آموزش ثبت شرکت سهامی خاص

امروزه شرکت های سهامی خاص یکی از انواع قالب های شرکتی هستند که شما می توانید کسب و کار خود را در این طبقه بندی به صورت رسمی و قانونی به ثبت رسانده و از مزایای آن بهره مند شوید. در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا شما را به صورت کامل با ثبت شرکت سهامی خاص آشنا کرده و در رابطه با آن توضیحات جامع و کاملی را ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید تا نگاهی به این موضوع پرداخته و در مورد آن صحبت کنیم.

 

شرکت سهامی خاص چیست؟

در پاسخ به این سوال بسیار مهم که شرکت سهامی خاص به چه معناست باید گفت که این دسته از شرکت ها رایج ترین قالب شرکتی در ایران به حساب می آیند. در واقع شرکت های سهامی خاص مواردی هستند که سرمایه آن ها به سهام تبدیل شده و تمام سرمایه توسط موسسه تامین می شود.

مسئولیت سهامداران در قبال سود و زیان این دسته از شرکت ها نیز وابسته مبلغ اسمی سهام هر یک از این افراد است. این مسئله باعث شده تا امروزه بسیاری از افرادی که قصد ثبت شرکت را دارند به سراغ شرکت های سهامی خاص رفته و این قالب شرکتی را انتخاب کنند.

ثبت شرکت سهامی خاص در سریع ترین زمان ممکن

اگر قصد دارید تا شرکت سهامی خاص خود را به صورت رسمی و قانونی به ثبت برسانید، باید به این نکته توجه داشته باشید که طی کردن مراحل مربوط به انجام این فرایند برای افرادی که تجربه کافی ندارند می تواند چالش برانگیز و بسیار سخت باشد.

در همین راستا و به منظور حل این مشکل امروزه بسیاری از افراد که تجربه کافی در حوزه ثبت شرکت را دارند اقدام به ایجاد موسسات حقوقی فعال در حوزه ثبت شرکت می کنند. شما می توانید به منظور شرایط ثبت شرکت سهامی خاص خود به سراغ این موسسات حقوقی رفته و از آن ها کمک بگیرید.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که این موسسات داره نیروهای خبره و متخصصی هستند که می توانند به شما کمک کنند تا در سریع ترین زمان ممکن و به راحتی به هدف خود دست پیدا کنید.

قوانین ثبت شرکت سهامی خاص چیست ؟

ثبت شرکت سهامی خاص چه قوانینی دارد؟

در راستای بررسی شرکت سهامی خاص باید به این مسئله بسیار مهم توجه داشته باشید طی کردن مراحل ثبت این قالب از شرکت ها نیازمند پیش نیازهای خاصی است. در راستای بررسی قوانین و پیش نیازهای لازم به منظور ثبت شرکت سهامی خاص می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بازرسین نباید رابطه فامیلی با هیئت مدیره داشته باشند
 • اعضای هیئت مدیره باید حداقل یک سهم داشته باشند
 • حداقل سرمایه مجاز شرکت سهامی خاص صد هزار تومان است
 • مسئولیت هر یک از سهامداران به مبلغ اسمی سهام آن ها وابسته است
 • نقل و انتقال سهام شرکت سهامی خاص منوط به اعلام موافقت مجامع عمومی سهامداران شرکت است
 • صدور سهام قبل از ثبت شرکت غیرقانونی است
 • سرمایه شرکت سهامی خاص به وسیله خود مؤسسین تأمین می شود

داشتن این پیش نیازها شما را قادر می سازد تا به راحتی اقدام به ثبت کرده و این فرایند را به سریع ترین شکل ممکن انجام دهید.

