ثبت شرکت واردات و صادرات

چگونگی ثبت شرکت واردات و صادرات

ثبت شرکت می تواند مشمول فعالیت های مختلفی باشد، اما مهم این است که شرکت مورد نظر باید طبق اساسنامه و هدفی که برای آن تعیین شده است حرکت کند و از این امر تخطی نکند. واردات و صادرات کالا توسط شرکت های بازرگانی صورت می گیرد. یکی از سوالات رایج در عرصه تجارت این است که ثبت شرکت واردات و صادرات چگونه است؟ ما نیز قصد داریم در این مقاله به بررسی این موضوع بپردازیم.

همین حالا ثبت شرکت کنید

روش های ثبت شرکت واردات و صادرات

اولین روش و آسانترین روش از طریق موسسه حقوقی آگاه ثبت است.

در قانون تجارت از روش های خاصی برای ثبت شرکت واردات و صادرات سخن به میان آمده است. در واقع قانون تجارت هفت روش مختلف را برای ثبت شرکت معرفی نموده و افراد را در انتخاب یکی از روش های مورد نظر آزاد گذاشته است البته مشروط بر اینکه شرایط لازم برای ثبت شرکت در قالب مورد نظر را فراهم کنند. انواع شرکت ها در قانون تجارت عبارتند از:

 • شرکت سهامی
 • شرکت با مسئولیت محدود
 • شرکت نسبی
 • شرکت تضامنی
 • شرکت مختلط سهامی
 • شرکت غیر مختلط سهامی
 • شرکت تعاونی

شرکت سهامی به عنوان رایج ترین شیوه ثبت شرکت در ایران خود به دو دسته مجزا تقسیم می شود که شامل شرکت سهامی خاص و شرکت سهامی عام است. در این میان استقبال از ثبت شرکت سهامی خاص بسیار بیشتر از روش دیگر می باشد. روش دیگر ثبت شرکت با مسئولیت محدود است که در کنار ثبت شرکت سهامی خاص به عنوان متداول ترین شیوه ثبت شرکت واردات و صادرات نیز شناخته می شوند.

مدارک لازم برای ثبت شرکت واردات و صادرات

برای اینکه بتوانید ثبت شرکت صادرات واردات کنید باید پرونده خاصی را در تشکیل دهید که مشمول مدارک ذیل باشد:

 • تهیه دو نسخه امضا شده از تقاضانامه شرکت
 • تهیه دو نسخه امضا شده از اساسنامه شرکت
 • تهیه دو نسخه امضا شده از شرکت نامه
 • تهیه دو نسخه از نشست هیات مدیره و هیات موسسین
 • ارائه مجوزهای لازم در صورتی که برای فعالیت خود نیاز به مجوز خاصی دارید
 • ارائه فیش بانکی مبنی بر اینکه 35 درصد از سرمایه شرکت سهامی خاص را به نام شرکت در بانکی به حساب شرکت در شرف تاسیس سپرده گذاری کرده اید. (نکته حائز اهمیت این است که سرمایه شرکت مسئولیت محدود به صورت اظهاری است و نیازی به سپرده گذاری ندارد.)
 • ارائه وکالت نامه قانونی در صورتی که امور مربوطه به نمایندگی انجام می شوند.

نکته مهم اینکه دیگر نیازی به ارائه مدارک هویتی و همچنین ارائه گواهی عدم سوء پیشنیه ندارید چرا که تمامی این مدارک توسط اداره ثبت احوال و همچنین وزارت دادگستری یا پلیس به علاوه 10 و از طریق سیستماتیک شدن امور اداری در اختیار کارشناسان قرار خواهد گرفت.

شرایط لازم برای ثبت شرکت واردات و صادرات

اگر می خواهید شرکت خود را در قالب سهامی خاص یا مسئولیت محدود ثبت شرکت کنید نیاز است تا برخی از شرایط قانونی را برای این امر فراهم نمایید. این شرایط عبارتند از:

 • حداقل تعداد کسانی که به عنوان سهام دار و بازرس در شرکت سهامی خاص باید حضور داشته باشند پنج نفر است اما این تعداد در شرکت با مسئولیت محدود به میزان دو نفر کاهش یافته است.
 • حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت واردات و صادرات اعم از اینکه در قالب سهامی خاص باشد یا مسئولیت محدود، 100 هزار تومان است.
 • شرکت مسئولیت محدود توسط یک نفر از اعضا مدیریت می شود و به همین علت به عنوان شرکت تک مدیره شناخته می شود، اما در شرکت سهامی خاص یک هیات سه نفره وجود دارد که شرکت را به صورت دسته جمعی مدیریت می کنند.

نحوه ارسال مدارک به اداره ثبت شرکت ها

ثبت شرکت واردات و صادرات فوری

در گذشته ارسال مدارک به صورت سنتی بود و متقاضی باید برای تحویل مدارک مورد نظر راهی تهران می شد و در آنجا همه مدارک را به اداره ثبت شرکت ها تحویل می داد، اما امروزه اغلب امور به صورت اینترنتی درآمده و افراد می توانند با سرعت بیشتری به اهداف خود برسند.

بنابراین شما باید ابتدا وارد سامانه ثبت شرکت ها شده و همه مدارک را بارگزاری نمایید. بعد از ثبت نهایی نیز باید منتظر بمانید تا نتیجه کارشناسی ارسال گردد. بعد از ارسال نتیجه کارشناسی با یکی از موارد ذیل روبرو می شوید:

 • مدارک مربوطه تایید شده و شما باید شخصا به اداره ثبت شرکت ها مراجعه کنید، اما بهتر است این کار را به یکی از موسسات ثبت شرکت ها در تهران محول کرده و اجازه دهید سرعت کار بالا رود.
 • مدارک ارسال شده ناقص هستند و باید در راستای رفع نقص تلاش کنید و دوباره درخواست رسیدگی دهید.
 • درخواست شما رد شده و اصولا شامل عدم رعایت مقررات اصولی در زمینه ثبت شرکت ها می باشد.

اگر درخواست شما مورد پذیرش واقع شود و بتوانید در اداره ثبت شرکت ها نیز نظر کارشناس را جلب کنید باید تقاضای ثبت شرکت را در روزنامه کثیرالانتشار آگهی کنید. درج آگهی در روزنامه رسمی کشور آخرین مرحله برای ثبت شرکت است. در صورت عدم اعتراض به این امر می توانید مقدمات تاسیس شرکت را اجرایی نمایید.

برای پرداخت روزنامه کثیرالانتشار کلیک کنید.

نمونه اساسنامه شرکت صادرات و واردات

چجوری شرکت واردات و صادرات ثبت کنیم؟

ثبت شرکت صادرات و واردات

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.


جهت مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید

دیدگاه های دیگران
هیچ نظری وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

مشاهده همه

تمدید برند

از مهم‌ترین ویژگی‌های مشاغل و کسب و کارهای موفق، داشتن علامت تجاری و برند است. اما هر برند ثبت شده دارای اعتبار محدود می‌باشد و برای استفاده…

ثبت شرکت رایگان

ثبت شرکت رایگان در انواع شرکتهای : سهامی عام، سهامی خاص، مسئولیت محدود، تضامنی، تعاونی، نسبی، مختلط سهامی و غیر سهامی، دانش بنیان و … توسط سامانه…

ثبت شعبه و نمایندگی شرکت

شرکت‌ها و اشخاص حقوقی، گاهاً قصد دارند کسب و کار و فعالیت خود را گسترش دهند و خدمات مربوط به کسب و کار خود را در نقاط…

ثبت مؤسسه حقوقی

مؤسسات حقوقی در دو نوع غیرانتفاعی یا غیرتجاری با هدف انجام اموری غیر از فعالیت‌های تجاری راه اندازی می‌شوند. این مؤسسات می‌توانند به عنوان امور خیریه، پژوهش‌های…