جدیدترین روش مراحل ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت

 

تغییرات در شرکتها با تنظیم صورتجلسه صورت می‌گیرد. ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت یعنی برای اینکه تغییراتی در شرکت ایجاد کنیم باید برای هرکدام صورتجلسه ای تنظیم کنیم که در آن تغییرات شرکت مشخص شده باشد. این تغییرات ممکن است هرچیزی باشد که بعضی از این تغییرات عبارتند از: تغییر در اساسنامه، تقغییر سرمایه شرکت، تغییر تعداد شرکا و…

برای اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت صورتجلسه، پیشنهاد می‌کنیم مقاله تنظیم صورتجلسه آنلاین که توسط متخصصین آگاه ثبت تنظیم شده است را مطالعه نمایید.

تمامی شرکتها با مراجعه به سامانه ثبت شرکتها می‌توانند مراحل ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت را در سامانه به طور آنلاین انجام دهند. ولی برای تنظبم صورتجلسه، باید از موارد صورتجلسه تغییرات مطلع باشید تا بتوانید صورتجلسه رسمی تنظیم کنید. در این مقاله مراحل ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت را به طور کامل به شما آموزش خواهیم داد تا به راحتی بتوانید صورتجلسه تغییرات شرکت را ثبت کنید.

 

چرا ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت الزامی است؟

به طور معمول تمامی اشخاص بعد از ثبت شرکت، به ایجاد تغییرات در شرکت می‌پردازند. این تغییرات و تصمیمات می تواند شامل: افزایش سرمایه شرکت، تغییر آدرس شرکت، ورود عضو جدید یا خروج اعضا از شرکت، تغییر موضوع شرکت یا اضافه نمودن موضوع به فعالیت شرکت، ایجاد شعبه، تغییر نام شرکت و حتی انحلال شرکت (بستن پرونده شرکت) باشد. ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت معمولا برای انجام تغییرات و با امضای اعضای هیئت مدیره و سهامداران شرکت صورت می‌گیرد. بعد از آن صورتجلسه تغییرات به سامانه ثبت شرکتها ارسال شده تا به تایید کارشناس مربوطه برسد؛ پس از تایید کارشناس، آگهی ثبت صادر میشود و اقدام آخر، درج آگهی ثبتی در روزنامه رسمی کشور است.

 

هنگامی که جلسه تغییرات تشکیل می‌گردد، منشی و یا دبیر جلسه وظیفه تنظیم مطالب جلسه را به عهده دارد. اما لازم به ذکر است که منشی جلسه، از اعضا می باشد که در خود جلسه حضور دارد ولی حق رأی ندارد. برای تنظیم جلسه حداقل شخصی باشد که با قوانین تجارت اشنایی داشته باشد و بر اساس حقوق و موارد تخصصی باید متن آن نوشته شود؛ که اگر یک وکیل این مسئولیت را به عهده بگیرد این کار بهتر انجام می شود.

 

صورتجلسه تغییرات شامل چیست؟

نمونه صورتجلسه تغییرات شرکت شامل اطلاعاتی مانند نام شرکت، شماره ثبت، شناسه ملی، سرمایه ثبت شده، تاریخ، ساعت است که با حضور سهامداران و نمایندگان در محل شرکت می باشد، که نسبت به تغییر محل شرکت یا اطلاعات دیگر که قرار است تغییر کنند صورت می‌گیرد.

در این صورتجلسه، نام شرکا، میزان سهم شراکت و امضای آنها، محل شرکت قبلی، آدرس جدید شرکت قید می گردد. در پایان، باید نماینده قانونی شرکت جهت ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت به اداره ثبت شرکتها مراجعه نماید و ضمن تحویل فرم مربوطه هزینه های ثبت تغییرات و تصمیمات شرکت را پرداخت کند.

 

نکته آگاه ثبت

 

نکات ثبت صورتجلسه

قرار دادن مواردی در ثبت صورتجلسه تغییرات بسیار مهم است، که الزامی است فردی که قرار است این صورتجلسه را تنظیم و ثبت کند از این موارد، اطلاعات کامل داشته باشد تا به مشکل نخورید.

