کارت پیله وری یکی از خدماتی هست که سازمان صنعت و معدن و تجارت برای مرزنشینان کشور در نظر گرفته است. کارت پیله وری طبق قانون صرفاً جهت اشتغال و درآمدزایی مرزنشینانی که از لحاظ معیشتی در دهک‌های پایین قرار دارند است و دارندگان این کارت حق وکالت ندارند و باید خود شخص رأساً اقدام به مبادلات مرزی اقدام نمایند.

 

شرایط دریافت کارت چیست؟

افراد ساکن بخش‌هاى مرزى کشور که سه سال مستمر در اين مناطق سکونت داشته و داراى اهليت مندرج در ماده (۲۱۱) قانون مدنى براى خريد و فروش کالا مى‌باشند مى‌توانند با دريافت کارت پيله‌ورى به نام خود، نسبت به مبادلات مرزى در چارچوب مقررات ماده (۲۰) آئين‌نامه مقررات صادرات و واردات اقدام نمايند.

تبصره: کارت پیله‌وری توسط بازرگانی محل صادر می‌گردد و دارای یک سال اعتبار از تاریخ صدور است (از ماده ۱۹ آئین‌نامه مقررات صادرات و واردات).

 

مدارک مورد نیاز برای صدور کارت پیله وری برای شخص حقیقی

تقاضانامه (متقاضی)

چهار قطعه عکس ۳x۴ و يک برگ پوشه

يک برگ فتوکپى شناسنامه

فتوکپى کارت پايان خدمت

گواهى عدم سوء‌پيشينه

گواهى عدم اعتياد

تکميل فرم مشخصات فردى و گواهى تصديق دو نفر معرف با مشخصات کارمند و کاسب

 

کارت پیله وری به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

این کارت‌ها را به کسانی تعلق می‌گیرد که در یکی از مرزها ساکن باشند همچنین این کارت‌ها سقف معامله دارند مثلاً از هزار دلار به بالا حق فعالیت بیشتر را ندارند به این شکل است که می‌توانند از آن سمت مرز خرید کنند و در ایران بفروشند و یا برعکس.

همچنین موارد زیر هم برای دریافت کارت مرز نشینی مهم است:

گیرنده کارت نباید کارمند دولت باشد.

باید دارای کارت پایان خدمت یا معافیت دائم باشد

نباید هیچ‌گونه سوء پیشینه کیفری داشته باشد

باید ساکن شهرستان دارای بازارچه باشد

کارت پیله‌وری توسط اداره بازرگانی محل صادر می‌گردد و دارای یک سال اعتبار از تاریخ صدور است.

 

مشخصات دفترچه‌هاى اعضاء تعاونى مرزنشينان

اين دفترچه به موجب آئين‌نامه اجرائى قانون مقررات صادرات و واردات صادر گرديده و دارنده آن مجاز است طبق آئين‌نامه اجرائى و با رعايت مقررات اقدام به مبادلات مرزى نمايند.

اين دفترچه فقط توسط متقاضى که مشخصات وى در آن درج شده است (بدون حق توکيل) و يا توسط شرکت تعاونى مرزنشينان که متقاضى در آن عضو است قابل استفاده بوده و تحت شرايطى قابل انتقال و واگذارى نمى‌باشد.

 

کارت پیله وری را در این مقاله برای شما شرح دادیم و نکاتی که مربوط به آن بود را نیز برای شما مطرح کردیم؛ متخصصین ثبت آگاه همواره در تلاشند تا به شما در مسائل حقوقی کمک برسانند. آگاه ثبت منتظر تماس های شماست تا شمارا به صورت تلفنی و کاملا رایگان راهنمایی کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۷ رای