سود بازرگانی چیست؟

 

شاید به جرعت می توان گفت، بزرگترین مقاله در زمینه ی تعریف سود بازرگانی و تمام موارد مربوط به آن مانند حقوق گمرکی، همین مقاله ایست که هم اکنون به مطالعه ی آن پرداخته اید؛ زمان زیادی برای نوشتن این مقاله صرف شده تا به منبعی موثق در زمینه سود بازرگانی چیست تبدیل شود، پس آن را با دقت مطالعه کنید و در پایان مقاله، ما را از نظرات ارزشمندتان بی بهره نذارید.

قبل از اینکه بخواهیم از تعریف سود بازرگانی و یا اینکه سود بازرگانی چیست برای شما بنویسیم، بهتر است، ابتدا در مورد کارت بازرگانی مطالعه نموده تا دانش شما در این باره افزایش یابد، چنانچه دارای کارت بازرگانی هستید و یا می دانید کارت بازرگانی چیست، مجاز به خواندن این مقاله می باشید.

 

سود بازرگانی چیست؟

تعریف دقیقی از سود بازرگانی وجود ندارد، ولی مفهوم آن در تجارت، از دو کلمه ی حقوق ورودی و حقوق گمرکی تعریف می شود و می توان گفت که تعریف صحیح و دقیق سود بازرگانی، از این 2 کلمه است.

در واقع، عدد یا درصد سود بازرگانی، توسط دولت جمهوری اسلامی ایران، تعیین و توسط گمرک به صورت ریالی، دریافت می گردد. و تعریف حقوق ورودی، از مجموع سود بازرگانی و حقوق گمرکی سرچشمه میگیرد؛ که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد.

همچنین می توانید برای اطلاعات تکمیلی در زمینه اخذ کارت بازرگانی هوشمند، مقاله ی اخذ کارت بازرگانی هوشمند که در جهت گرفتن کارت بازرگانی نوشته شده است، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

حقوق گمرکی و سود بازرگانی

 

تعریف حقوق گمرکی

حقوق گمرکی عدد و درصدی ثابت است که معمولا این عدد، 4 درصد کی باشد. اما سالانه، این عدد به دلیل حمایت از تولیدات داخلی و تولید کنندگان، توسط دولت، تغییر می یابد و افزایش پیدا می کند. در بسیاری از کتاب هایی که در رشته ی اقتصاد نوشته شده اند، سود بازرگانی داخل حقوق بازرگانی قرار گرفته و تعریف جاگانه ای از خود، ندارد.

 

معافیت از پرداخت سود بازرگانی چیست؟

این امکان وجود دارد که دولت برای واردات برخی از کالاها، سود بازرگانی را معادل عدد صفر در نظر گرفته باشد، یا به بیانی دیگر، این واردات را از پرداخت سود بازرگانی معاف کند؛ ولی ایمن به این معنی نیست که از آن ها حقوق گمرکی دریافت نکند!

حقوق گمرکی برای هر کالایی به همان میزان 4 درصد، ثابت باقی می ماند و تنها از پرداخت سود بازرگانی معاف می شوند. سود بازرگانی، به مالیت غیر مستقیم نیز مشهور است، که طبق قانون تجارت خارجی در هیئت دولت، تنظیم شده و توسط وزیران، اجرایی می شود.

 

موارد معافیت از پرداخت چیست؟

از آنجا که سود بازرگانی برای دولت یک درآمد به حساب می آید، با توجه به اینکه موارد معافیت از سود بازرگانی، باعث کاهش درآمد دولت می گردد، برای جبران آن وزارت امور اقتصادی و دارایی تصمیم گیری می کند.

مواردی که از پرداخت سود بازرگانی معافند: کلیه شرکت‌ها و موسسات اختراع، نوآوری، دانش بنیان، تولید محصولات اشتغال زا، از پرداخت آن معاف می‌باشند

همچنین بنا بر تشخیص هیئت دولت و به منظور افزایش اشتغال، سود بازرگانی در بنادر خرمشهر، آبادان، بوشهر و جزیزه هرمز شامل تخفیف شده و در برخی از کالاها و مشاغل حقوق گمرکی، مالیات غیر مستقیم و عوارض توسط دولت دریافت نمی‌گردد.

 

پیشنهاد آگاه ثبت مطالعه مراحل اخذ کارت بازرگانی ارزان جهت شروع فعالیت بازرگانی در کمترین زمان ممکن می‌باشد.

اخذ کارت بازرگانی نیازمند آماده نمودن مدارکی است که در مقاله مدارک اخذ کارت بازرگانی هوشمند این مدارک را برای شما بیان نموده ایم.

 

محاسبه مبلغ آن به چه صورت است و کجا خرج می شود؟

سود بازرگانی می‌تواند بر اساس وزن، حجم یا تعداد دریافت شود، که عمدتا سنجش بر اساس وزن در گمرک مرسوم‌تر است. این سود، درآمد ارگان های مختلف دولت از جمله حق ثبت کالا، حق انحصار کالا یا خدمات، عوارض سالانه شهرداری، عوارض تعاون، هلال احمر، آسفالت، خدمات شهری، راهسازی، عوارض هوایی، دریایی، بهداری، راهداری و غیره را تامین می‌کند.

 

تغییرات سود بازرگانی چگونه است؟

در وضعیت های مختلف کشور، کمبود یا فراوانی کالایی خاص، شرایط سیاسی و اقتصادی، سود بازرگانی کم و یا زیاد می شود؛ که در واقع می توان به این شکل بیان کرد که یکی از اهرم های دولت ایران، برای برقراری تعادل در واردات کالا و شرایط اقتصادی جامعه، سود بازرگانی می باشد. سود بازرگانی به کیفیت کالا و همچنین نو یا استوک بودن آن ربطی ندارد.

 

نکته آگاه ثبت

 

جمع بندی مبحث سود بازرگانی

  • سود بازرگانی توسط گمرک به صورت ریالی اخذ می گردد.
  • سود بازرگانی فقط از واردات قطعی، و کالاهایی که برای مصرف در کشور اظهار و از گمرک ترخیص می شود ، دریافت می گردد.
  • سود بازرگانی در جدول تعرفه گمرکی ذکر شده است و بعضی از کالا ها از پرداخت سود بازرگانی معافند.
  • برای محاسبه ی سود بازرگانی طبق ارزش کالا بر اساس CIF ( ارزش خالص کالا+کرایه حمل+حق ثبت سفارش) محاسبه می گردد.
  • حقوق گمرکی + سود بازرگانی = حقوق ورودی
  • سود بازرگانی در کتاب تعرفه گمرک در بخش حقوق ورودی قرار دارد.
  • سود بازرگانی بدون توجه به خوب و بدی کالا یا مستعمل بودن آن دریافت می شود.
  • از برخی کالا ها طبق وزن آن سود بازرگانی دریافت می شود.

 

هزینه کارت بازرگانی مقاله ایست که جهت اطلاع شما متقاضیان گرامی از تعرفه های کارت بازرگانی نوشته شده است. برای اطلاع از هزینه های دریافت، مقاله مورد نظر را مطالعه نمایید.

امیدواریم که مقاله سود بازرگانی چیست برای شما مفید واقع شده باشد، زیرا برای نوشتن آن مطالعه های بسیاری صورت گرفته تا منبع کاملی در پاسخ به سوال سود بازرگانی چیست در اختیارتان قرار گیرد؛ نظرات شما انرژی بخش ماست.

دیدگاه های دیگران
هیچ نظری وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

مشاهده همه

تمدید برند

از مهم‌ترین ویژگی‌های مشاغل و کسب و کارهای موفق، داشتن علامت تجاری و برند است. اما هر برند ثبت شده دارای اعتبار محدود می‌باشد و برای استفاده…

ثبت شرکت رایگان

ثبت شرکت رایگان در انواع شرکتهای : سهامی عام، سهامی خاص، مسئولیت محدود، تضامنی، تعاونی، نسبی، مختلط سهامی و غیر سهامی، دانش بنیان و … توسط سامانه…

ثبت شعبه و نمایندگی شرکت

شرکت‌ها و اشخاص حقوقی، گاهاً قصد دارند کسب و کار و فعالیت خود را گسترش دهند و خدمات مربوط به کسب و کار خود را در نقاط…

ثبت مؤسسه حقوقی

مؤسسات حقوقی در دو نوع غیرانتفاعی یا غیرتجاری با هدف انجام اموری غیر از فعالیت‌های تجاری راه اندازی می‌شوند. این مؤسسات می‌توانند به عنوان امور خیریه، پژوهش‌های…