نحوه تشکیل شرکت به صورت سهامی خاص

در راستای بررسی چگونگی تاسیس شرکت سهامی خاص باید گفت که به منظور انجام این فرایند لازم است تا مراحل مختلفی را طی کنید. اگر بخواهیم شما را با این مراحل آشنا کرده و در رابطه با آن توضیحاتی را ارائه دهیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ورود به تارنمای  درخواست ثبت و تأسیس شرکت
 • ارائه اطلاعاتی نظیر اطلاعات متقاضی، نام شرکت، موضوع شرکت، آدرس دفتر مرکزی شرکت، سرمایه اولیه شرکت، اشخاص شرکت، سهام و سرمایه هر شخص، سمت اشخاص و…
 • بررسی اطلاعات توسط کارشناس مربوطه و ارائه نظر
 • پس از تایید اطلاعات، باید یک پرینت از اوراق چاپی در سامانه تهیه کرده و به امضاء سایر اعضای شرکت برسانید.
 • مدارک لازم را از طریق پست به صورت سفارشی به آدرس مذکور در تاییدیه ارسال کنید
 • پس از تأیید تمامی مراحل و دریافت شماره ثبت، در گام بعدی باید آگهی ثبت شرکت را در روزنامه رسمی به ثبت برسانید

اعضای تشکیل دهنده شرکت سهامی خاص

افرادی که قصد دارند تا به عنوان یک شرکت سهامی خاص فعالیت کنند، ممکن است این سوال بسیار مهم را مطرح کنند که به منظور ثبت شرکت سهامی خاص به چند نفر اعضا نیاز است. در راستای بررسی این مسئله باید گفت به منظور ثبت لازم است تا حداقل سه نفر سهامدار وجود داشته باشد و دو نفر هم به عنوان بازپرس معرفی شوند.

سه نفر سهامدار که عضو هیئت مدیره هستند شامل یک نفر مدیر عامل، یک نفر رئیس هیئت مدیره و یک نفر عضو هیئت مدیره می شود. در واقع می توان گفت به منظور ثبت شرکت به صورت سهامی خاص لازم است تا حداقل پنج نفر را در بخش های مختلف شرکت خود قرار دهید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص

برای ثبت شرکت سهامی خاص چه مدارکی لازم است

به منظور بررسی و معرفی مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص باید به این نکته توجه داشته باشید که برای ثبت کردن یک شرکت سهامی خاص لازم است تا مدارک زیر را جمع آوری کرده و آن ها را به مراجع مربوطه ارائه دهید:

 • تصویر شناسنامه و کارت ملی تمامی اعضای هیئت مدیره، سهامداران و بازرسین
 • ارائه دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی مؤسسین و هیئت مدیره
 • تکمیل دو نسخه اظهار نامه شرکت سهامی خاص
 • تکمیل دو نسخه اساسنامه شرکت سهامی خاص
 • ارائه اقرار نامه بازرس یا بازرسان
 • ارائه گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل ۳۵% سرمایه اولیه شرکت
 • ارائه اقرار نامه در متن صورتجلسه جهت کلیه اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شرکت

عدم ارائه هر یک از مدارک می تواند کل فرایند ثبت شرکت شما را با مشکل مواجه کند، در نتیجه به شما پیشنهاد می دهیم تا پیش از آن که بخواهید مراحل مربوط به ثبت شرکت را طی کنید، حتماً در راستای جمع آوری این مدارک قدم برداشته و تمامی مدارک مربوطه را به صورت کامل جمع آوری و ارائه کنید.

پس از آن که شما مراحل مربوطه ثبت شرکت را طی کرده و شرکت شما در سامانه ثبت شرکت ها قرار گرفت لازم است تا به عنوان آخرین گام اقدام به ثبت شرکت در روزنامه رسمی کنید. پس از آن که آگهی ثبت شرکت شما در روزنامه رسمی قرار گرفت، شما قادر خواهید بود تا فعالیت خود را آغاز کنید.

به منظور ثبت آگهی روزنامه رسمی شما می توانید به سراغ سایت رفته و از این طریق آگهی خود را در روزنامه رسمی به صورت اینترنتی به ثبت برسانید. نکته مهم این است که هزینه انتشار آگهی نیز به صورت اینترنتی پرداخت می شود و شما می توانید به راحتی این فرآیند را انجام دهید.

 

 

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.


جهت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۶ رای
باز کردن چت
1
چت آنلاین آگاه ثبت
سلام
برای مشاوره رایگان از طریق واتس اپ کلیک کنید و منتظر پاسخ کارشناس بمانید.