Skip to content
آگاه ثبت » مقالات ثبت برند » برند چيست؟ ضرورت داشتن برند

برند چيست؟ ضرورت داشتن برند

برند چیست؟

 شرکت ‌ها و كسب و كارها، در طول تاریخ از علامت ‌های مختلف تجاری، برای معرفی محصولات و خدمات خود استفاده می‌کردند. اما به مرور تصمیم گرفتند، با نماد ها، شعار های تبلیغاتی مختلف، اقدامات جديدتر و به روزتر، شخصیت كسب و كار و پیغام محصولات خود را به نحو موثرتري به مخاطب معرفي كنند. به مرور اين اقدامات، شكل حرفه اي تري به خود گرفت و منجر به ایجاد مفهوم (برند و برندینگ) و ضرورت داشتن برند براي كسب و كارها شد. شما با افزايش دانش خود در زمينه اينكه برند چيست و انواع آن كدامند؟ مي توانيد برند مناسب خود را انتخاب كرده و به ظهور برسانيد.

 

 برند چيست؟

نمي توان يك تعريف ثابت و كاملا مشخص براي اين سوال كه برند چيست، ارائه كرد اما به طور كلي مي توان گفت: برند، معرف شخصيت و هويت كسب وكار، محصولات و خدمات شماست كه با یک نام تجاری، لوگو، نماد یا علامتي مشخص شناخته می‌شود. برند شما، متمایزکننده‌ فعاليت ها، محصولات و خدمات شما از ديگر رقبا می ‌باشد. همچنين، نشان ‌دهنده ایده‌ های خلاقانه‌، ارزش‌ ها، نوآوري ها، باورها، اطلاعات مربوط به كسب و كار، محصولات و خدمات شما مي باشد.

بسته به اينكه، نام و نشان هر برند چيست، حرفی برای گفتن به مخاطب و ارزشی برای ارائه کردن دارد. هر برند، به‌ نحوی تاریخچه تولید محصول شما و سیر تکاملی آن را معرفی می‌کند، شعار تبلیغاتی، ارزش‌ و پيام منحصر به فردي در آن نهفته است كه با كسب و كار شما در ارتباط است. به وسیله اين تصوير مخاطبان می‌توانند، با شما آشنا شده و در مورد خريد محصولات شما تصمیم بگیرند.

هر برندی که بتواند اطلاعات بهتری در مورد يك محصول، خدمات، كسب و كار یا تولید کننده، به مخاطب بدهد، بر تصميم گيري او تاثير مثبت بگذارد و فوايد بيشتري به مشتريان خود برساند، موفق ‌تر بوده و پيشرفت بيشتري براي صاحب آن برند به ارمغان مي آورد.

مثلاً: هر زمان که نام اپل به گوش شما می‌خورد، شما به یاد ارزش‌ها، فوايد و منافعی که این برند برای مشتریان داشته می ‌افتید. مانند نوآوری و منحصر به ‌فرد بودن محصولات اپل و…

يا با شنیدن نام برند نایکی، به یاد ورزش، تحرک و محصولات مربوط به فعالیت‌ های ورزشی مي افتيد. برند سازی در امور تجاری بسیار مهم است و عمر هر فعالیت اقتصادی و تجاری، امروزه بستگي زيادي به برند آن دارد. بنابراين، آشنا شدن با اين كه برند چيست، نحوه ايجاد، ثبت برند، معرفي آن و ضرورت آن براي هر كسب و كار، از واجبات بازار دنياي امروز است.

 

آشنایی با معنی و مفهوم برند

 

برندينگ چيست؟

brand چیست

هر نوع فعالیت شما، براي معرفي بهتر محصولات و خدمات، ساختن برند خاص خود و ايجاد تصويري ماندگار از كسب و كار خود در ذهن مردم، برندینگ ناميده مي شود. مفهوم برندینگ، ناشي از ضرورت داشتن برند است و تمام فعالیت ‌های مرتبط با ایجاد و تثبیت برند شما، در بين مخاطبان، بازار و رقبا را شامل مي شود. کسب ‌وکارهایی که دارای برند نیستند و با روال قدیم فعالیت می‌کنند، جایگاه موفق چندانی نخواهند داشت. زيرا، در بازار رقابتي امروزي، يادگيري و اجراي مفاهیمی مانند: برند، برندینگ، بازاریابی، شعارتبلیغاتي، تبليغات موثر و… نقش بسیار مهمی در پیشرفت هر کسب‌ وکار دارد.

