Skip to content
آگاه ثبت » وبلاگ و مقالات » ثبت اختراع » مزایای گواهینامه ثبت اختراع چیست؟

مزایای گواهینامه ثبت اختراع چیست؟

مزایای گواهینامه ثبت اختراع

اختراع به هر ایده و طرح یا ساخته و مدلسازی شده ی جدیدی گفته می شود که قابلیت تولید داشته باشد، بنابراین نو و خلاقانه بودن اولین شرط ثبت اختراع می باشد. گواهینامه ثبت اختراع به سندی گفته می شود که از طرف اداره مالکیت صنعتی جهت حمایت از اختراعات صادر می شود و به موجب آن، دارنده آن از حقوق انحصاری متعلق به اختراع برخوردار می شود. مزایای گواهینامه ثبت اختراع در اخذ آن بسیار اهمیت دارند که شما با خواندن این مقاله باید خیلی زود نسبت به اخذ آن اقدام کنید.

 

گواهی ثبت اختراع چیست؟

گواهینامه ثبت اختراع، یک گواهی یا حق انحصاری است که از سوی دولت یک کشور به فرد یا افراد خاصی برای محصول، فرایند، و طرحی که دارای ویژگی هایی مانند نوآورانه، جدید، ابتکاری،  قابل شرح، داشتن کاربرد صنعتی و قابل اجرا باشد که قابلیت رفع  یک مشکل فنی را داشته باشد، اعطا می کند.

در ایران، امور مربوط به ثبت اختراع و صدور گواهی های لازم توسط مرکز مالکیت معنوی که به اداره ثبت اسناد و املاک وابسته است، انجام می شود. در صورتی از یک گواهی حمایت می شود که ان اختراع در مدت زمان مشخص شده و توسط اداره ثبت اختراع هر کشور به ثبت رسیده باشد.

 

قرارگیری نام مخترع در گواهینامه ثبت اختراع و حقوق گواهی ثبت اختراع چگونه است؟

 • یکی از مزایای گواهینامه ثبت اختراع این است که، حقوق اختراع ثبت شده منحصراً به مخترع تعلق دارد
 • اگر افرادی به صورت مشترک اختراعی کرده باشند، حقوق ناشی از اختراع مشترکاَ به آنان تعلق می گیرد.
 • هر گاه دو یا چند نفر ، مستقل از دیگری اختراع واحدی کرده باشند شخصی که اظهارنامه اختراع خود را زودتر تسلیم کرده و یا در صورت ادعای حق تقدم هر کدام بتوانند اثبات کنند که در تاریخ مقدم اظهارنامه خود را به صورت معتبر تسلیم کرده اند، مشروط بر این که اظهارنامه مذکور مسترد یا رد نگردیده یا مسکوت گذاشته نشده باشد ، حق ثبت اختراع را خواهند داشت.
 • حقوق ناشی از اختراع ثبت شده قابل انتقال است و در صورت فوت صاحب حق، به ورثه او منتقل می شود.
 • در صورتی که اختراع ناشی از استخدام یا قرارداد باشد ، حقوق مادی آن متعلق به کارفرما خواهد بود ، مگر آن که خلاف آن در قرارداد شرط شده باشد.
 • نام مخترع در گواهینامه اختراع قید می شود مگر این که کتباَ از اداره مالکیت صنعتی درخواست کند که نامش ذکر نشود هر گونه اظهار یا تعهد مخترع مبنی بر این که نام شخص دیگری به عنوان مخترع قید گردد، فاقد اثر قانونی است. در ادامه مزایای گواهی ثبت اختراع را برای شما با موارد بیشتر بیان می کنیم.

 

مزایای گواهی ثبت اختراع چیست؟

مزایای گواهی ثبت اختراع

 

مزایایی برای ثبت اختراع در نظر گرفته شده، مزایای گواهینامه ثبت اختراع را در این قسمت برای شما به صورت جامع و کامل در 22 مورد بیان می کنیم:

 1. کسی بدون اجازه مخترغ به صورت تجاری نمی تواند آن را بسازد، بفروشد، توزیع نماید.
 2. اجازه رقابت از سایر شرکت‌ها گرفته‌شده و این برتری را به شما می‌دهد که دارای محصول خاصی باشید.
 3. بازگشت سرمایه هزینه شده و یا در مواردی سود بیشتر به علت حق انحصاری
 4. درآمد مضاعف از محل تفویض اجازه بهره‌برداری و انتقال اختراع
 5. شرکت در جشنواره ها، مسابقات وسمینارهای بین المللی و کسب مدال های بین المللی
 6. دسترسی به فناوری از طریق لیسانس دوجانبه
 7. دسترسی به بازارهای جدید
 8. از دیگر مزایای کواهینامه ثبت اختراع خطر کمتر نقص حق اختراع می شود.
 9. عضویت در بنیاد نخبگان ملی و بهره مندی از از تسهیلات اعطایی مرتبط با آن
 10. توانایی بیشتر برای دریافت وام و یا جمع‌آوری منابع مالی با نرخ معقول بهره
 11. ابزاری قدرتمند برای اقدام قانونی علیه تقلیدکنندگان و سوءاستفاده کنندگان
 12. وجهه مثبت شرکت یا بنگاه صاحب اختراع
 13. استفاده از مزایای بنیاد ملی نخبگان
 14. امکان برخورداری از تسهیلات اعطایی برای خدمت سربازی (کاهش مدت خدمت، گذراندن دوران خدمت در مراکز تحقیقاتی و در مجاورت محل سکونت، امکان اجرای پروژه پژوهشی به جای خدمت عادی سربازی جهت اخذ کارت پایان خدمت حتی در حین تحصیل، و…)
 15. استفاده از تسهیلات شرکت‌های فناوری و دانش‌بنیان
 16. استفاده از صندوق حمایت از پژوهشگران کشور
 17. پیشرفت کشور به سوی خلق فناوری های جدید
 18. معاف شدن از گذران دوره طرح برای گروه های پزشکی پس از تأیید وزارت بهداشت
 19. افزایش انگیزه سایر مخترعین برای ثبت اختراع
 20. عضویت در انجمن دانشجویان استعدادهای درخشان و برخورداری از تسهیلات مقرر شده برای آن
 21. از دیگر مزایای گواهی ثبت اختراع می توان به ایجاد فضای رقابت سالم بین شرکت ها و محصولات اشاره کرد.
 22. تسهیل در روند اخذ پذیرش جهت ادامه تحصیل در داخل یا خارج از کشور

 

می توان گفت این 22 مورد، مزایای گواهی ثبت اختراع به طور کامل می باشند.

 

مدت اعتبار گواهی ثبت اختراع چقدر است؟

این گواهینامه در ایران و بسیاری کشورها دارای مدت ۲۰ سال می باشد (البته این مدت در هرکشور با توجه به قوانین آن کشور متفاوت است) اما برای تداوم حمایت تا ۲۰ سال بایستی هزینه ثبت برای هر سال را پرداخت نمود و در صورت عدم پرداخت، گواهینامه ثبت اختراع منقضی می شود.

لازم به ذکر است در صورت دیرکرد اقساط، سازمان مالکیت های صنعتی مبلغی را به عنوان جریمه دریافت می کند بنابراین سعی کنید قبل ار اتمام مدت اعتبار به واریز قسط ها اقدام نمایید. کل مبلغ اقساط (اشخاص حقیقی) برای ۲۰ سال ۵۰۰۰۰۰ تومان است.

 

بی شک این یکی از مقالات بسیار عالی و جامع از موسسه ثبت شرکت و برند آگاه ثبت در زمینه ی گواهینامه ثبت اختراع می باشد که توسط تیم متخصص آگاه ثبت برای شما آماده شده بود، مزایای گواهی ثبت اختراع را در این مقاله برای شما بیان کردیم تا شما با مطلع شدن از این 22 مورد از مزایای گواهینامه ثبت اختراع، فورا جهت ثبت اختراع اقدام کنید.لازم به ذکر است متخصصین حقوقی و ثبتی آگاه ثبت در تمامی راهنمایی مراحل ثبت اختراع در کنار شما خواهند بود، و حتی با مشاوره تلفنی رایگان می توانند شما را راهنمایی کنند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲۲ رای

۶ thoughts on “مزایای گواهینامه ثبت اختراع چیست؟”

  1. جناب آقای باباولی
   هزینه ثبت اختراع باتوجه به کشور مدنظر متفاوت است. در این زمینه لطفا با شماره ۰۲۱۴۱۸۵۸ در تماس باشید.

   موفق باشید

 1. سلام
  سپاسگزارم از توضیحاتتون،بسیارمفیدبود
  من بیش از ۲۰اختراع ثبت نشده دارم
  راستش برای ثبت اختراعاتم احساس ناامنی میکنم،احساس میکنم اگه برم جایی اینارو مطرح کنم ،با نظراتم مخالفت کنن،ونهایتا متضرربشم
  به نظرشما ازکجا باید شروع کنم،

 2. به نظرم الان ثبت اختراع در یک مسیر درست قرار گرفته و هیچگونه سرقت علمی هم نمیشه…..نگران نباشید و اقدام کنید….با اینکه من در حوزه تولید انرژی های تجدیدپذیر کار کردم و خیلی آدم های بدی به طورم خورد که میخواستن زحمت ۱۳سالم رو بر باد بدن ولی برای من که هیچگونه خطری نداشت چون هیچگونه کشف اسراری نکردم و پس از اینکه فایل ها رو فرستادم ،طرح و ایده و محصول من در یک پروسه داوری در دانشگاه امیرکبیر نظر داورها رو جلب کرد و گواهینامه ثبت اختراعم رو کمتر از ۳ماه گرفتم….هیچ داوری نمیاد سرقت علمی کنه چون قبل از اینکه طرح شما رو داورها ببینن در کارتابلتون در اداره ثبت اختراع تا ابد میمونه و کسی نمیتونه دیگه روی ماهیت موضوع شما مانورو بده…..نگران نباشید…داستان هم تعریف نکنید و اختراعتون رو ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *