قوانین مربوط به حوزه ثبت برند در سیستم مادرید

برای اینکه بتوانید برندتان را در سطح جهانی به ثبت برسانید، لازم است تا از سیستمی پیروی کنید که به آن سیستم ثبت مادرید گفته می‌شود؛ در سیستم مادرید این امکان فراهم است که شما برند مورد نظرتان را در دنیا به ثبت برسانید تا فردی در تمام جهان نتواند از برند شما سو استفاده نماید یا مشابه آن را به ثبت برساند. ثبت بین المللی علامت تجاری یا به اصطلاح، ثبت مادرید برای ثبت علامت تجاری یا برند در کشورهای مختلف است.

 

آمار سازمان ملل متحد UNCTAD سوئیس نشان داده که اکثر شرکت هایی که نمایندگی برند های معتبر جهان را گرفته اند، آن دسته از شرکت هایی هستند هستند که برند ثبت شده بین المللی باشند. به همین خاطر، شرکت های بزرگ و بسیار معتبر همیشه در پی راه هایی بوده اند که بتوانند عواملی که در افزایش ارزش نام تجاری مؤثرند را افزایش دهند. مقاله ای که هم اکنون در حال مطالعه ی آن هستید حاصل تلاش تیم متخصص آگاه ثبت می باشد. از شما تقاضا داریم تا این مقاله را با دقت مطالعه کرده و در آخر نظرات خود را برای ما بیان کنید.

 

ثبت بین المللی برند

ثبت برند در سطح بین المللی به دو روش قابل انجام است. روش اول موافقتنامه های Trips و روش دوم سیستم مادرید. که هریک شامل قوانین خاصی می باشند.

 

ثبت برند در جهان همان ثبت بین المللی برند را می گویند. برای ثبت برند در سراسر جهان در گذشته شما مجبور بودید با صرفه هزینه های بسیار زیاد، برندتان را در هر یک از کشورها به صورت جداگانه به ثبت می رساندید. ولی امروزه سیست هایی به روی کار آمده اند که البته هرکدام قوانین مربوط به خودشان را دارا می باشند.

همانطور که در بخش های بالایی بیان کردیم، برای ثبت بین المللی برند باید با تبعیت از قوانین سیستم مادرید برند را در سازمان جهانی ثبت برند یا wipo به ثبت رساند. خوشبختانه ایران عزیزمان نیز جزو کشور های عضو این اتحادیه و سازمان بین المللی ثبت برند (مادرید) است. به همین دلیل شما می توانید برندی که متناسب با شرایط قانونی تعریف شده در استاندارد های سازمان جهانی ثبت برند باشد را بصورت بین المللی و خیلی ساده ثبت کنید؛ ولی این امر یک شرط دارد و آن هم این است که شما قبل از درخواست ثبت جهانی، برندتان را در کشور ایران به ثبت رسانده باشید.

 

هزینه ثبت برند ارزان نشانگر تمامی هزینه های ثبت برند بوده که برای شما متقاضیان ثبت برند تهیه شده است؛ با مطالعه آن از طریقه ثبت برند ارزان و هزینه های ثبت برند مطلع شوید.

 

توافقنامه  Trips

توافقنامه Trips طبق قوانین بین المللی WTO انجام میگیرد. این توافقنامه را بیش از 150 کشور امضا کرده و عضو آن شده اند. ثبت برند در این توافقنامه برند را بدون هیچ واسطه ای در سوئیس به ثبت‌جهانی می رساند.به این معنی که برای ثبت برند این توافقنامه نیازی به ثبت در کشور مبدا نیست. ولی ایران عضو این توافقنامه نمی باشد.

 

سیستم مادرید

 

کشورهای عضو مادرید

در مبحث جهانی ثبت برند باید اینطور بیان کرد که سیستم مادرید متشکل از 85 کشور در سراسر جهان می باشد که حقوق برند ثبت شده جهانی در نها محفوظ است؛ که این کشور ها عبارتند از:

ایران – آنتیگوا و بارباردو – آلبانی – ارمنستان – بن ایر – اتریش – استرالیا – آذربایجان – بوسنی و هرزه گوین – بلژیک – بلغارستان – بحرین – بوتان – بوتسوان – بنلوکس – بلاروس – سوئیس – چین – کوبا – قبرس – جمهوری چک – آلمان – دانمارک – الجزیره – استونی – مصر – اتحادیه اروپا – اسپانیا – فنلاند – فرانسه – انگلستان – گرجستان – غنا – یونان – کرواسی – مجارستان – ایسلند – ایرلند – ایتالیا – ژاپن – کنیا – قرقیزستان – کره شمالی – کره جنوبی – قزاقستان – لیختن اشتاین – لیبریا – لسوتو – سائوتومه و پرنسیپ – لیتونی – موروکو – موناکو – مولداوی – مونته نگرو – ماداگاسکار – مقدونیه – مغولستان – موزانبیک – نامیبیا – نروژ – عمان – هلند – لهستان – پرتغال – رومانی – روسیه – سودان – سوئد – سنگاپور – اسلوونی – اسلوواکی – سبیرالئون – سان مارینو – سوریه – تاجیکستان – ترکمستان – ترکیه – اوکراین – آمریکا – ازبکستان – ویتنام – زامبیا – کوراکائو – سینت مارتین – سوازیلند

 

چه علائم تجاری بین المللی را میتوان ثبت نمود؟

تعداد علائم قابل ثبت در سطح جهان تقریباً نامحدود هستند و مطابق با قانون مصوب کشورها، علامت تجاری ممکن است متشکل از یک یا چند کلمه، حرف یا عدد باشد.

همچنین علامت تجاری برگرفته از شکل، نماد، اشکال سه بعدی، نمادهای صوتی مانند اصوات موسیقی، رایحه و یا رنگ دارای ویژگی متمایز کننده باشد، علامت تجاری میتواند شامل کلمه، حرف و یا عدد و یا ترکیبی از آنها باشد. علاوه بر علائم تجاری که مبدأ تجاری کالاها یا خدمات را معین میکند، چند دسته دیگر از علائم نیز وجود دارند:

  • علائم جمعی COLLECTIVE MARKS  علامتهایی هستند که به یک مجموعه یا انجمن تعلق میگیرد بطوری که اعضای آن توسط این علامت خود را در سطح کیفی و یا سایر مجموعه مشخصات مورد نیاز آن مجموعه یا انجمن معرفی می نمایند. بعنوان مثال از انجمن ها و یا کانون هایی میتوان یاد کرد که به عنوان نماینده گروهی خاص از کانون سردفتران، حسابداران، مهندسین و یا معماران میباشند.
  • علائم تائیدی CERTIFICATION MARKS  علامتهایی هستندکه درمقابل اجرا و رعایت یکسری استانداردهای تعریف شده به تولیدکننده و یا ارائه دهنده خدمات اعطا میگردد. این علامت میتواند به هرکسی که بتواند تائیدکند که محصول تولیدی او از طریق روشی تولیدشده است که استانداردهای تعین شده را رعایت کرده است اعطا گردد. بعنوان مثال میتوان از استاندارد کیفی ISO 9000 که در جهان کاملاً شناخته شده و مقبول میباشد، نام برد.

 

هزینه ثبت بین ­المللی برند (مادرید)

هزینه ثبت بین ­المللی برند تحت سیستم مادرید با توجه به اینکه برند موردنظر قرار است در چند طبقه و کشور مختلف به ثبت برسد؛ متغیر است اما به هرحال نسبت به ثبت جداگانه برند در تک تک کشورها (کاری که در گذشته انجام می­شد) بصرفه ­تر است. همچنین شوا عزیزان می توانید برای اطلاع از هزینه ی ثبت مادرید خود، با مشاوران ثبتی خبره ی آگاه تماس گرفته، تا هزینه ی دقیق ثبت برند بین المللی را به شما بیان کنند و یا حتی با مشاوره رایگان تلفنی، شما را در مسیر ثبت بین المللی برند (مادرید) راهمایی کنند.

 

شما عزیزان برای اطلاع از هزینه ثبت و یا دریافت مشاوره تلفنی رایگان می توانید به صفحه ی ثبت مادرید آنلاین مراجعه کنید. در پایان از شما تقاضا داریم تا نظرات ارزشمندتان را برای ما ارسال کنید.

دیدگاه های دیگران
هیچ نظری وجود ندارد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آخرین مقالات

مشاهده همه

تمدید برند

از مهم‌ترین ویژگی‌های مشاغل و کسب و کارهای موفق، داشتن علامت تجاری و برند است. اما هر برند ثبت شده دارای اعتبار محدود می‌باشد و برای استفاده…

ثبت شرکت رایگان

ثبت شرکت رایگان در انواع شرکتهای : سهامی عام، سهامی خاص، مسئولیت محدود، تضامنی، تعاونی، نسبی، مختلط سهامی و غیر سهامی، دانش بنیان و … توسط سامانه…

ثبت شعبه و نمایندگی شرکت

شرکت‌ها و اشخاص حقوقی، گاهاً قصد دارند کسب و کار و فعالیت خود را گسترش دهند و خدمات مربوط به کسب و کار خود را در نقاط…

ثبت مؤسسه حقوقی

مؤسسات حقوقی در دو نوع غیرانتفاعی یا غیرتجاری با هدف انجام اموری غیر از فعالیت‌های تجاری راه اندازی می‌شوند. این مؤسسات می‌توانند به عنوان امور خیریه، پژوهش‌های…