 

برندینگ چیست 

مزايا و ضرورت داشتن برند

امروزه تمام كسب و كارها به لزوم داشتن برندي مختص خود، پي برده اند و مي دانند كه بدون برند سازي، هزينه كردن، جلب مشتري، فروش و تبليغاتشان چندان اثر بخش نخواهد بود. مي توان گفت، دلايل اهميت، مزايا و  ضرورت داشتن برند، عبارتند از:

 

 1. برند شما را از رقیبانتان متمایز ساخته و ارزش كسب وكار شما را افزايش مي دهد.
 2. ویژگی ‌های برجسته و كيفيت محصول شما را در ذهن مشتریان ثبت مي کند.
 3. توجه مخاطبان، كارمندان و سرمايه گذاران را به سمت شما جلب مي کند.
 4. نوعي مزیت رقابتی و نشانگر اصالت كسب وكار شما و محصولاتتان مي باشد.
 5. بر درك مخاطب از محصول شما تاثير گذاشته و تصویری ماندگار از شما در ذهن او به‌ جا مي گذارد.
 6. فروش شما را آسان‌ تر و بیشتر كرده، براي شما اعتبار و محبوبيت به همراه مي آورد.
 7. ضرورت داشتن برند، در تصمیم‌گیری ‌ برای انتخاب مناسب نوع تغيير در محصولات جديد است.
 8. ارزش ‌های والای شما را به مشتریان القا كرده و باعث ماندگاری شما در ذهن مخاطب می‌ شود.
 9. برند، شما، محصولات و خدماتتان را به دیگران شناسانده و مشتریان را به شما وفادار می کند.
 10. نشان‌دهنده نوع عملکرد شما، در وعده‌ هایی است كه به مشتری مي دهيد.
 11. داشتن برند، باعث اعتماد مشتریان به شما و تبليغ شما توسط آنها مي شود.
 12. جایگاه خاصی در بازار رقابتی برای شما ایجاد كرده و شما را در برابر رقبا محافظت خواهد کرد.
 13. برند، به بقاي كسب وكار شما كمك كرده و آن را توسعه مي بخشد.

 

مزایای داشتن برند 

 

مزاياي تجاري داشتن برند

علاوه بر مزايايي كه نام برديم، ضرورت داشتن برند در امور تجاري با اين موارد مشخص مي شود:

 • صاحبان برند هاي ثبت شده، مي توانند با آن در مناقصه ها، مزايده ها و… شركت كنند.
 • از طرف دولت مورد حمايت قانوني قرار گرفته و ديگران اجازه سوء استفاده از نام برند ثبت شده را نخواهند داشت.
 • رقبا نمي توانند، برند مشابه آن را ثبت كرده و از ارزش آن بكاهند.
 • داشتن برند تجاري، نوعي مجوز و امتياز براي فعاليت هاي بخصوص، محسوب مي شود.
 • تنها برند ثبت شده، اين قابليت و امكان را دارد كه مورد خريد و فروش واقع شود.
 • ثبت برند، باعث افزايش قدرت كنترل براي صاحب آن شده و بدون اجازه مالك نمي توان، صادرات و واردات محصول يا كالايي را انجام داد. اين امر مانع سوء استفاده از برند، در اين موارد مي شود.
 • تنها برند هاي ثبت شده، اجازه استفاده از رسانه هاي عمومي و رسمي براي تبليغات و بازاريابي را دارند.

 

 

 

مزایای داشتن برند برای کسب و کار ها

 

 

 

نتيجه گيري

ضرورت داشتن  برند، برای معرفی شخصیت و هویت کسب‌ و کار شما به دیگران است. هرچقدر ارزش‌ هاي شما، به ارزش‌ های مخاطبان نزدیک ‌تر باشد، برند شما ماندگارتر و موفق ‌تر می‌شود. هر برندي، با داشتن یک شعار تبلیغاتی مناسب و ایجاد ارزش هاي بهتر، می‌تواند ماندگاری خود را در بازار و ذهن مشتریان تضمین کند. در نهايت، شما با داشتن برند خاص خود و توجه به نتایج کسب شده، مي توانيد جایگاه كسب و كار خود را در بازار و پیشرفت ‌های اقتصادی بسنجید و تصميمات مناسب تري براي رفع موانع بگيريد.

داشتن برند، مستلزم ثبت آن به صورت قانوني است. شما با ثبت برند خود، از مزاياي تجاري آن نيز بهره مند مي شويد. متخصصان ما در شركت Agahrejister مي توانند در ثبت برند و ملزومات آن، به شما كمك كنند. شما عزيزان مي توانيد سوالات خود را در اين زمينه، از متخصصان و مشاوران ما بپرسيد و راهنمايي هاي لازم را دريافت كنيد.

اطلاعات بيشتر: مراحل ثبت برند

 

سوالات احتمالي:

 • آيا برند همان لوگو يا نشان تجاري است؟

خير، برند هويت و شخصيت كلي كسب وكار شما را نشان مي دهد و داراي نشان تجاري خاص خود است. در واقع لوگو معرفي كننده برند است نه خود برند.

 • چرا بايد حتما برند داشته باشيم؟

در بخش ضرورت داشتن برند، گفتيم كه برند شما معرف شخصيت كسب و كار و محصولات وخدمات شما به مشتريان و رقبا مي باشد. شما با  داشتن برند مناسب، تصويري خوب و ماندگار در ذهن مشتري و مخاطبان به جا خواهيد گذاشت كه اين امر باعث افزايش فروش، اعتبار و تبليغ خوب از شما در بين افراد مي شود.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 2