. پیله وران (مانند خرده فروشان)
  4. ملوانان ایرانی شاغل در شناورهای بین سواحل ایران و سایر کشورها دنیا تردد می نماید و از خلیج های آزاد عبور می کنند.
  5. کارگران ایرانی شاغل در خارج از کشور؛ در صورت داشتن کارنامه شغلی از وزارت کار که در این صورت از گرفتن معافند.

 

کارت بازرگانی حقوقی یکی از انواع کارت بازرگانی است که مخصوص اشخاص حقوقی است و تفاوتهایی با نوع حقیقی آن دارد؛ مقاله کارت بازرگانی حقوقی به تمامی نکات دریافت و مزایای کارت بازرگانی حقوقی اشاره شده که مطالعه آن را به شما عزیزان پیشنهاد میکنیم.

 

چه افرادی نمی توانند جهت اخذ کارت بازرگانی اقدام کنند؟

مطابق ماده 7 آیین نامه مذکور ،اشخاص زیر نمی توانند به گرفتن کارت بازرگانی اقدام کنند و یا در صورت اقدام، تقاضای آن ها رد می شود؛ این افراد به هیچ عنوان نمی توانند به امر تجارت تجانی مشغول شوند.

 

  1. افرادی که مشهور به فساد اخلاقی و سو استفاده باشند و نام آن ها به دلیل این فساد بر سر زبان ها باشد.
  2. ورشکستانی که به موجب اختلاس، سرمایشان ثبت و ضبط شده و همچنین ورشکستگان در حال موقت که بدهی های آن ها تصفیه نگردیده باشند.
  3. اشخاصی که به علت انجام جرم و جنایت به موجب حکم قطعی از مراجع قضایی، از تمام و یا بخشی از حقوق اجتماعی شهروندان عادی محروم گردیده اند.

 

پیشنهاد آگاه ثبت در این بخش مطالعه کارت بازرگانی حقیقی می‌باشد، زیرا با مطالعه این مقاله پرمحتوا، می‌توانید به تمامی مراحل کارت بازرگانی حقیقی مسلط خواهید شد. مرحل دریافت این کارت بسیار پیچیده بوده که می‌توانید ساده ترین روش آن را به راحتی و سادگی بیان متخصصین آگاه بیاموزید.

دیدگاه های دیگران
هیچ نظری وجود ندارد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آخرین مقالات

مشاهده همه

تمدید برند

از مهم‌ترین ویژگی‌های مشاغل و کسب و کارهای موفق، داشتن علامت تجاری و برند است. اما هر برند ثبت شده دارای اعتبار محدود می‌باشد و برای استفاده…

ثبت شرکت رایگان

ثبت شرکت رایگان در انواع شرکتهای : سهامی عام، سهامی خاص، مسئولیت محدود، تضامنی، تعاونی، نسبی، مختلط سهامی و غیر سهامی، دانش بنیان و … توسط سامانه…

ثبت شعبه و نمایندگی شرکت

شرکت‌ها و اشخاص حقوقی، گاهاً قصد دارند کسب و کار و فعالیت خود را گسترش دهند و خدمات مربوط به کسب و کار خود را در نقاط…

ثبت مؤسسه حقوقی

مؤسسات حقوقی در دو نوع غیرانتفاعی یا غیرتجاری با هدف انجام اموری غیر از فعالیت‌های تجاری راه اندازی می‌شوند. این مؤسسات می‌توانند به عنوان امور خیریه، پژوهش‌های…