ثبت شرکت دانش بنیان در تهران

خیلی از افراد خلاق و نوآور که در زمینه های علمی و پژوهشی به صورت خیلی جدی در حال تلاش و تحقیق و توسعه ی علم خود هستند، هنگامی که اولین قدم برای رشد استعداد و تواناییشان را می خواهند بردارند و شروع به ماجراجویی در این راه سخت و دقیق و پرهیجان کنند، ابتدا به سراغ ثبت شرکت دانش بنیان برای سیستماتیک کردن، نظم بخشیدن و اصولی گام برداشتن در این راه میروند.

اما نکته ای که ما را به نوشتن این مقاله برای آگاهی بخشیدن به این اشخاص وا می دارد، این است که؛ ثبت یک شرکت وابسته به اهداف و توانایی های هر گروه در زمینه ی فعالیتشان متفاوت است و عناوین مختلفی دارد که هرکدام از این عناوین ویژگی ها، مزایا و معایب خودش را دارد.

اگر به دنبال ثبت شرکت دانش بنیان در ایران هستید، آگاه ثبت می تواند در این مقاله به بسیاری از سوال های شما پاسخ مناسب را دهد. ثبت شرکت دانش بنیان به دلیل مزایا و امکاناتی که برای این گروه از شرکتها دارد، چند سالیست با رشد چشم گیری مواجه شده است و در مدت زمان های نسبتا مناسبی می توان به آن دست یافت. مراحل و اقداماتی که برای این گروه از شرکت ها باید انجام داد، بسیار سخت نمی باشد اما بهتر است تا یک مشاور متخصص یا افرادی که در این حوزه تجربه انجام چندین پروژه ثبتی را داشته اند، در کنار شما باشند. چرا که از نظر زمان و قیمت تمام شده برای شما بسیار منطقی تر می باشد و می توانید با بالاترین بازدهی، فعالیت خود را انجام دهید. در ادامه به بررسی بیشتری در این باره خواهیم پرداخت.

معرفی شرکت دانش بنیان

شرکتهای دانش بنیان در ایران

پیش از ثبت شرکت دانش بنیان، باید بدانید که منظور از این گروه از شرکتها چیست و شامل چه نوع فعالیت هایی می شود. بصورت کلی این گروه از شرکت ها با هدف کسب در آمد از علم و دانش، از طریق جذب افراد متخصص و حرفه ای در حوزه های مختلف، در کشور ایران و شهر های آن ثبت می شود. به طور ساده تر اگر بیان کنیم، با بهره مندی از تجربه و تخصص افراد مختلف، اقدام به ارائه خدمات یا کالاهای مورد نیاز مردم یا جامعه در سطح کشور کرده و از این روش سرمایه خود را افزایش می دهند. شرکت های دانش بنیان در تمامی شهر های ایران مانند: تهران، اصفهان، شیراز و … قابل ثبت بوده و برای اطلاعات دقیق تر می توانید با مشاوران آگاه ثبت در ارتباط باشید.

شرکت دانش بنیان چیست؟

ممکن است تا به حال نام شرکت دانش ‌بنیان را شنیده باشید و این سوال برای تان پیش آمده باشد که شرکت دانش بنیان چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت شرکت دانش بنیان هم مانند دیگر شرکت های موجود در ایران ثبت رسمی دارد. البته که در این میان فعالیت شرکت دانش ‌بنیان از اهمیت ویژه برخوردار است زیرا در شرکت های دانش بنیان از علم و فناوری افراد مختلف جامعه برای تولید یا ارائه خدمات به خصوصی استفاده می شود. در حقیقت در چنین شرکت هایی نیروهای زبده که فکر های جدیدی دارند جمع شده و با یکدیگر محصولی را ارائه می دهند که می تواند قدم بزرگی به سمت موفقیت و پیشرفت کشور داشته باشد. اکنون اگر می خواهید اطلاعات بیش تری از شرکت ‌های دانش‌ بنیان مثل ثبت و معایب و مزایای آن ها بدانید پیشنهاد می کنیم که ادامه این مطلب را حتما دنبال کنید.

انواع ثبت شرکت دانش بنیان

شرکت ها در قانون کشور ما، جزو شخصیت های حقوقی به حساب می آیند. پیش از ثبت شرکت های دانش بنیان توسط آگاه ثبت، باید بدانید این گروه از شرکت ها شامل 4 نوع می باشند که به ترتیب بر اساس تحقیق و تخصص به گروه های نوپا1 و 2، تولیدی 1 و 2 تقسیم می شوند. تفاوت این شرکتها با یک دیگر در کیفیت و میزان رشد و ارتقای فناوری، در تولید محصولات خود یا خدمات قابل ارائه آنها می باشد.

همانطور که به احتمال فراوان مطلع هستید شما باید قبل از ثبت شرکت، نوع شرکت و زمینه ی فعالیت خود را مشخص کنید و از همین بابت است که شرکت ها بر اساس تقسیم اختیارات، سرمایه ی اولیه، نحوه ی تصمیم گیری اعضا، ظرفیت لازم جهت گسترش و رشد شرکت و… به ۷ عنوان تقسیم می شود.

از آنجایی که ما در این مقاله به طور خاص بر آنیم که مزایا و ویژگی های شرکت دانش بنیان را بیان کنیم، معذور از پرداختن به توضیح دیگر عناوین مختلف شرکت ها هستیم.

هدف از ثبت شرکت های دانش بنیان در ایران

قوانین ثبت شرکت دانش بنیان
با شکل گیری این نوع از شرکت ها در کشور ایران، بسته به نوع فعالیت و محصولی که تولید می شود، طبیعتا اهداف بسیار زیادی محقق می شود. برای مثال یکی از اهدافی که ثبت سریع شرکت دانش بنیان برای ما به ارمغان می آورد، ایجاد محصولات کاربردی و پخش آن در سطح جامعه با قیمت های مناسب. شاید برایتان سوال باشد که این فعالیت چه سودی خواهد داشت؟ بگذارید با یک مثال برای شما توضیح بدهم: فرض کنید محصولی مانند کیس های کامپیوتری از کشور چین وارد ایران می شود. در این صورت یک شرکت دانش بنیان اگر اقدام به تولید این خدمات کند، در اصل اهداف زیر را محقق ساخته است:

 • تولید و ایجاد شغل های متعدد
 • رفع نیاز به محصولات خارجی
 • قیمت مناسب تر برای ارائه در بازار
 • رونق اقتصاد کشور
 • حفظ ارزش پول
 • امکان صادرات به سایر کشور ها

تمامی تعرفه ها و هزینه ثبت شرکت را در مقاله ای برای شما بیان کرده ایم، تا متقاضیان به این تعرفه ها دسترسی داشته باشند و بتوانند این هزینه هارا مدیریت کنند؛ ولی لازم به ذکر است که معیار های زیادی در تعیین هزینه ثبت شرکت دخیل است مثلا اگر شرکت تان کوچک باشد، هزینه روزنامه رسمی یک قیمت است، اگر شرکت تان بزرگ باشد ، هزینه روزنامه رسمی گران تر خواهد شد. نه تنها روزنامه رسمی بلکه هزینه های دیگر نظیر وکیل، آگهی های ثبتی، واریزی های قانونی و … نیز نسب به نوع شرکت، تعداد اعضا، موضوعات شرکت و … متغیر و متفاوت خواهد بود.

خدمات شرکت های دانش بنیان

خدمات این گروه از شرکت ها که می توان به راحتی اقدام به ثبت آنها کرد، به دو گروه کلی سطح یک و سطح دو، تقسیم می شود. گروه اول شامل کالا ها و خدماتی می باشد که در زمینه فناوری با ارزش افزوده بالا و با کیفیت مناسب، قابل تائید در کار گروه دانش بنیان باشد. گروه دوم که با نام سطح دو شناخته می شود نسبت به گروه اول به دانش و تخصص بسیار بالایی نیاز نداشته اما در هر حال، هر دو محصول و خدمات سطح یک یا دو، زیر مجموعه ثبت شرکت دانش بنیان به حساب می آیند. این شرکت ها خود نیز به 4 گروه تقسیم می شوند که شامل موارد زیر می باشد.

مزیت های ثبت شرکت دانش بنیان در ایران یا تهران

همانطور که می دانید ثبت انواع شرکت ها مانند: سهامی خاص، عام، مسئولیت محدود و .. هر کدام شامل مزایای خاص خود می باشد. از همین رو شرکت های دانش بنیان نیز مزیت های منحصر به فردی را داشته که در این قسمت از وبلاگ آگاه ثبت به آن می پردازیم.

 • افرادی که مشغول فعالیت در این شرکتها می باشند، می توانند از تسهیلات نظام وظیفه برای انجام خدمت سربازی در شرکت های دانش بنیان، بهره مند شوند

بر اساس ماده ۵ آیین نامه ی اجرایی قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نو آوری، شرکت ها و موسسات دانش بنیان که دارای حداقل ۵۰نفر نیروی انسانی متخصص بیش از ۵سال هستند، می توانند در صورت تشکیل کنسرسیوم جهت فعالیت های موضوع مشارکت دانشگاه ها و شرکت های داخلی و خارجی، به شرط تعلق داشتن اکثریت سهم موسسات دانش بنیان داخلی، با ارائه ی مدارک و اسناد معتبر تا ۲۰درصد از هزینه ی فعالیت های تحقیق و توسعه ی خود را کمک مالی دریافت کنند.

 • شرایط و تسهیلات مالی و قابلیت سرمایه گذاری های متعدد

شرکت های تازه تاسیس شده میتوانند در صورت داشتن ایده ی کسب و کار اصولی و منسجم، برای ایده های در مرحله ی ارتقا فناوری، کسب فناوری و یا نمونه سازی از تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی با سود کم ۴درصد بهره مند شوند.

نکته:مبالغ بالای ۱۰۰میلیون تومان با تایید مستقیم کمیته ی اعتباری صندوق و بررسی های دقیق تر طرح و ایده امکان پرداخت دارند.

در کل سیاست ترجیحی صندوق، اعطای وام تا سقف ۳۰۰میلیون تومان به موسسات و شرکت هایی ست که در مرحله ی اول از تسهیلات ۱۰۰میلیون تومانی به صورت موفقیت آمیز استفاده کرده و به هدف هایی که تعیین کرده بودند دست پیدا کرده باشند.

همچنین بر اساس ماده ی ۷آیین نامه ی مذکور، شرکت ها و موسسات دانش بنیان تازه تاسیس شده، جهت فعالیت های ثبت اختراع، کسب فناوری و نمونه سازی می توانند از تسهیلات قرض الحسنه ی صندوق پس از بررسی طرح تجاری با دوره ی بازپرداخت حداکثر سه ساله استفاده کنند.

 • دریافت وام با نرخ بهره مناسب
 • معافیت از مالیات برای شرکت های نوپا و تولیدی
 • معافیت از عوارض گمرک و آسوده بودن کار ها
این مطلب را از دست ندهید!
ثبت شرکت در کیش

در اجرای مواد 20 و 21 آیین نامه اجرایی ، درآمد مشمول مالیات شرکت ها و موسسات دانش بنیان ناشی از قراردادها و فعالیت های تحقیق و توسعه ، تجاری سازی و تولید محصولات و خدمات دانش بنیان در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط ، توسط همان شرکت ها و موسسات دانش بنیان به مدت 15 سال پس از تاریخ صدور مجوز برای هر شرکت و یا موسسه دانش بنیان از مالیات موضوع ماده 105 قانون مالیات های مستقیم و همچنین پرداخت عوارض، حقوق گمرکی ، سود بازرگانی و عوارض صادراتی معاف هستند.

این موارد تنها بخشی از مزیت های ثبت شرکت دانش بنیان می باشد. که نیاز مند ارائه مدارک خاص خود نیز می باشد.

مزایای ثبت شرکت دانش بنیان چیست؟

قطعاً شرکت ‌هایی که در زمینه‌ های وسیعی مثل تولید محصولات و استفاده از فناوری و اطلاعات استفاده می کنند معایب و مزایای متفاوتی دارند. اما قطعاً مزایای چنین شرکت هایی از معایب آن ها بیش تر است. با این وجود ممکن است برای شما هم جالب باشد که در مورد مزایای شرکت دانش بنیان بدانید به همین خاطر ما این مزایا را به صورت موارد زیر برای تان دسته بندی نموده ایم:

 • افرادی که شرکت های دانش بنیان را تاسیس و یا در آن فعالیت می ‌کنند می ‌توانند از تسهیلات مختلفی بهره مند شوند.
 • از دیگر مزایا می توان معافیت از مالیات برای شرکت های دانش بنیان نوپا را نام برد.
 • البته که سرمایه گذاری های متعدد و دریافت وام با بهره بسیار مناسب از دیگر مزایای شرکت دانش بنیان است.
 • استفاده از تسهیلات نظام وظیفه در انجام خدمت سربازی یکی از دیگر مزایای شرکت دانش بنیان محسوب می شود.

همه این مزایا باعث می شود که افراد بیشتر به سمت و سوی تاسیس و فعالیت در شرکت دانش بنیان بیفتند. البته که شما هم یکی از افرادی هستید که می ‌توانید در چنین شرکت های فعالیت نمایید.

معایب  ثبت شرکت دانش بنیان

قطعاً در کنار هر مزایایی معایبی هم وجود دارد که شرکت دانش بنیان هم از این دسته مستثنا نیست. ممکن است این سوال هم برای تان پیش آید که معایب شرکت دانش بنیان چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت یکی از مهم ترین معایب شرکت دانش بنیان این است که زمان بسیار طولانی باید بگذرد تا محصولات و خدمات این شرکت پس از ثبت و تایید به فروش برسد زیرا محصولاتی که از این شرکت به دست می آید باید حتماً بررسی کامل شوند این از این رو ممکن است این بررسی شدن و مدت زمانی طول بکشد. از دیگر معایب شرکت دانش بنیان می توان هزینه ثبت و راه اندازی آن را نام برد. قطعاً برای راه اندازی هر شرکتی هزینه لازم است اما شرکت‌ های دانش بنیان به خاطر محصولاتی که قرار است با توجه به علم و فناوری اعضای شرکت تولید شود قطعاً هزینه بیش تری لازم خواهد داشت.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت دانش بنیان

ثبت شرکت دانش بنیان چه مدارکی لازم دارد

 • ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه اعضای هیئت مدیره شرکت
 • ارائه کپی آگهی تاسیس شرکت به همراه روزنامه رسمی
 • تهیه اظهارنامه مالیاتی ارسال شده به سازمان
 • تهیه لیست بیمه تامین اجتماعی
 • اساس نامه شرکت
 • کپی شرکت نامه
 • ارائه طرح محصول یا خدمات تولید شده توسط این شرکت

مراحل ثبت شرکت دانش بنیان

به منظور پیگیری مراحل این کار باید ابتدا همانند سایر شرکت های تجاری، اقدام به ثبت یک شرکت مانند: سهامی خاص یا عام، با مسئولیت محدود و … نمایید. پس از طی شدن مراحل ثبت و تائید شدن مدارک باید با ورود به سامانه  ثبت نام کرده و منتظر تائید در این مرحله نیز باشید. اگر حوزه کاری وشرکت شما مورد قبول باشد، از طریق کارگروه ارزیابی تائید شده و به صندوق نو آوری معرفی خواهید شد. در این مرحله شما باید طرحی که قصد دارید در آن حوزه فعالیت کنید را ارائه نمایید تا بتوانید از امکانات و خدماتی که برای شما در نظر گرفته شده است استفاده نمایید. یک فرم نیز نیاز به تکمیل شدن دارد که از طریق وبسایت شرکت های دانش بنیان باید آن را تکمیل نمایید. پس از طی کردن کلیه این مراحل می توانید از مزایا و تسهیلات ثبت شرکت دانش بنیان بهره مند شوید.

شرایط تاسیس و ثبت شرکت دانش بنیان

برای تاسیس شرکت دانش بنیان و یا هر شرکت دیگری مانند شرکت های تجاری و سهامی عام و خاص و مسئولیت محدود باید اقدام به تاسیس نمود برای تاسیس قطعاً مدارک مختلفی مورد نیاز می باشد. برای مثال کپی شناسنامه و کارت ملی همه اعضای هیئت مدیره باید به صورت اصل و کپی ارائه شود. اساسنامه شرکت و هم چنین آگهی روزنامه و روزنامه رسمی شرکت دانش بنیان باید مهیا باشد. طرح محصول یا خدمات تولید شده توسط شرکت دانش بنیان و کپی اظهار نامه مالیاتی ارسال شده به سازمان از دیگر مدارکی است که باید هنگام تاسیس شرکت دانش بنیان وجود داشته باشد. با وجود همه این مدارک می ‌توان به راحتی شرکت دانش بنیان را به صورت کاملا قانونی ثبت نمود. البته که برای ثبت همه این مدارک باید بررسی و در نهایت تایید شوند.

هزینه ثبت شرکت دانش بنیان در ایران

ثبت شرکت دانش بنیان چقدر هزینه دارد

برای تاسیس موسسات تجاری و غیر تجاری و ثبت شرکتها در ایران، هزینه هایی نیاز به پرداخت دارند و شرکت های دانش بنیان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به منظور ثبت شرکت دانش بنیان در ایران موارد حقوقی مثل: تهیه مدارک ثبت شرکت، مجوز های لازم، پیگیری برای ثبت در سامانه رسمی و هزینه حق الثبت مواردی هستند که ممکن است نیاز به پرداخت هزینه هایی داشته باشد. برای اطلاع جزئی و دقیق تر در باره تعرفه و قیمت ثبت شرکت های دانش بنیان، می توانید از طریق مشاوره رایگان و تماس با سامانه آگاه ثبت، اطلاعات دقیق را بدست بیاورید.

وکیل ثبت شرکت دانش بنیان کیست؟

همه افرادی که برای ثبت شرکت دانش بنیان اقدام می کنند قطعاً همه اطلاعات را نمی دانند زیرا قوانین و مقرراتی در این راه وجود دارد که همه افراد باید آن را رعایت کنند اما هیچ کس بهتر از یک وکیل نمی تواند شما را در این راه یاری نماید. بنابراین زمان آن فرا رسیده که اگر قرار است برای تاسیس و ثبت شرکت دانش بنیان اقدام کنید به بهترین وکیل ثبت شرکت مراجعه نمایید. زیرا وکیلانی که ثبت شرکت دانش بنیان را انجام می دهند تحصیلات و تجربه ای را کسب نموده اند که به راحتی می ‌توانند فرایند و روند ثبت شرکت را دنبال نموده و سریع تر از هر چیز دیگر آن را پیش ببرند. پس اگر شما هم ایده یا فکر خلاقانه‌ ای دارید که می خواهید آن را تبدیل به یک محصول و در نهایت به افراد ارائه دهید زمان آن رسیده که شرکت دانش بنیان خود را به کمک وکیل ثبت شرکت دانش بنیان ثبت و تاسیس نمایید.

کلام آخر

ثبت شرکت دانش بنیان در ایران و شهر های آن، می تواند در سریع ترین زمان با کمترین قیمت و هزینه توسط آگاه ثبت انجام شده و نگران گذراندن مراحل قانونی آن بصورت شخصی نباشید. مزایا و خدماتی که ثبت این شرکت ها در اختیار شما قرار می دهد، بسیار کاربردی بوده و می توانید در طی یک الی دو سال، سرمایه قابل توجهی را کسب کنید. البته رعایت اصول حرفه ای بازر یابی و مواردی از این دست را نیز نباید فراموش کنید.

جمع بندی

همان طور که در این مقاله از سامانه ثبت شرکت آگاه ثبت گفتیم، شرکت دانش بنیان در واقع شرکتی است که ایده های خلاقانه و علم و فناوری افراد را به صورت محصولات یا خدماتی برای دیگر افراد جامعه ارائه می دهد. البته که این خدمات و محصولات برای تولید و ارائه باید مراحل مختلفی را بگذرانند. علاوه بر آن ثبت شرکت دانش بنیان دارای مزایای بسیار زیادی است که باعث شده افراد زیادی برای خلق محصولات خلاقانه خود به سمت ثبت آن بروند.

برای مثال می توان دریافت تسهیلات و وام با بهره کم و معافیت از مالیات و هم چنین تسهیلات نظام وظیفه و سربازی را نام برد. البته که در این میان و معایبی مثل طولانی شدن زمان ثبت و همچنین ارائه خدمات و محصولات در شرکت دانش بنیان وجود خواهد داشت زیرا همه محصولات باید به تایید و ثبت برسند. ثبت شرکت دانش بنیان با ارائه مدارک مختلفی انجام می ‌شود که همه این مدارک را در بند های قبل خدمت تان ارائه دادیم. هرچند که در این راه وکیل ثبت شرکت دانش بنیان نیز می تواند کمک بسیار مناسبی به حساب آید.

 

اولین مرحله برای ثبت شرکت دانش بنیان چیست؟

ابتدا باید همانند سایر شرکت ها اقدام به ثبت شرکت خود نمایید تا وارد مراحل بعدی شوید.

قیمت ثبت شرکت دانش بنیان چقدر است؟

بسته به نوع شرکتی که ابتدا ثبت خواهید کرد، قیمت و هزینه آن نیز متغیر می باشد اما بصورت کلی هزینه بسیار بالایی نداشته و می توانید برای محاسبه دقیق تر با ما در ارتباط باشید.

آیا قادر به ثبت شرکت دانش بنیان در ایران هستم؟

ثبت این دسته از شرکتها در سامانه رسمی، نیازمند بررسی فعالیت شما می باشد و بصورت کلی مراحل سختی را در پیش نخواهید داشت. برای دریافت راهنمایی بیشتر و بررسی شرایط شما، می توانید با ما در تماس باشید.

تفاوت هزینه ثبت شرکت دانش بنیان در ایران و خارج چقدر است؟

هزینه ثبت شرکت در ایران و کشور های خارجی، در نوع دانش بنیان، با یکدیگر تفاوت های چشم گیری دارند و برای استعلام قیمت ها با ما در تماس باشید تا با توجه به شهر و کشور مورد نظر، اقتصادی ترین تعرفه ها را به شما اعلام کنیم.

 

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۱۲ رای
باز کردن چت
1
نیاز به مشاوره دارید؟
چت آنلاین آگاه ثبت
سلام
برای مشاوره رایگان از طریق واتس اپ کلیک کنید و منتظر پاسخ کارشناس بمانید.