Skip to content
آگاه ثبت » مقالات ثبت برند » ثبت برند ساز و موسیقی

ثبت برند ساز و موسیقی

ثبت برند ساز و موسیقی

ثبت برند ساز و موسیقی

 

اگر نگاهی به طبقه های برندها بیندازید ثبت برند آلات موسیقی را در طبقه 15 مشاهده خواهید کرد. در طبقه ای که مربوط به موسیقی  است ابزار موسیقی، لوازم جانبی و قطعات آن قرار دارند. اگر یک برند ساز و موسیقی دارید که مخصوص به خودتان است بهتر است برای ثبت آن به صورت رسمی و قانونی اقدامات لازم را انجام دهید؛ زیرا با این کار به افراد سودجو اجازه نخواهید داد تا از برند شما سوء استفاده کنند. اگر تمایل دارید در این زمینه اطلاعات کافی به دست آورید توصیه می کنیم ادامه این متن را مطالعه کنید. این نوشتار می تواند اطلاعات خوبی را در مورد مراحل ثبت برند ساز و موسیقی در اختیارتان قرار دهد.

مراحل ثبت برند برند ساز و موسیقی

 

 • در ابتدا باید برای برند ساز و یا موسیقی خود یک نام اختصاصی انتخاب کنید. توجه داشته باشید که این نام باید خاص و منحصر به فرد بوده و کسی دیگری آن برای برای خود انتخاب نکرده باشد. بعد از آنکه نام را انتخاب کردید به سراغ سایت ثبت علامت تجاری رفته و نام را در آن سرچ کنید. اگر قبلا فردی، نام مذکور را انتخاب کرده باشد به راحتی می توانید از این مساله اطلاع پیدا کرده و دنبال نام دیگری برای برند ساز و موسیقی تان باشید.
 • در قدم بعدی باید اظهارنامه را پر کنید؛ اظهارنامه در سایت در اختیار شما قرار داده خواهده شد. البته توجه داشته باشید که برای ثبت اظهارنامه باید هزینه های مربوط به آن را پرداخت کرده باشید. در اظهارنامه مواردی مانند اطلاعات شخصی و نوع برندتان ثبت می شود. در ضمن مدارک را نیز باید به اظهارنامه تکمیلی تان الصاق و ضمیمه کنید.
 • در قدم بعدی نوبت به بررسی مدارک شما خواهد رسید. همه مدارکی به اظهارنامه تان ضمیمه کرده اید توسط کارشناسان حقوقی بررسی خواهد شد و در صورتی که نقص و یا ابهامی در آنها وجود نداشته باشد یک ابلاغیه برای شما ارسال شده و در ادامه باید به اداره مالکیت معنوی مراجعه کنید.
 • در قدم های بعدی شماره اظهارنامه در اختیار شما قرار داده خواهد و شما باید آن را به اداره مربوطه ارائه دهید.
 • بعد از گذراندن تمام این مراحل به نوبت به چاپ آگهی  و پرداخت روزنامه های کثیرالانتشار می رسد. صاحب برند برای آنکه بقیه را از وجود و انجام اقدامات لازم برای برند مورد نظر مطلع کند در روزنامه آگهی چاپ می کند و در ضمن حواستان باشد که باید برای این مورد هزینه ای پرداخت شود.
 • چنانچه تمام کارهایی که تا بدینجا عنوان کردیم را بدون کم و کاست انجام دادید گواهی ثبت برند ساز و موسیقی به شما داده می شود.

نکته ای که در اینجا باید به آن توجه داشته باشید این است که معمولا برندها به صورت ده ساله صادر می شوند و بعد از اتمام این ده سال برای تمدید آن باید مدارک لازمه را آماده کرده و به اداره مربوطه مراجعه کنید. بدین صورت قادر خواهید بود یک برند را برای سالیان طولانی به نام خود داشته باشید و فرد دیگری نتواند ادعای مالکیت برند شما را داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند ساز و موسیقی افراد حقیقی

تهیه مدارک ثبت برند ساز و موسیقی اصلی ترین بخش در این فرآیند حقوقی و قانونی به حساب می رود.

 • ارائه اسکن مدارک شناسایی از جمله کارت ملی و شناسنامه
 • ارائه کارت بازرگانی؛ در صورتی که برند شما به صورت انگلیسی باشد و یا یک حرف لاتین در آن وجود داشته باشد باید کارت بازرگانی را داشته و آن را ارائه کنید.
 • مدارکی که نشان می دهد نوع فعالیت اقتصادی شما چیست از جمله جواز کسب و یا پروانه مربوط به فعالیت
 • ارائه وکالت نامه در صورتی که شما پیگیری موضوع را به وکیل خود سپرده اید.
 • ارائه چند نمونه از برند طراحی شده در ابعاد 10 در 10 سانتی متر

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند ساز و موسیقی افراد حقوقی

 

 • اسناسنامه و روزنامه رسمی که در آن آگهی مربوط به تاسیس شرکت چاپ شده است.
 • ارائه کارت شناسایی کلیه اعضای هیات مدیره و نماینده انتخاب شده از طرف هیئت مدیره.
 • ارائه مدارک شناسایی فردی که به عنوان مدیر عامل انتخاب شده است.
 • در صورتی که برند مورد نظر لاتین باشد و یا یک حرف لاتین در آن وجود داشته باشد برای ثبت باید کارت بارزگانی ارائه گردد.
 • ارائه چند نمونه از برند طراحی شده در سایز 10 در 10 سانتی متر
 • ارائه گواهی و یا مدارکی که نشان می دهد حوزه فعالیت شخص حقوقی مورد نظر در چه زمینه ای است.

مزیت های ثبت برند ساز و موسیقی

 • اگر به صورت حرفه ای در حوزه موسیقی فعالیت می کنید و یک ساز مخصوص به خود و یا سبک موسیقی خاصی را ابداع کرده اید توصیه می کنیم برای آنکه دچار سوء استفاده های احتمالی نشوید حتما برای ثبت برند ساز و موسیقی خود اقدامات لازم را انجام دهید.
 • اگر بتوانید برند خود را ثبت کنید فرصت تبلیغ برای شما افزایش پیدا خواهد کرد و این مورد به خوبی می تواند باعث پیشرفت در حوزه کاری تان شود. کسب سودی که از این طریق به دست خواهید آورد را فراموش نکنید.
 • یکی از کارهایی که می توان برای هویت بخشی به موسیقی و ساز انجام داد، ثبت برند است. بنابراین اگر می خواهید سازی که با آن کار می کنید نیز هویت پیدا کند حتما مدارکی که در این متن به آنها اشاره شد را آماده کرده و برای ثبت برندتان اقدامات لازم را انجام دهید.
 • برخی افرادی که به صورت رسمی برند خود را ثبت کرده اند ممکن است بعد از مدتی تمایل پیدا کنند تا برند خود را به فروش برسانند. معمولا این روش می تواند سودهای قابل توجهی را نصیب صاحبان برندها کند.

حضور در عرصه های بین المللی و گسترش فعالیت نیز از دیگر مزیت هایی است که ثبت برند ساز و موسیقی می تواند برای افراد به دنبال داشته باشد. لازمه آنکه یک ساز و موسیقی بتواند حوزه کاری اش را گسترده کند این است که در این فضا حضور پیدا کرده و خود را به دیگر کشورهای جهان معرفی کنید.

یک نکته مهم در حوزه برند ساز و موسیقی

مهم ترین نکته ای که  باید به آن دقت داشته باشید نام برند است. نام برند شما نباید مانند و یا حتی شبیه به برند دیگری باشد. عدم دقت در مورد نام برند ممکن است تمام فعالیت ها و مراحلی که برای ثبت برند انجام می دهید را به یک کار بیهوده تبدیل کند. استعلام برند مهم ترین کاری است که قبل از انجام مراحل ذکر شده در فوق باید به آن توجه داشته باشید. اهمال کاری در این حوزه ممکن است باعث بی نتیجه ماندن تمام تلاش هایی شود که برای ثبت برند ساز و موسیقی انجام داده  اید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

88 − 79 =