ثبت طرح صنعتی

استعلام ثبت طرح صنعتی

یکی از جنبه های مالکیت های فکری، ثبت طرح صنعتی است. ثبت طرح در این حوزه در رابطه با ظاهر محصولات است و معمولا  افرادی که در واحدهای تولیدی و یا واحدهای صنعتی کار می کنند با این مقوله سروکار دارند.

یکی از مواردی که باعث شده طرح صنعتی نیز بسیار مورد توجه قرار گیرد، فروش محصول است. محصولاتی که طرح زیباتری دارند احتمال فروش بیشتری نیز دارند و به همین دلیل طرح صنعتی نیز اهمیت زیادی دارد.

یکی از جاهایی که این طرح می توانند باعث تحول در فروش یک محصول شوند، صنعت خودروسازی است. فناوری و تکنولوژی ساخت خودرو تکراری است اما وقتی خودروها با طرح های جدید وارد بازار می شوند تغییرات خوبی بر روی میزان فروش ایجاد می کنند.

شرایط ثبت طرح صنعتی

هزینه ثبت طرح صنعتی

ثبت اختراع و ثبت طرح با هم تفاوت دارند و نمی توان آن دو را یکی دانست، اما گاهی شرایطی پیش می آید که طرح صنعتی نیز خود به عنوان یک اختراع جدید مطرح می شود. امروز در این نوشتار قصد داریم در مورد شرایط ثبت طرح صنعتی نکاتی را با شما به اشتراک بگذاریم و در نهایت به خوبی متوجه خواهید شد که چگونه می توان یک طرح صنعتی را ثبت کرد.

برای ثبت برند آنلاین و ثبت شرکت کلیک کنید.

ثبت طرح صنعتی چیست و مزیت های ثبت طرح صنعتی چیست؟

مزایای ثبت طرح صنعتی

 • وقتی یک اثر یا یک طرح به ثبت می رسد احتمال آنکه این طرح توسط اشخاص متقلب به سرقت برود کاهش پیدا می کند. از آنجایی که یک طرح به صورت رسمی به ثبت رسیده است هیچ شخصی نمی تواند ادعا کند که طرح ثبت شده به او تعلق داشته است.
 • از دیگر مزیت ها، بهتر شدن شرایط فروش محصول است. وقتی شما طرحی جذاب و جدید برای محصول تکراری خود انتخاب می کنید اشتیاق مشتری نیز برای خرید افزایش پیدا خواهد کرد و بدین طریق فروش محصول دو چندان خواهد شد.
 • برخوردار شدن از برخی امتیازات قانونی از دیگر مزیت هایی است که اطلاع از شرایط ثبت می تواند برای مالک طرح صنعتی داشته باشند.
 • فروش طرح صنعتی و کسب درآمد نیز از دیگر مزیت های ثبت طرح صنعتی است. برخی مالکان طرح های صنعتی، طرحی که ثبت کرده اند را به فروش می رسانند و از این طریق می توانند کسب درآمد کنند. قیمت طرح های صنعتی با توجه به کاربرد و جذابیتی که دارند می تواند متفاوت باشد.
 • افرادی که طرحی را به نام خود ثبت کرده اند، از مزیت های زیادی برخوردار می شوند. برای مثال این گروه قادرند از تسهیلاتی که بنیاد ملی نخبگان و یا تاسیس شرکت های دانش بنیان به آنها ارائه می دهد نهایت استفاده را ببرند.

آموزش ثبت طرح صنعتی

طریقه ثبت طرح صنعتی

آموزش ثبت طرح صنعتی

ثبت در دو مرحله جداگانه انجام می شود که هر یک از آنها نیز زیر مجموعه های خاص خود را دارد. ما در ادامه این دو مرحله را به صور ت جداگانه به شما معرفی خواهیم کرد.

تسلیم و ارائه اظهارنامه

 • ورود اطلاعات اظهارنامه: در این مرحله باید اطلاعات مربوط به طرح مانند عنوان، شرح و توصیف آن را علام کرد و در گام بعدی اطلاعات فرد حقیقی و یا حقوقی که مالک طرح است باید وارد گردد. در گام بعدی نیز درخواست حق را باید تقدیم کرد.
 • دومین مرحله، بارگذاری ضمائم است. در این مرحله باید مدارک مورد نیاز از جمله مدارک هویتی متقاضی ثبت طرح، تصویر کالای مورد نیاز و برخی موارد دیگر را ارائه داد. در اختیار قرار دادن تصاویر مربوط به طرح و همچنین چگونگی توصیف آن در مرحله دوم صورت می گیرد.
 • مرحله سوم، مرحله بازبینی اطلاعات و ضمائم است. در این مرحله متقاضی ثبت طرح می تواند برای بازبینی اطلاعاتی که وارد کرده اقدام نماید.
 • در مرحله آخر نیز هزینه و دریافت شماره اظهارنامه صورت می گیرد. تمام هزینه هایی که ثبت به دنبال دارد باید به صورت الکترونیکی پرداخت گردد.

رد یا درخواست اظهارنامه

بعد از آنکه اظهارنامه ثبت شد، به سه سرنوشت دچار خواهد شد. اگر طرح ثبت شده کپی برداری شده باشد اظهارنامه نیز به صورت کلی رد می شود و اگر فردی نسبت به این رای اعتراض داشته باشد طبق ماده 100 آیین نامه می تواند اعتراض کند.

در برخی موارد نیز ممکن است اظهارنامه با نقایصی در پرونده مواجه باشد. در این شرایط اظهارنامه مورد نظر نه به صورت کامل قبول می شود و نه رد می شود. اگر نقصی در پرونده وجود داشته باشد معمولا از متقاضی درخواست می شود تا نقص موجود را برطرف کند.

در این شرایط نیز افراد 30 روز وقت دارند تا در این مورد اقدامات لازم را انجام دهند. اگر فرد در مدتی که به او مهلت داده است نقص موجود را برطرف نکند اظهارنامه به طور کامل رد و باطل خواهد شد.

حق ثبت برند طرح صنعتی

چنانچه اظهارنامه ای که یک فرد تکمیل کرده است هیچ نقصی نداشته و مورد پذیرش واقع شده باید مراحلی که در ادامه آورده خواهد شد نیز انجام گیرد:

 • ارائه کردن مدارک مورد نیاز به صورت فیزیکی
 • چاپ آگهی ثبت در روزنامه رسمی
 • پرداخت حق ثبت
 • دریافت گواهینامه ثبت

ورود به مرحله ثبت در نوع خود بهترین خبر برای متقاضیان. افراد بعد از آنکه مطلع شدند که درخواستشان مورد موافقت قرار گرفته است 30 روز برای انجام هر یک از اقدامات بالا فرصت دارند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند طرح صنعتی چیست؟

مدارک جهت ثبت طرح صنعتی

هر یک از اشخاص حقیقی و حقوقی باید مدارکی را ارائه کنند که به شرح زیر است:

مدارک مورد نیاز اشخاص حقوقی

 • ارائه یک کپی از شناسنامه و کارت ملی طراح
 • ارائه یک کپی از شناسنامه و کارت ملی صاحب امضاء شرکت
 • ارائه یک کپی از روزنامه رسمی ثبت شرکت و آخرین تغییراتی که در شرکت رخ داده
 • ارائه یک قطعه عکس از طرح
 • ارائه آدرس، کد پستی و تلفن ثابت
 • ارائه تلفن همراه و ایمیل صاحب امضاء شرکت

مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقیقی

 • ارائه یک کپی از شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • ارائه یک کپی از شناسنامه و کارت ملی طراح
 • ارائه یک عکس از طرح صنعتی
 • ارائه آدرس، کدپستی، تلفن ثابت و همراه به همراه ایمیل

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.


جهت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید

دیدگاه های دیگران
هیچ نظری وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

مشاهده همه

تمدید برند

از مهم‌ترین ویژگی‌های مشاغل و کسب و کارهای موفق، داشتن علامت تجاری و برند است. اما هر برند ثبت شده دارای اعتبار محدود می‌باشد و برای استفاده…

ثبت شرکت رایگان

ثبت شرکت رایگان در انواع شرکتهای : سهامی عام، سهامی خاص، مسئولیت محدود، تضامنی، تعاونی، نسبی، مختلط سهامی و غیر سهامی، دانش بنیان و … توسط سامانه…

ثبت شعبه و نمایندگی شرکت

شرکت‌ها و اشخاص حقوقی، گاهاً قصد دارند کسب و کار و فعالیت خود را گسترش دهند و خدمات مربوط به کسب و کار خود را در نقاط…

ثبت مؤسسه حقوقی

مؤسسات حقوقی در دو نوع غیرانتفاعی یا غیرتجاری با هدف انجام اموری غیر از فعالیت‌های تجاری راه اندازی می‌شوند. این مؤسسات می‌توانند به عنوان امور خیریه، پژوهش‌های…