جواز تاسیس یک مجوز است که به شما اجازه ی فعالیت در حوزه ی مشخصی را می دهد، این مقاله در زمینه ی تعریف جواز تاسیس، مزایا و نکات اخذ جواز تاسیس، توشط کارشناسان حقوقی آگاه ثبت، برای شما عزیزانی که می خواهید در جهت اخذ جواز تاسیس اقدام کنید، نوشته شده است. پس از شما تقاضا داریم که این مقاله ی جامع را با دقت مطالعه کرده و به تمامی نکات آن توجه کنید.

 

جواز تاسیس چیست و چه کاربردی دارد؟

جواز تاسیس یک سند اولیه‌ است و به اشخاص حقیقی یا حقوقی برای صدور اجازه فعالیت و یا سرمایه‌گذاری در زمینه خاصی داده می‌شود، و این اجازه را می‌دهد تا در یکی از شهرک‌های صنعتی در جواز نام برده و با امکاناتی که در مجوز پیش‌بینی شده مشغول به تولید کالاهایی باشد که در آن گواهی ذکر شده باشند. به زبان ساده تر در تعریف جواز تاسیس اینگونه بیان می شود که: به جواز اخذ شده توسط افراد حقیقی و حقوقی، در راستای فعالیت اقتصادی مشخص، جواز تاسیس می گویند.

ضروریست در اخذ جواز تاسیس به نوع فعالیت توجه شود، برای مثال جواز تاسیس تولید تجهیزات پزشکی باید از سازمان و وزارت بهداشت اخذ شده باشد، اگر نوع فعالیت تولید محصولات کشاورزی باشد باید جواز تأسیس از وزارت جهاد کشاورزی گرفته شود. و همچنین لازم به ذکر است که جواز تاسیس دارای قابلیت انتقال می باشد.

ثبت نام جواز تاسیس تنها برای یک بار و از سوی یک شخص و یا یک شرکت باید انجام پذیرد، و بهتر است بدانیم که جواز تاسیس برای اخذ پروانه های دیگر شامل پروانه بهره برداری ضروریست.

هدف از اخذ این جواز سرمایه گذاری در فعالیت های صنعتی است که از سوی سازمان صنعت و معدن صادر می شود. درخواست جواز تاسیس در نوع طرح توجیهی به سازمان صنعت و معدن ارائه خواهد شد.

 

مدت زمان لازم برای اخذ جواز تاسیس

مدت زمان لازم بر حسب سازمان و مرجع صادر کننده جواز تأسیس متفاوت می‌باشد.
این مدت زمان برای جواز تأسیس‌ صادره از وزارت صنعت و معدن و تجارت بطور متوسط  14 روز تا 1 ماه می‌باشد. مدت زمان لازم برای اخذ جواز تأسیس از وزارت جهاد کشاورزی بین 2 ماه الی 4 ماه می‌باشد. همچنین مدت زمان لازم برای صدور جواز تأسیس از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری 2 الی 3 ماه می‌باشد.

یکی از جامع ترین مقالات جهت دریافت جواز تاسیس را برای شما آماده کرده ایم که مطالعه ی آن را به شما پیشنهاد می کنیم.

 

مدت اعتبار جواز تاسیس چقدر است؟

جواز تاسیس از زمان ثبت 6ماه تا یکسال می باشد و تمدید آن با در نظر گرفتن عملیات اجرایی مثل گرفتن پروانه ساختمان، خرید زمین، تامین کردن آب و برق و گزارش کار، هر دو ماه یکبار ضروریست. در صورتی که فرد جواز تاسیس را نخواهد و یا مهلت زمان آن گذشته باشد، این جواز باطل و امتیازات آن سلب می شود.

این مطلب را از دست ندهید!
هزینه جواز تاسیس

 

مزایای اخذ جواز تاسیس

یکی از مزایای جواز تاسیس واگذاری زمین واقع در شهرک های صنعتی است که از سوی سازمان صنعت و معدن و به صورت ۳۰% نقدی و ۷۰% وام بدون بهره میباشد، که این یکی از مزایای بزرگ جواز تاسیس به شمار می رود زیرا که دیگر نگران زمین برای فعالیت خود نخواهید بود.

توجه: جواز تاسیس تا حدفاصل ۱۲۰ کیلومتری تهران، صادر نمیشود.

 

  • تخصیص زمین  صنعتی در شهرک‌های صنعتی به نرخ مصوب دولتی با پرداخت تنها 30% نقد و 70% اقساط 36 ماهه (هر سه ماه یک قسط)
  • ثبت برند فارسی برای محصولات در اداره ثبت علایم تجاری
  • امکان شرکت در نمایشگاه‌های تجاری داخلی و خارجی
  • امکان دریافت وام و تسهیلات دولتی با سود تولیدی و تنفس یک الی دو سال و بازپرداخت بلند مدت
  • در دسترس بودن پیش طرح توجیهی (PFS) تایید شده توسط کارشناسان مرجع صادر کننده برای ارائه و جذب سرمایه‌گذاری

 

مراجع صادر کننده جواز تاسیس

برحسب نوع فعالیت اقتصادی مدنظر کار سرمایه‌گذار، مرجع صادر کننده جواز تاسیس متفاوت می‌باشد. برای عمده فعالیت‌های صنعتی مرجع صادر کننده وزارت صنعت معدن تجارت می‌باشد، ولی سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها مانند: سازمان میراث فرهنگی در حوزه گردشگری و صنایع دستی، وزارت کشور در حوزه NGO و احزاب، وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تولیدات و صنایع کشاورزی و غذایی و وزارت کار و تعاون در حوزه کارآفرینی و مشاغل خانگی اقدام به صدور جواز تأسیس برحسب قوانین جاری می‌نمایند.

 

شرایط ابطال جواز تاسیس

در صورتی جواز تاسیس از اعتبار ساقط می شود که شخص درخواست ابطال آن را داشته باشد و یا از مدت زمان قانونی آن گذشته و اقدام به تمدید آن نشده باشد.

 

مقاله ی تعریف جواز تاسیس ما به پایان رسید. امیدواریم زمانی که برای نوشتن این مقاله برای شما صرف شده، ثمره بخش بوده باشد، همچنین لازم به ذکر است که موسسه حقوقی آگاه ثبت، همواره در مسیر اخذ جواز تاسیس همراه شماست، پس می توانید با پر کردن فرم داخل صفحه ی جواز تاسیس، منتظر تماس تلفنی مشاورن خبره ی آگاه ثبت باشید تا از خدمات مشاوره رایگان ما بهره ببرید. و در آخر تقاضا دارم که اگر این مقاله برای شما سودمند بود، نظرات ارزشمند خود را برای ما بیان کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
باز کردن چت
1
نیاز به مشاوره دارید؟
چت آنلاین آگاه ثبت
سلام
برای مشاوره رایگان از طریق واتس اپ کلیک کنید و منتظر پاسخ کارشناس بمانید.