انجام امور تجاری معمولا بسیار زمانبر می‌باشند. پیشتر تجار و فعالان حوزه تجارت برای انجام هرگونه فعالیت مرتبط با تجارت ملزم به مراجعه حضوری تجار بود، اما از سال ۱۳۹۵ و با روی کار آمدن سامانه جامع تجارت ایران، بسیاری از امور مرتبط با تجارت از این طریق انجام شده و تسریع در انجام امور را به همراه دارد. دنیای تجارت و واردات و صادرات به گونه‌ای است که زمان به عنصری بسیار مهم در آن بدل شده است و به همین خاطر استفاده از سامانه جامع تجارت ایران می‌تواند در صرفه‌جویی در زمان موثر بوده و رضایت تجار را جلب نماید. در ادامه این مطلب با آگاه ثبت همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با سامانه جامع تجارت، وظایف آن و مزایای استفاده از آن با شما در میان بگذاریم.

 

سامانه جامع تجارت چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، این سامانه برای انجام امور مرتبط با تجارت در سریع‌ترین زمان ممکن طراحی شده است و در مدت زمان کوتاه توانسته بین مردم رواج یابد. به طور کلی می‌توان گفت که سامانه جامع تجارت واسطه‌ای بین تجار و بازرگانان با دستگاه های ذیربط در زمینه تجارت بین الملل می‌باشد.

پیچیدگی‌های قانونی منجر به تبدیل امور تجاری به اموری بسیار پیچیده شده است و اقدام به صادرات و واردات پیچیدگی‌های اداری بسیار زیادی دارند. اطلاعات و مدارک حین انجام امور مرتبط با تجارت مدام در حال رد و بدل شدن بین افراد مختلف می‌باشند و به همین خاطر نیز انجام این امور بسیار زمان‌بر می‌باشند.

این سامانه برای اولین بار در ۵ مرداد ماه ۱۳۹۵ در دسترس کاربران قرار گرفت و به طور رسمی به بهره‌برداری رسید. تجار می‌توانند برای انجام اموری مانند ثبت سفارش کالا، اخذ مجوزهای ورود و استعلام کارت بازرگانی خود از طریق این سامانه اقدام نمایند و تا حد بسیار زیادی در زمان خود صرفه‌جویی کنند.

 

سامانه جامع تجارت در ایران به بخش‌های مختلف زیر تقسیم می‌شود:

 • سامانه جامع تجارت
 • سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا
 • سامانه شناسه کالا
 • سامانه سنجش اعتبار و رتبه بندی اعتباری
 • سامانه جامع حمل و نقل
 • سامانه جامع امور گمرکی
 • پرتال ارزی یا نظام یکپارچه‌ی معاملات ارزی نیما

بخش‌های مختلفی که گفته شدند، پیشتر هر یک به صورت جداگانه فعالیت می‌کردند، اما اکنون برای تسریع در انجام امور تجاری همه بخش‌ها به صورت یکپارچه و مرتبط با هم فعالیت می‌کنند.

سامانه جامع تجارت یکی از چشم‌اندازهای دولت برای اجرای برنامه‌های دولت الکترونیک است که موجب تسریع در انجام امور تجارت بین‌الملل و همچنین کاهش فساد در اقتصاد و تجارت می‌شود.

 

سامانه جامع تجارت

 

وظایف سامانه جامع تجارت

اصلی‌ترین وظایف سامانه، تسهیل و یکپارچه‌سازی امور تجاری و همچنین ایجاد شفافیت تجاری می‌باشند. به طور کلی می‌توان گفت وظایف این سامانه به شرح زیر می‌باشد:

۱. تسهیل تجارت با استفاده از ابزارها، امکانات و مدل های استاندارد تجارت الکترونیک در سطح ملی و بین المللی

۲. ایجاد یک واحد تجاری مشخص و فراهم شدن زمینه برای تعاملات ملی و بین المللی در تجارت الکترونیک

 

چه نهادهایی در ساز و کار سامانه دخیل می باشند؟

نهادهای دولتی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد نقش بسیار مهمی در ساز و کار سامانه جامع تجارت ایفا می کنند. این نهادهای دولتی عبارتند از:

 • وزارت اقتصاد
 • وزارت صنعت، معدن و تجارت
 • وزارت راه و شهرسازی

 

فواید سامانه جامع تجارت برای نهادهای دولتی

سامانه جامع تجارت می‌تواند برای تمام نهادها اعم از دولتی و خصوصی فواید بسیار زیادی داشته باشد که نباید آن‌ها را نادیده گرفت. برخی ار فواید سامانه جامع برای نهادهای دولتی به شرح زیر می‌باشند:

 • تخصیص موثر و کارآمد منابع دولتی
 • اصلاح و بهینه‌سازی در منابع درآمد دولتی
 • افزایش امنیت، کاهش فساد و شفافیت در امور تجارت بین الملل را در بر خواهد داشت.
 • سامانه جامع تجارت ایران امکان استفاده از تکنیک های مدیریت ریسک را فراهم می‌نماید.

 

فواید سامانه جامع تجارت ایران برای بخش‌های خصوصی

 • كاهش هزينه ‌ها از طريق كاهش تاخيرها
 • تسريع در امور اظهار و ترخيص كالا
 • توضيح و تفسير قابل پيش ‌بينی قوانين
 • تخصيص موثر و كارآتر منابع
 • افزايش شفافيت

 

ثبت نام در سامانه چگونه صورت می‌گیرد؟

برای ثبت نام در سامانه جامع باید ابتذا به نشانی اینترنتی این سامانه ntsw.ir مراجعه نمایید. در مرحله بعد در صورتی که مدیرعامل شرکت فردی خارجی باشد، گزینه ثبت نام کاربران خارجی و در صورتی که مدیرعامل شرکت فردی ایرانی است، گزینه ثبت نام کاربران ایرانی را انتخاب خواهید کرد.

در مرحله سوم ثبت نام در سامانه، می‌توانید در صورتی که پیشتر در سامانه ثبتارش ثبت نام کرده‌اید، با نام کاربری و گذرواژه خود وارد سامانه شوید. در غیر اینصورت گزینه عضویت ندارم را انتخاب کنید و شروع به تکمیل اطلاعات مرتبط نمایید.

در این مرحله اطلاعاتی در ارتباط با نام ونام خانوادگی، شماره شناسنامه، نام پدر، شماره همراه و … را وارد خواهید کرد و در صورت تطبیق شماره ملی شما با شماره تلفن همراهی که داده‌اید، مراحل امنیتی ثبت نام به پایان خواهد رسید.

در مرحله آخر ثبت نام در سامانه جامعه تجارت، در صورتی که اطلاعات وارده توسط شما صحیح باشند، کدی ۴ رقمی برای شما ارسال خواهد شد که با وارد کردن آن کد می‌توانید ثبت نام خود را نهایی کنید.

 

مزایای کلی سامانه

اصلی‌ترین مزیت این سامانه شفاف شدن و تسهیل انجام امور تجارتی می‌باشد. با افزایش استفاده مردم از این سامانه برای انجام امور و خدمات به صورت اینترنتی، پدیده قاچاق تا حد بسیار زیادی کاهش یافته و از آن جلوگیری می‌شود.

با انجام امور به صورت اینترنتی و از طریق این سامانه در زمان شما صرفه‌جویی بسیار زیادی می‌شود و همچنین در صورت بروز مشکل و نیاز به ویرایش مدارک، نیازی به حضور فیزیکی در محل نخواهد بود. همین موضوع می‌تواند منجر به کاهش هرچه بیشتر ترافیک و آلودگی هوا شود.

در صورت اقدام به انجام امور مرتبط با این سامانه سعی کنید از افراد متخصص در این زمینه مشورت ها و کمک‌هایی را درافت نمایید تا امور شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به بهترین نحو ممکن انجام شوند.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای