روزنامه کثیرالانتشار دقیقا چیست؟

روزنامه کثیرالانتشار تعریف دقیقی و حقوقی ندارد و از نظر قوه قضائیه به روزنامه های پر فروش هر کشور روزنامه کثیرالانتشار می گوئیم .به دلیل این که روزنامه کثیرالانتشار برای عموم مردم آشنا و قابل استفاده است بسیاری از اطلاع رسانی های شرکت و آگهی های دعوت در این روزنامه ها چاپ می شوند .در این مقاله تمامی نکات مربوط به آگهی و روزنامه کثیرالانتشار بیان شده که می توانید همه را به صورت مرجعی کامل در این مقاله مطالعه کنید. این مقاله توسط متخصصین آگاه ثبت برای شما تهیه شده است.

روزنامه کثیرالانتشار شامل تمام نشریات چاپی می‌شود که به صورت روزنامه‌ای (غیر صحافی شده) با ترتیب انتشار روزانه یا غیر آن، در گستره توزیع سراسری، منطقه‌ای، استانی یا محلی و با هر شمارگانی چاپ می‌شوند. بدیهی است شمارگان و گستره توزیع و کیفیت در رتبه بندی آن‌ها تأثیر دارد اما ملاک اصلی برای تعریف روزنامه‌های کثیرالانتشار، فقط قطع روزنامه‌ای است. هرچند تعریف روزنامه کثیرالانتشار روشن و دقیق نیست، ولی معیارهایی مثل تیراژ، گسترۀ توزیع و همچنین کیفیت فنی روزنامه بر روی رتبۀ آن تأثیر می‌گذارد. تنها معیار روشنی که در تعریف روزنامه کثیرالانتشار تعریف می‌شود، قطع آن است. ناگفته نماند که مجوز فعالیت روزنامه‌های کثیرالانتشار کشور توسط هیأت نظارت بر مطبوعات صادر می‌شود و اسامی روزنامه‌های دارای مجوز در وب‌سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل‌ مشاهده است.

تفاوت روزنامه‌رسمی و کثیرالانتشار

مهم ترین تفاوت روزنامه رسمی و کثیرالانتشار آن است که، روزنامه کثیرالانتشار به دلیل در دسترس بودن برای عموم، وسیله ایست برای اطلاع رسانی مجامع شرکت و آن چه که تحت عنوان آگهی دعوت و جهت اطلاع سهام‌داران شناخته می‌شود. اما زمانی که مجمع تشکیل شد و مجمع راجع به موضوعاتی مانند تصویب ترازنامه و انتخاب مدیران اتخاذ تصمیم نمود، آگهی مربوط به این مساله در روزنامه رسمی و با دریافت هزینه چاپ می‌شود.

اطلاعاتی که در روزنامه کثیرالانتشار منتشر می شود

نام، نوع، موضوع، مرکز فعالیت و آدرس و مشخصات شرکت

تاریخ و شماره ثبت شرکت

میزان سرمایه شرکت با ذکر جزئیات موجود و تعهد شده

اسامی هیئت مدیره و سمت آن ها

تاریخ شروع به کار شرکت و در صورت محدود بودن مدت شرکت تاریخ خاتمه کار شرکت

ذکر نام شرکاء ضامن در شرکت های تضامنی و مختلط

تذکر: هر کدام از اطلاعاتی که در هنگام ثبت شرکت در روزنامه رسمی و یک روزنامه کثیرالانتشار چاپ می شود، در صورت تغییر باید مجدداَ در روزنامه رسمی چاپ و آگهی شوند.

آگهی راه اندازی شرکت در روزنامه‌کثیرالانتشار

در گذشته تنها برای شرکت‌های سهامی (خاص و عام) نیاز به چاپ آگهی تأسیس در روزنامه‌های کثیرالانتشار وجود داشت و شرکت‌های با مسئولیت محدود، تعاونی و مؤسسات غیرتجاری تنها نیاز به چاپ آگهی در روزنامه‌رسمی داشتند. ولی در چند سال اخیر، مراجع قانونی، تمام شرکت‌ها و مؤسسات را مجاب کرده‌اند تا برای ثبت و تغییرات شرکت اقدام به چاپ آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار کنند. روزنامه‌ کثیرالانتشاری که آگهی ثبت شرکت در آن چاپ می‌شود در طول مدت فعالیت شرکت ثابت می‌ماند. به‌عنوان نمونه اگر در ابتدا یک شرکت اقدام به ثبت آگهی تأسیس در روزنامه‌کثیرالانتشار “اعتدال” کند، این شرکت در ادامه‌ی فعالیت خود تنها می‌تواند بقیه‌ی آگهی‌های خود را در روزنامه‌ی اعتدال چاپ کند و نمی‌تواند بدون طی فرآیند قانونی در روزنامه‌ی کثیرالانتشار دیگری آگهی چاپ کند.

روزنامه کثیرالانتشار چیست

علاوه بر آگهی تأسیس موارد دیگری نیز در قانون بیان‌شده است که شرکت‌ها را ملزم به نشر آگهی در روزنامه کثیرالانتشار می‌کند. این موارد به شرح زیر است:

  • انتشار اوراق قرضه
  • پذیره‌نویسی سهام در شرکت سهامی عام
  • دعوت از مجامع
  • انتشار آگهی تغییرات شرکت اعم از افزایش سرمایه، کاهش سرمایه، انحلال شرکت و…
  • تقسیم دارایی و ختم تصفیه
  • اعلام ختم تصفیه
  • انتخاب و عزل مدیران

هزینه آگهی روزنامه‌کثیرالانتشار

آگهی ثبت شرکت، علاوه بر درج در روزنامه رسمی کشور، باید در روزنامه ی‌کثیرالانتشار نیز چاپ شود. پس هزینه ثبت آگهی یکی از موارد مورد توجه موسسان شرکت می باشد.
منظور از روزنامه کثیرالانتشار، روزنامه ایست که به صورت رایج و شایع منتشر شده و در سطح کشور به صورت گسترده توزیع می شود. به طور مثال روزنامه همشهری، روزنامه اطلاعات و …
هزینه آگهی روزنامه کثیرالانتشار با روزنامه رسمی تفاوت اندکی دارد و بسته به صورتجلسه شرکت و باکسی که در روزنامه می گیرد، قیمت آن متفاوت می باشد. نحوه محاسبه هزینه روزنامه رسمی، بستگی به میزان موضوع و تعداد اعضاء شرکت دارد. هر چقدر موضوع فعالیت طولانی تر و تعداد اعضا بیشتر باشد، تعداد خطوط آگهی شما بیشتر شده و هزینه بیشتری برای درج آگهی در روزنامه کثیرالانتشار باید پرداخت نمایید.
لازم به ذکر است هزینه ثبت آگهی روزنامه کثیرالانتشار، به صورت آنلاین و علی الحساب محاسبه می گردد که با توجه به آنچه گفته شد، می توان در  سامانه آگاه ثبت نسبت به پرداخت اینترنتی روزنامه کثیرالانتشار آن اقدام نمود. توجه داشته باشید که اگر شرکتی آگهی روزنامه کثیرالانتشار قبلی را به چاپ نرسانده باشد به طور اتوماتیک و سیستمی از درج صورتجلسه تغییرات جدید در سامانه ثبت شرکت ها جلوگیری می گردد.

این مقاله نیز به پایان رسید و در آخر از شما تقاضا دارم اگر این مقاله برای شما سودمند بود، ما را از نظرات ارزشمندتان بی بهره نگذارید. همچنین می توانید برای دریافت مشاوره رایگان تلفنی از صفحه ی روزنامه کثیرالانتشار ما بازدید کنید.

دیدگاه های دیگران
هیچ نظری وجود ندارد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آخرین مقالات

مشاهده همه

تمدید برند

از مهم‌ترین ویژگی‌های مشاغل و کسب و کارهای موفق، داشتن علامت تجاری و برند است. اما هر برند ثبت شده دارای اعتبار محدود می‌باشد و برای استفاده…

ثبت شرکت رایگان

ثبت شرکت رایگان در انواع شرکتهای : سهامی عام، سهامی خاص، مسئولیت محدود، تضامنی، تعاونی، نسبی، مختلط سهامی و غیر سهامی، دانش بنیان و … توسط سامانه…

ثبت شعبه و نمایندگی شرکت

شرکت‌ها و اشخاص حقوقی، گاهاً قصد دارند کسب و کار و فعالیت خود را گسترش دهند و خدمات مربوط به کسب و کار خود را در نقاط…

ثبت مؤسسه حقوقی

مؤسسات حقوقی در دو نوع غیرانتفاعی یا غیرتجاری با هدف انجام اموری غیر از فعالیت‌های تجاری راه اندازی می‌شوند. این مؤسسات می‌توانند به عنوان امور خیریه، پژوهش‌های…