استعلام انحلال شرکت آنلاین

مسئله انحلال شرکت و اعلام آن به این علت حائز اهمیت است که حقوق و تعهدات شرکت در مقابل دیگران و بخصوص سازمان تامین اجتماعی و اداره امور مالیات و دارایی را به صفر می رساند. بنابراین اگر در راستای اعلام انحلال شرکت اقدام نکنید چه بسا مشمول پرداخت مالیات و انجام تعهدات تعیین شده در مقابل دیگران برای روزهایی خارج از فعالیت شرکت باشید.

انحلال یک شرکت مبحث دشوار و پیچیده نیست، اما از قوانین بخصوصی تبعیت می کند که لازم است پیش از اعلام انحلال شرکت از آن ها مطلع باشید. در این مقاله به بررسی علل انحلال یک شرکت، روش های انحلال ، انحلال شرکت سهامی خاص و انحلال  با مسئولیت محدود خواهیم پرداخت. پیشنهاد می کنیم با مطالعه این مقاله ما را همراهی کنید.

انحلال شرکت یعنی چه؟

یک شرکت به علل مختلفی منحل می شود. دلایل ذیل حصری نبوده و صرفا متداول ترین علل به شمار می روند:

 • ورشکستگی شرکت
 • انقضای تاریخ فعالیت شرکت
 • عدم امکان فعالیت در راستای اهداف شرکت
 • وقوع یکی از شرط های مندرج در اساسنامه برای انحلال شرکت
 • تصمیم گیری و توافق شرکا برای انحلال

موارد و روش های انحلال شرکت غیر فعال

درخواست انحلال شرکت اینترنتی

روش های مختلفی برای انحلال یک شرکت وجود دارد که به دو بخش مجزا یعنی انحلال اختیاری یا انحلال اجباری تقسیم می شوند. این موارد به شرح ذیل می باشند:

 • انحلال اجباری که توسط دادگاه صورت می گیرد. ورشکستگی شرکت، عدم فعالیت شرکت در راستای اهداف تعیین شده در اسناسنامه، انقضای فعالیت شرکت و مواردی از این دست، اصلی ترین علل ممکن برای انحلال شرکت از جانب مقام قضایی هستند.
 • انحلال اختیاری که شامل برخی از موارد فوق می گردد. تصمیم مجمع عمومی بر انحلال و وقوع یکی از شروط مندرج در اساسنامه مبنی بر انحلال به عنوان انحلال اختیاری شرکت شناخته می شوند.

مراحل انحلال شرکت

منحل شدن شرکت هایی که دارای قالب یکسانی نیستند شباهت بسیاری به یکدیگر دارند، اما در برخی از جزییات با یکدیگر متفاوت بوده و همین امر نیز باعث شده است تا مراحل انحلال سهامی خاص را در مقایسه با مراحل انحلال با مسئولیت محدود در یک مبحث جداگانه ذکر کنیم.

مراحل انحلال شرکت سهامی خاص

 1. توافق کلیه شرکا مبنی بر انحلال شرکت یا صدور حکم دادگاه مبنی بر این امر
 2. تشکیل مجمع عمومی به صورت فوق العاده برای انحلال اختیاری شرکت و تشکیل صورت جلسه مبنی بر انحلال
 3. انتخاب مدیر تصفیه و موافقت وی با صورت جلسه
 4. تعیین محل مناسب برای تصفیه
 5. مراجعه به سامانه ثبت شرکت ها و بارگزاری صورت جلسه و ثبت نهایی
 6. ارسال صورت جلسه و اطلاعات لازم به اداره ثبت شرکت ها
 7. مشاهده پذیرش درخواست انحلال شرکت بعد از 5 الی 10 روز در سامانه ثبت شرکت ها
 8. حضور مدیر تصفیه در اداره مذکور و امضای اوراق مربوطه به همراه دریافت اسناد مربوط به انحلال شرکت
 9. درج آگهی در روزنامه رسمی و کثیر الانتشار
این مطلب را از دست ندهید!
انواع ورشکستگی و مجازات هرکدام

نکته: نکته حائز اهمیت در خصوص فرصت لازم برای ثبت صورت جلسه است. شما بعد از تنظیم صورت جلسه تنها سه روز فرصت دارید تا نسبت به ثبت آن اقدام نمایید در غیر این صورت باید مراحل انحلال را از سر بگیرید.

مراحل انحلال شرکت با مسئولیت محدود

مراحل فوق نیز برای انحلال یک شرکت با مسئولیت محدود نیاز است، اما برای این نوع از شرکت ها، شرایط دیگری نیز حکم فرماست که در ادامه بیان خواهیم کرد:

 1. مدیر تصفیه در این شرکت ممکن است از اعضای شرکت نباشد. در این صورت لازم است تا مدارک وی به همراه مدارک سایر اعضا به عنوان مدیر تصفیه به اداره ثبت شرکت ها ارسال گردد.
 2. در قانون زمان خاصی برای اعلام انحلال شرکت با مسئولیت محدود در نظر گرفته نشده است.
 3. اگر دو فرد از شرکای شرکت با مسئولیت محدود که مجموعا دارای 51 درصد از سهم شرکت یا بیشتر هستند بر انحلال شرکت توافق کنند رضایت سایر شرکا نیاز نمی باشد.

اقداماتی که باید بعد از انحلال شرکت انجام دهید

بعد از ثبت انحلال شرکت، شرکت مربوطه در حالت تصفیه قرار می گیرد. در این حالت باید قوانین مربوط به پرداخت قروض و بدهی ها در کنار پرداخت سهم الشرکه و سهام هر کدام از اعضا رعایت گردد. به این صورت که ابتدا باید لیست جامعی از دارایی های منقول و غیرمنقول شرکت تهیه کرده و بعد از تخمین میزان دقیق دارایی شرکت، بدهی طلبکاران پرداخت شود. بعد از بدهی طلبکاران نوبت به پرداخت سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود و پرداخت سهام در شرکت سهامی خاص می رسد.

مالیات انحلال شرکت

در صورتی که انحلال شرکت به ثبت برسد باید با پرداخت مالیات مقرر برای مدت زمانی که فعالیت نموده و مالیات مربوطه را پرداخت نکرده است از اداره مالیات، اظهارنامه مالیاتی دریافت کند. برای این کار باید به سایت اداره دارایی مراجعه کرده و اظهارنامه انحلال شرکت در بندهای 114 و 116 را تکمیل نماید. در این صورت اداره مالیات برای میزان مالیات تصمیم گیری کرده و شرکت منحل شده را ملزم به پرداخت مالیات می نماید. این مبلغ بعد از ارائه اظهارنامه و بعد از بررسی توسط کارشناس رسمی اداره مالیات تعیین می شود و نمی توان مبلغ خاصی را برای آن ذکر نمود. همچنین اگر راجع به مسائل حقوقی ، ثبت شرکت ، ثبت برند ، هزینه ثبت شرکت و … نیاز به راهنمایی دارید با آگاه ثبت در ارتباط باشید.

هزینه انحلال شرکت چقدر است؟

دستور العمل انحلال شرکت چیست؟

چجوری اعلام انحلال شرکت کنیم؟

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷ رای
باز کردن چت
1
نیاز به مشاوره دارید؟
چت آنلاین آگاه ثبت
سلام
برای مشاوره رایگان از طریق واتس اپ کلیک کنید و منتظر پاسخ کارشناس بمانید.