 1. قرار دادن شماره ی جلسه (بر این اساس که پشت سر هم است یا دوره ای است)
 2. تمامی مشخصات اعضای شرکت کننده و هیات مدیره با سمت هایشان
 3. دستور جلسه که به هدف تشکیل جلسه بیان می شود.
 4. تمامی مطالب و مواردی که در جلسه بیان می شود.
 5. تصمیماتی که در پایان جلسه گرفته می شود.
 6. مکان، زمانشروع و پایان، تاریخ و محل برگزاری جلسه به صورت کامل و دقیق
 7. تکلیف جلسه که در آن مطالبی از جمله ادامه داشتن جلسه و یا برگزاری مجدد بیان می شود.

لازم به ذکر است که در صورتجلسه های تغییراتی که بحث مالی یا حقوقی مطرح می شوند یا این جلسات از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند، باید تمامی صفحات صورتجلسه توسط شرکت کنندگان امضا شود.

 

نکات بالا تنها برای شرکت های به ثبت رسیده در اداره ثبت شرکتها الزامی است و در موارد دیگر، الزامی به رعایت بالا نمی‌باشد و پیگرد قانونی در پی نخواهد داشت. پیشنهاد می‌کنیم جهت ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت، مقاله موارد رد شدن صورتجلسه تغییرات را مطالعه نمایید تا با رعایت نکات ضروری، دچار رد شدن صورتجلسه تغییراتتان نشوید.

 

صورتجلسه تغییرات شرکت رسمی چه مواردی را در بر دارد؟

 1. تمامی صورتجلسه های تغییرات باید روی سربرگ شرکت یا موسسه مربوطه با امضای نمایندگان رسمی شرکت و مهر شخصیت حقوقی به اداره ثبت شرکتها ارسال شوند.
 2. اگر تعداد اشخاص شرکت بیشتر از 12 نفر باشد باید هیئت نظارت متشکل از نام سه نفر از نمایندگان و شرکا اصلی شرکت در صورتجلسه  ثبت تغییرات شرکت همراه با امضای ایشان آورده شود.
 3. ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت 3 روزه از طریق اداره پست به اداره ثبت شرکتها ارسال می گردد که می توانید با وارد نمودن بارکد پستی در سیستم، صورتجلسه تغییرات شرکت را پیگیری نمایید. صورتجلسه تغییرات و تصمیمات شرکت باید در سه نسخه تهیه و امضای هر یک از شرکا را داشته باشد.

 

 

مراحل ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت

 

ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت

 

برای ثبت صورتجلسه تغییرات، نیازمند مراحلی هستید که با طی کردن این مراحل، می‌توانید یک صورتجلسه تغییرات رسمی را به اداره ثبت شرکها ارسال کنید و تغییراتی را در شرکت اعمال کنید. مراحل ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت به شرح زیر می‌باشند:

 

مرحله اول:  تکمیل نمودن اطلاعات شرکت

 • وارد کردن شناسه ملی شرکت در بخش مربوطه
 • وارد نمودن شماره ثبت و انتخاب نوع شرکت در صورت نداشتن شناسه ملی

 

مرحله دوم:  وارد نمودن اطلاعات جلسه به طور دقیق

 • تعیین نوع صورتجلسه تغییرات با توجه به نوع شرکت
 • مشخص نمودن حد نصاب جلسه مبنی بر حضور تمامی اعضای شرکت و یا اکثریت اعضا
 • تکمیل مشخصات متقاضی صورتجلسه تغییرات ( نام، نام خانوادگی، شماره ملی، و…)
 • مشخص نمودن سمت متقاضی مبنی بر اینکه اصیل باشد یا وکیل
 • مشخص نمودن تاریخ برگزاری جلسه تغییرات
 • ورود ساعت شروع و پایان در جلسه در قسمتهای مربوطه و رعایت تقدم و تأخر ساعات جلسه چنانچه در یک روز چند جلسه تشکیل شده باشد
 • کلیک بر روی کلید پذیرش موقت
 • دریافت شماره 19 رقمی تعیین مشخصات و سمت امضا کننده دفتر

 

مرحله سوم:  وارد کردن همه تصمیمات و تغییرات جلسه

 • انتخاب تصمیم مورد نظر از فهرست نوع تصمیم و سپس انتخاب کلید افزودن تصمیم جلسه

 

مرحله چهارم: مشخص نمودن نام های درخواستی، در صورتی که در موضوع جلسه تغییر نام وجود داشته باشد

 • مشخص نمودن اولویت به ترتیب اسامی ( نباید بیش تر از پنج اسم باشد)
 • تایپ اسم مورد نظر در فیلد درخواستی

 

مرحله پنجم: وارد کردن اشخاص جلسه به طور کامل

 • مشخص نمودن اعضای حاضر در جلسه و سمت آنها در جلسه( وکیل، سهامدار…)
 • وارد نمودن اطلاعات شخص ( نام، نام خانوادگی، شماره ملی، نام پدر، تابعیت …)
 • وارد کردن شماره ملی شخص در صورت ایرانی بودن و شماره گذرنامه در صورت غیر ایرانی بودن
 • وارد کردن نام شخص، شناسه ملی و شماره ثبت در صورت حقوقی بودن شخص

 

مرحله ششم: درج سمت اشخاص جلسه به طور دقیق

 • تعیین اشخاص جلسه
 • انتخاب سمت در شرکت از فهرست مربوطه
 • انتخاب سمت در جلسه

 

مرحله هفتم: تعیین ارتباط اشخاص جلسه ( نماینده سهامدار بودن یا وکیل سهامدار بودن)

 • انتخاب گزینه نماینده یا وکیل
 • انتخاب نوع نمایندگی ( وکیل، وصی، قیم ..) از فهرست مربوطه
 • انتخاب موکل
 • انتخاب گزینه ی ثبت ارتباط اشخاص

 

مرحله هشتم: در این مرحله متقاضی باید مدارکی که بنا به تصمیمات انتخاب شده و نوع صورتجلسه،  تهیه شده را ارایه کند

 

مرحله نهم: تایپ متن صورتجلسه عینا و دقیقا

 • تایپ متن صورتجلسه تغییرات در این صفحه و استفاده از متون پیش فرض از سامانه

 

مقاله‌ی ما به پایان رسید و در این مقاله ما مراحل ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت را به طور کامل برای شما بیان نمودیم. مراحلی که با طی کردن آن به راحتی می‌توانید صورتجلسه تغییرات شرکت را به ثبت برسانید. در آخر آگاه ثبت از شما تقاضا دارد تا نظرات ارزشمندتان در مورد این مقاله و مقالات دیگرمان را بیان کنید تا به پیشرفت مرجعیت امور ثبتی ما کمک کنید. شما عزیزان همواره می‌توانید به مراجعه به صفحه درخواست تنظیم صورتجلسه آنلاین، از مشاوره رایگان متخصصین امور ثبتی و حقوقی ما بهره مند شوید.

دیدگاه های دیگران
هیچ نظری وجود ندارد.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آخرین مقالات

مشاهده همه

تمدید برند

از مهم‌ترین ویژگی‌های مشاغل و کسب و کارهای موفق، داشتن علامت تجاری و برند است. اما هر برند ثبت شده دارای اعتبار محدود می‌باشد و برای استفاده…

ثبت شرکت رایگان

ثبت شرکت رایگان در انواع شرکتهای : سهامی عام، سهامی خاص، مسئولیت محدود، تضامنی، تعاونی، نسبی، مختلط سهامی و غیر سهامی، دانش بنیان و … توسط سامانه…

ثبت شعبه و نمایندگی شرکت

شرکت‌ها و اشخاص حقوقی، گاهاً قصد دارند کسب و کار و فعالیت خود را گسترش دهند و خدمات مربوط به کسب و کار خود را در نقاط…

ثبت مؤسسه حقوقی

مؤسسات حقوقی در دو نوع غیرانتفاعی یا غیرتجاری با هدف انجام اموری غیر از فعالیت‌های تجاری راه اندازی می‌شوند. این مؤسسات می‌توانند به عنوان امور خیریه، پژوهش‌های…